Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryuma bitki koymak

sulo43

Altın 1 Üye
akvaryuma bitki koymak kaplumbağaların kendini güvende hissetmesini sağlar diye birşey okumustum. benim akvaryumumda yüzme alanı biraz kısıtlı. altta resim vereceğim. sizce bir bitki koymalımıyım. ve yapay bitki olması birşey değiştirir mi ?

mailto:/a/img580/6145/cimg1215t.jpg

Cvp: akvaryuma bitki koymak

Benim kaplumbağamdan biri hasta olmayan korktu mu hep onun altına giriyor senin kaplumbağan sen geldi mi kaçıyor mu?

bana alıştılar artık. kuru alandayken çok yakınına gidersem suya atlıyorlar sadece. uzakdan beni görse bile kuru alandayken bir tepki vermıyor

ancak benim elımde yapay bir bitki var. bu bi sorun teşkil eder mi bunu merak ediyorum sadece

Ben kullanıyorum bir iki kere ısırdı bir şey olmadı ama bitki sivri değil oval biçimde yaprakları :)

süleyman aynı konu üstünde birkaç yerde yazın var bütünlüğün bozulmaması ve arkadaşlarında hem cevap yazıp hem de faydalanabilmesi için bunu tek konu içinden götürürsen iyi olur.

tam plastik degil de ipekli olan bitkilerden alabilirsin hem tutunup dinleniyorlar hemde üzerinde uyuyorlar dediğim gibi güvende hissetmelerini de sağlar bitki su üstüne kadar uzanırSa iyi olur

cem bey üzgünüm bi an karışıklık oldu da dikkat edeceğim. elimde tam plastik bitki var. juen marketteki kargomda yolda artık tekrar tekrara alışveriş yapmak istemiyorumi şimdilik plastikle idare etsinler daha sonra bakarız ipek yapraklıya

teşekkürler cemalettin bey

sulo43' Alıntı:
cem bey üzgünüm bi an karışıklık oldu da dikkat edeceğim. elimde tam plastik bitki var. juen marketteki kargomda yolda artık tekrar tekrara alışveriş yapmak istemiyorumi şimdilik plastikle idare etsinler daha sonra bakarız ipek yapraklıya

plastik bitki koyulmamasının nedeni suya salınım yapması

ipek hanım biliyorum açıklama yukarıda yapılmış. az önce çıkarttım bitkiyi

az ışık isteyen canlı bitkiler koyarsan hem görüntü hemde sağlık bakımından iyi olur, suyun filtrelenmesinde de yardımcı olurlar, özellikle kuma gömülenler değil de taşlara veya köklere sabitlenen bitkiler var, bunlar uygundur, zaten az ışık isteyen bitkilerin çoğu pek leziz olmadığı için çok fazla bulaşmayacaktır, yese bile bu kaplumbağa için eksi değil artıdır. Benim akvaryumda an itibariyle java fern, anubias ve giant salvinia var, java fern biraz tırtıklandı ama şu anda pek ilgilenmiyorlar, anubiasa ise hiç bulaşmadılar çünkü çok iğrenç bir tadı varmış, zaten çiklet tankları için önerilen bir bitki, kötü durumda olan tek bitkim ise salvinia, su üstü bitkisi oldukları için hep yem olarak görülüyorlar, onlar içinde ileride bir düzenek ayarlayacağım.

üstleri yosun kaplandı mı affetmiyorlar sefa bende ince uzun yapraklı bir bitki vardı bilmiyorum ismini bu balıklar zamanı olan hadise üstü yosun kapladığında vantuzlu eme eme haşat etmişti bitkiyi. bunlar ise ipek bitkimi :smile: yakında fotoğrafını göstericem burda, bitki bitkilikten çıktı birkaç yaprak ve dal kaldı.

Yosun yanlış ışıklandırmadan olur, güneş ışığı veya abartılı yapay ışıklandırma almayan bitkilerin üstünde yosun oluşmaz, o yüzden yosun büyük bir problem değil. Hiç olmadı bir vatoz alınır olur biter, eğer büyük değillerse vatozlar canlı bitki dokularına zarar vermez, tercihen cüce vatoz kullanılabilinir, kaplumbağalardan çok daha hızlı hayvanlardır.

Kaplumbağa teraryumuna canlı bitkilerin yosunlarını temizlemek için koyulacak vatoz biraz sorun teşkil edebilir. Tabi teraryumda vatoz yaşaması kaplumbağa için hiç sorun olmayacaktır ama suyun nitrit ve nitrat oranı kaplumbağanın pis boğazlılığı yüzünden :)D) normal bir balık akvaryumuna göre çok daha yüksek olacaktır. Bu da vatozu kısa sürede hasta edip öldürebilir. Sonrasında da kaplumbağa vatozu yemek için uğraşırken vatozun zırh gibi dikenli kemikleri kaplumbağaları yaralayabilir. Şahsi kanaatim hem kaplumbağanın sağlığı açısından, hem de vatozu göz göre göre ölüme atmak olacağı için vatoz koymamaktır.

Kesinlikle doğru söylüyorsunuz, ben öyle dedim ama benim filtrasyonum çok sağlam ve kaplumbağamda canlılara saldırmayan, uysal bir hayvan, kaplumbağa ve vatozu aynı yerde beslemek agresif bir kaplumbağası olanlar ve kaliteli filtrasyonu olmayan kişiler için sorun teşkil edebilir, hatta büyük ihtimal eder...

sefa bey bahsettiğiniz bitkileri nerden bulabilirim? su tadı iğrenç olanları :D

Geri