Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ana yem

Msryzclr

Gümüş 2 Üye
Merhaba. Ben kapluşlarıma 2,5 ay önce sizin önerilerinizle raffy p vermeye başladım. Günde 2 öğün 2şer taneden 3er tane çıkardım son 10 gündür. Şu an biri 4,5 cm biri 5cm. Sadece 4 günlük yemimiz kaldı. Asıl evimizde tetra reptomin var. Gidince ona başlamayı düşünüyordum ama gitmemiz biraz uzun sürecek gibi. Geçiş olarak önereceğğiniz bir yem varda bulabilirsem ondan alacağım. Ya da tetra alıp tetraya başlamalı mıyım?

Cvp: Ana yem

Bence tekrar sera raffy p al. İkisi de ana yem birisini sabah birisini akşam verirsin çeşit olur. Hem bu boyda kullanılabilecek en iyi yem bence. Bir de sera raffy I almalısın bu da ek yem karidesten oluşuyor. Bundan da haftada 2-3 gün yemeye ihtiyaçları var. Sera raffy p içindeki kırmızı yem de sera mineral. haftada 1 kere ondan ver. Ondan da ayrı alabilirsen çok iyi olur. Ama ikisini aynı anda alamam dersen önce sera raffy p ve I almanı öneririm ben.

Biz şimdi tatil amaçlı memleketteyiz. İstanbulda raffy I ama tetra var. Çok kalmayız diye onları getirmedim. O zaman dediğiniz gibi tekrar raffy p alayım. Dönünce karışık veririm. Sağ olun :)

Günde 2 öğün veriyorsun ve bunlar 3 er tane Raffy P oluyor demi ? yanlış anlamadıysam bir kaplumbağa için günlük 6 raffy p ediyor bu. Kaplumbağa boylarımız hemen hemen aynı, sadece benim büyüğüm 5.5 cm. Günlük toplam yemleri kafa boylarını geçmemesi gerekiyor ve ben günde bir kaplumbağa için 3 tane raffy p veriyorum. Kafa boylarına denk geldiği düşüncesi ile. 3 ü geçemez normalde ama hadi 4 diyelim ki, 6 tane çok fazla oluyor. Obez olabilirler ilerde dikkat edilmesi gerekiyor.

Bunun dışında eğer bahsettiğim tutarlarda verirsen ve gidene kadar yeterse sorun yok. Tekrardan Raffy P de alabilirsin.

Hem ana yem çeşitliliğin olmuş olur döndüğünde. Bende bir gün tetra birgün sera veriyorum.

Ben günde toplam 4tane veriyordum ama şimdi düşündüm de haklısınız. Ben günlük değil öğün olarak bakmışım galiba. Bugünden itibaren tekrar 2ye düşüreceğim :)

İyi de raffy p yemlerden 6 tanesi anca kafa hacmi kadar yapıyor. İki tane üst üste koyarsanız çeneden kafa üstüne kadar olan kalınlığı yakalamış oluyoruz, üç sıra yaparsak da kafa hacmi kadar yapıyor.
===
===
Yani üstteki ilkel gösterim gibi dizerseniz kafa boyutunu anca yakalayabiliyoruz.

Böyle daha iyi oldu :
ooo
ooo

Çeneden kafa yapisi ustune olan mesafe durumu gözümden kacmis. Eve gittigimde bahsettiginiz sekilde de gözlemledikten sonra tekrar degerlendirecegim. Uyari icin simdiden tesekkurler. Yalniz behsettigim sekilde vermeme ragmen kaplumbaga boylari 2 ayda 2.5 cm gibi fazla bir büyüme yapisi gerceklestirdiler. Neyse eve gidince netlige kavusur.

Size de yönlendirme yaptim benim uygulamam sonucu ama yanlis olsun istemem degerlendirilip tekrardan yazilir

Yani günde 6şar tane normal mi? En iyisi ben kapluşlarımın resmini yollayayım. Hem kabuklarına da yorum yaparsınız.

