Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumum

Tetsuya Kataki

Bronz 5 Üye
Şu ana kadar sorduğum sorulardan tam cevap alamadım şimdi yazıyorum 35x25x15 ebatlarında akvaryumum var ve 3,4 - 3.3 bir kaplumbağam ve 3.6 - 3.4 ebatlarında 2 kaplumbağam var idarelik yetermi büyük beyaz taşlarda dizcem dibine kuru alanı kendim yapıcam idarelik ısıtıcı yok kalorifere yakın koysam idare edermi ilk alcaklarım ısıtıcı olacak sonra daha byük akvaryum ve gerekli malzemeleri temin edeceğim

Buyuk beyaz taslar ii degil diyolar bu taslari yutmaya falan calisiolarmis bnm akvaryumda renkli taslardan var ama zarari var mi tam bi bilgi istiyorum bnde

Cvp: RE: Akvaryumum

mülayim ve digerleri' Alıntı:
Buyuk beyaz taslar ii degil diyolar bu taslari yutmaya falan calisiolarmis bnm akvaryumda renkli taslardan var ama zarari var mi tam bi bilgi istiyorum bnde

renkli taşlar salınım yaptığı için zararlı. en güzeli silis kumu çünkü sindirim sistemine yardımcı oluyor. silis kumu ve sürtünmeleri için mango kökleri iyi oluyor

Cvp: Akvaryumum

Tetsuya Kataki ; yanlislik olmasin diye konu gecmisine baktim ve gerekli cevaplarin verildigini gordum hatta ekipmanlar icin akvaryum olculerini istemisler yani artik ekipmanlarla ilgi bilgiyi verirler merak etme :)

Pelin; renkli boyali taslar zamanla renk salinim yapip akvaryum icinde ki canlilara zarar verdikleri icin kesinlikle zararlidir.

Tetsuya Kataki' Alıntı:
Şu ana kadar sorduğum sorulardan tam cevap alamadım şimdi yazıyorum 35x25x15 ebatlarında akvaryumum var ve 3,4 - 3.3 bir kaplumbağam ve 3.6 - 3.4 ebatlarında 2 kaplumbağam var idarelik yetermi büyük beyaz taşlarda dizcem dibine kuru alanı kendim yapıcam idarelik ısıtıcı yok kalorifere yakın koysam idare edermi ilk alcaklarım ısıtıcı olacak sonra daha byük akvaryum ve gerekli malzemeleri temin edeceğim

daha büyük akvaryum olursa elbette iyi olucaktır. ayrıca ısıtıcı ve kuru alan kuru alan için ısıtıcı lamba şart olan eşyalardır. dibe taş koymanı tavsiye etmem taş aralarında pislikler birikiyor temizlemesi zor. silis kumu koy pisliği içine almayan bir kumdur. 15-20 günde bir dip çekmesi dediğimiz olayı araştır onu yapsan yeterli olacaktır. ama su ısıtıcısı mümkünse 100-300W gibi birşey. ve kuru alan ısıtıcı lambası şart. ısıtıcı lamba için OSRAM HALOGEN SPOT R63 ES ÖNERİRİM 42W VE 40W DUYLARDA ÇALIŞIYOR. UV FİLTRELİ VE UYGUNDUR. İLERİDE UV LAMBA ALIRSAM İKİSİ GÜZEL İKİLİ OLUYOR KENDİM KULLANIYORUM

Saolun arkadaslar bi sorum daha olacak ben bu renkli taslari kaldirip baska tas koymasam olurmu ki

cam taşlar var salınım yapmayan boya olmayan sanırım onlar ancak olabilir. çünkü kimyasal ve boya olmamalı

Diğer konudaki yazımı kopyalıyorum:
Bu akvaryumda malesef kaplumbağa beslenmez. Akvaryum 13 lt hacimde. Kaçış boşluğu ile maksimum 10 lt su alanı belki olur. Tek yavru için 40-50 lt su hacmi olacak bir akvaryum gerekir. Yani 70-80 lt akvaryum hacmi gerekli. Ende önemli. Yani yavru için 1-1,5 sene götürecek akvaryum 50*40*40h= 80 lt (60 lt kullanım alanı) hadi bilemedin 50*30*40h=60 lt (40-50 lt kullanım alanı) olmalıdır.
Şu ankine alınacak ekipmanlarda işe yaramaz. Yani bahsettiğim akvaryumlarda daha güçlüleri gerekir.
Isıtıcı, filtre, kuru alan ve kuru alan ısıtma lambası akvaryum ile beraber hayati önem taşıyan sonraya bırakılmayacak malzemeler.

Dibe taş, çakıl koymaman gerekir. Bu arasında biriktireceği dışkı ve yem artıkları ile filtrasyonu olumsuz etkiler ve verim alamazsın. Hayvanlarda hasta olur. En uygunu 0,5-1 mm kalınlıkta doğal sarı silis kumdur. Gerçi bu akvaryumun tabanına alan daraltmaması için bir şey konulmaz, hatta bahsettiğim gibi bu akvaryumla uğraşılmaz.