5 cm lik kaplumbağada 5 raffy p yi geçmeyin derim. Ben 4 veriyorum. Kafa hacmi ediyor. Çeşit olarak mineral yem yoksa bu sefer sera carnivor alınıp ana yem olarak verilebilir. Yada çeşitlilik için arkadaşların dediği raffy p.

Benimkinin de kabuk boyu 4cm ama kafası biraz büyük 4cm olan kaplumbağalara göre. Ben günde 6 tane veriyorum tam kafa hacmi kadar.

Tabi yemin ince ve kalın olmasına göre oynamalar olur. Kısa ve uzun durumuda etken. Ben buna göre değişik adetlerde veriyorum. Miktar aşırı az yada fazla olmadımı oynamalar olacak.

Cvp: RE: Ana yem

AEK' Alıntı:
5 cm lik kaplumbağada 5 raffy p yi geçmeyin derim. Ben 4 veriyorum. Kafa hacmi ediyor. Çeşit olarak mineral yem yoksa bu sefer sera carnivor alınıp ana yem olarak verilebilir. Yada çeşitlilik için arkadaşların dediği raffy p.

4 tane raffy p nasıl oluyor da 5cm'lik kapluşun kafa hacmini karşılıyor orasını anlayamadım açıkçası.

Dediğim gibi iki tane üst üste koysanız kafa kalınlığını yakalamış olursunuz. Yan yana da iki sıra kafa genişliğini yakalamaz gibime geliyor. Üç sıra olsa altı tane raffy p yapar.
ooo
ooo

alacaksan raffy p veya sera carnivor al. hayvanlar ufak daha protein içerik fazla olsun. gammarus istanbulda var demişsin. proteine ihtiyaç duyacaklarına göre önceliğin carnivor olsun, içeriği hayvansal ve mineral yemdir. bulamazsan gene raffy p alırsın.

Cvp: RE: Ana yem

asim75' Alıntı:
AEK' Alıntı:

4 tane raffy p nasıl oluyor da 5cm'lik kapluşun kafa hacmini karşılıyor orasını anlayamadım açıkçası.

Dediğim gibi iki tane üst üste koysanız kafa kalınlığını yakalamış olursunuz. Yan yana da iki sıra kafa genişliğini yakalamaz gibime geliyor. Üç sıra olsa altı tane raffy p yapar.
ooo
ooo

Şu an kullandığım raffy p ye göre belirttim. Eskiler biraz daha inceydi. Şimdiki kalın kalın. Hatta kutuyu açınca farketmiştim. Daha önceki reptominden biraz kalınken şimdiki bayağı iri. Belki imalat farkları adetlerimizi değiştiriyordur.

o yemler kötü senacım. içinde ne protein ne kalsiyum var. sana önerilen yemlerden al bir an önce.

Sera carnivor mu? Valla bulunduğum yerde 3tane pet shop biliyorum. Bugün birine sordum sera satmıyordu. Hatta sera pek tercih edilmiyor kötü bir yem dedi. Dışarı çıktığımda diğer 2yere de bakacağım. Umarım bulurum.

adamın lafı da güzelmiş. sera bir numaralı alınacak markadır. tabi fazla kar edemeyeceği ve satılamayacağını bildiği için getirtmiyor. yerine bir işe yaramaz dandik yem satacak aklı sıra akıllı.

Dün eve gittiğimde özellikle hem kaplumbağayı aldım elime hem yemi. İlk defa da bu kadar rahatsız etmişimdir hayvanı :/ 4 ideal, 2 tane küçüm yem geldiğinde 5 e çıkabilir. Bendeki kaplumbağa ve Raffy P için konusuyorum.

@bumble bee,
Bende bir sıkıntı var o zaman ya da bendeki raffy p yem farklı. :) Şu an imkânım yok ama olunca resimlerini çekerim bir ara.

Geri