Yukarıda ve diğer konuda bahsettiğim tek hayvan için gereken akvaryum ölçülerini bu ikisid içinde uygulayabilirsin. 1,5 sene değil ama bir sene seni götürür, merak etme.

Saolun arkadaslar bi sorum daha olacak ben bu renkli taslari kaldirip baska tas koymasam olurmu ki

Doğal taş koyabilirsin. Ama büyük olsunlarki hayvan yutmaya çalışmasın. Ayrıca tabanı komple kaplama ki filtrasyonu ve hayvanın hareket alanını olumsuz etkilemesin. Bir yada birkaç tane yeter. İnce sils kum üzerine koyarsan hareket ettiremezler. Hareket edebilecek boyuttakiler kum olmazsa hayvan tarafından cama vurulup kazaya sebebiyet verebilir.

Arkadaşlar her konuda haklısınız ama evde 1 mubişim bi balığım bide bizim ikiz dingiller yosunla nane var ölüm fanusumu daha iyi bu akvaryummu diyorum yha idarelik paramı biriktirip 50x50x40 alacağım ama öncelik onun çin malzeme alıp şimdilik onları kullanacağım ama nasıl kullanacağım akvaryumun üstüne saklama kapı ile bir böleme daha papsam kuru alan yapsam bide fanusu ful doldururum ama lunapark gibi bi yer yapsam kocaman olurmu

Cok saolun bnm 2 yasinda 6cm kaplumbagam var sizce gelisimi nasil

Diğer konuda dataylı cevap vermiştim Pelin ama şimdi bulamıyorum.

Uygun şartlarda olan hayvan 2 yaşında 12-15 cm boyda olmalı. Bu hayvan çeşitli sebeplerden gelişememiş. Hastalık ve tedavi, uygunsuz beslenme ve kalitesiz yem, yetersiz su hacmi ve akvaryum boyutu, su ve kuru alan ısı yetersizliği gelişimin geri kalmasına sebep olan etkenlerin başındadır. Bunlar değerlendirip eksikler giderilerek hayvanın gelişmesi sağlanmalı.

Tetsuya Kataki' Alıntı:
Arkadaşlar her konuda haklısınız ama evde 1 mubişim bi balığım bide bizim ikiz dingiller yosunla nane var ölüm fanusumu daha iyi bu akvaryummu diyorum yha idarelik paramı biriktirip 50x50x40 alacağım ama öncelik onun çin malzeme alıp şimdilik onları kullanacağım ama nasıl kullanacağım akvaryumun üstüne saklama kapı ile bir böleme daha papsam kuru alan yapsam bide fanusu ful doldururum ama lunapark gibi bi yer yapsam kocaman olurmu

Tabiki ısıtıcı, filtre, kuru alan ve ısıtma lambası konularak idare edilir. Bunlar kesinlikle bu akvaryuma alınmalı. Ama 1-2 ay içerisinde yeni sistem kurulmalı. Hayvan bir tanede değil. Bu sistem kurulurken şimdi alınacak ısıtıcı ve filtre tekrar yenilenecek.

en ucuzlarından iadelik alıcam k.b hayvanlarımın arasında ayrımcılık yapamıyrum hepsine yetişmem gerekiyo :D bide 13 yaşında olunca hayat zor

tabi sorumluluğu ele almaya çalışıyorum

İşte idarelik bile olmayacak ama en azından ısıyı sağla. Su ve kuru alan için. Bunlar olmadan hastalanma an meselesi.
Ama bahsettiğin gibi 1-2 aya ya geçici yada ömürlük akvaryumu kesin kurmalısın. O zaman bize danışmayı unutmaki yanlış sistem yada ekipman alma.

emrenin belirttiği akvaryuma bir an önce geçmelisin, bunun elle tutulur tarafı yok. buna kaplumbağaları geçtim hiçbir ekipman sığmaz. üstelik ekleyeceğin kum sudan yiyecektir. balıklar için kullandığın daha büyükse o akvaryumu kullan.

Ömürlük kuramam biz taşınbıyoruz babam askeri personel zor olur 60x40x50h bir akvaryum düşünüyorum yetermi

Bu akvaryum 2 hayvan için yaklaşık 2 sene gider. Daha sonra kaçınılmaz değişim gerekir.

hatta 80x40x50h yaptırırsan daha iyi tek kişi taşıyabilir. eğer yakın zamanda taşınacaksanız ve gittiğiniz yerde bulma imkanı varsa orada yaptırabilirsin. çünkü bunu kullanman siparişten sonra iki haftadan önce olmaz. siliconların kuruması gerekli.

Benim 4 kaplumbaga m var akvaryum un eni 20cm boyu 50 santim su seviyesi 13 santim sizce yeterlimi kaplumbagalari biri 2 yasinda 8 cm . 3u 5 aylik olanlar 4cm

taşınacaz derken yakın zzamanda değil sürekli geziyoruz babamın görevi olan yerleri

askeri personelin durumunu biliyorum habire batı doğu dolanılıyor. batı bölgesinde iseniz bulma ve tedarik şansın doğuya nazaran daha kolay olur.

pelin senin soruna diğer konuda cevap yazdım.

Geri