Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Annie'nin tipleri :))

annie

Elmas 3 Üye
mailto:/RJAqja.png
[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=NNxXFV0ov4k&feature=youtu.be[/video]

Bu arada deri atmak için kolunu ısırıyor videoda görülüyor.Aslında çok nadir görüyorum ayda bir felan ama genede yaralamasından korkuyorum.2 cm civarı kum var yetersizmidir acaba?

Cvp: Annie'nin tipleri :))

4 cm'ye yükseltebilirsin. kuma ne kadar çok sürtünürse bacak derilerini de o kadar kolay atar. deri koparma ile yaralanmaz. endişelenme.

Benim kaplumbagamda var bu derilerden ama ilk geldigindd yoktu sonradan oldu ilk geldiginde daha mi saglikliydi neden oluyor bu ?
Annie ne guzel senden korkmuyor diva cok korkuyor bakimlarini yaparken mudahalelerimden dolayi sanirim

Anladım Cem abi uygulayacağım sağol. :)

Deri dökülmesi hayvanın geliştiğine ve sağlıklı olduğuna işarettir.Asıl sorun dökmemesidir. :)
Su kaplumbağaları soğuk kanlı hayvanlar olduğu için kesin olmamakla birlikte ona iyi davrandıkça ve vakit geçirdikçe size bağlanır ve güvenir.Bende onu ürkütmemeye ve iyi davranmaya çalışıyorum.Oda bunun karşılığı içgüdüleri elverdikçe bana yakın davranıyor.Tabi sevmek için ele almak vs. onu ürkütür ve tüm samimiyeti alt üst edebilir.Aylık yapılan sağlık kontrolü amaçlı ele almak dışında ele almamalı ve bu işlemi yaparken yavaş ve ürkütmeden fazla vakit harcamadan yapmak gerekir.Onu severseniz oda sizi sever ama bu zaman alabilir sabırlı olmak gerekir.Bunlar benim deneyimlediklerim :)

Odonyochelys bu kimyasallar zararlı diye biliyorum ama daha önce kullandınız mı acaba?

kalemero' Alıntı:
Benim kaplumbagamda var bu derilerden ama ilk geldigindd yoktu sonradan oldu ilk geldiginde daha mi saglikliydi neden oluyor bu ?
Annie ne guzel senden korkmuyor diva cok korkuyor bakimlarini yaparken mudahalelerimden dolayi sanirim

Kaplumbağaların deri ve plaka değiştirmesi ne kadar sağlıklı olduğu/bakıldığı ile doğru orantılıdır.

Himmm anladim kabugunu biliyordum ama deri birden bire ipek gibi sacilinca acaba vitamin ejsikligi falan mi diye dusundum demekki o da yillardir toplanmis uzerinde asiri cunku....
Sizinkilerin bakimlari rutin ama ben daha sistemi bile kuramafigim icin surekli mudahale etmek zorunda kaliyorum ama yem yerken aramiz super elinden bile yemeye basladi kuru alandayken fazla tefirgin o da kabuk fircalamadan dolayi....
Bizinde arsmiz duzelir umarim...
bakimlari oldukca hizli ve incitmeden yapmaya calisiyorum fakat hayvan ilk defa boyle birseyle katsilasyigi icin cok fazla korkuyor bebekliginde bu bakim yapilmis olsa alisirdi

hayvan yıllardır deri değişmediği için ilk değişimde biraz yoğun ve büyük parçalar halinde çıkması olağandır. normal yaşındaki yavru kaplumbağalarda bu derece yoğun olmaz. benim 5 yaşında aldığım bakımsız hayvanda öyle yoğundu ki çocukların çiçek resimlerine yüz çizmeleri gibi bir durum oluşmuştu. ortada kafa çevresinde taç yapraklar. hayvan geri manevra yaptığında deriler suratını kapatıyordu.

hayvan büyüdükçe her daim deri dökme olacaktır ki bu bizim için her zaman sorundur. su ne kadar temiz olursa olsun ve filtre ne kadar çekerse çeksin mutlaka bir miktar deri suda yüzecektir. büyüme harici deri değişimleri A vitamini fazlalığında ve uvb lamba altında uzun süre kalarak aldığı radyasyonun deri yenilenmesini tetiklemesinde olur. üst deri hasar gördükçe alttan yeni deri gelip o bölgedeki deriyi atıp yeniler. bizim fazla güneşlenmemizde oluşan lezyonlar gibi düşünün.

JBL Biotopol T
Çözücü İçeriği
%0.9 Organik Çözücü
%94.5 Su
%0.85 Uçucu Organik Bileşik
Ürün ticari olarak 50 ml ambalajlarda satılmakta.
-Uçucu organik bileşik,suyu çözünmüş atıl haldeki gazlara tutunup arındırıyor
-Organik çözücü de ağır metalleri absorbe ediyor.
Akvaryum suyu için içme suyu temin etme imkanı olmadığı durumda şebeke suyu arıtılmıyorsa kullanılmasında ben bir sakınca görmüyorum.

Juende buldum gelecek alışverişimde onuda alıp denicem etkilerini buradan paylaşırım.Teşekkürler :)

bunu hayvan akvaryum içindeyken değil. eklenecek damacanadaki suya damlatacaksın. en az bir gün beklesin. damlattıktan sonra damacanayı salla. sonuçta balıklar için kullanılan bir ürün. doğrudan akvaryuma damlatılması kaplumbağalar için ne netice verir bilmiyoruz.

evet, biotopol T diğerinden daha bir iyice. bunu almak daha iyi olur. su düzenleyici olarak bunu önerebiliriz. teraryum sürüngenlerinde içme suyuna katılarak kullanıldığına göre su kaplumbağalarına emsal teşkil eder.

İç filtreniz mi var ve çok mu yoğun akıntı oluşturuyor sanki zor gidiyor gibi ?

Suda yüzerken veya kumda yürürken oldukça rahat hareket ediyor onu zorlayacak bir akıntı söz konusu değil yani hatta su çıkışına doğru yüzebiliyor.

:) Güzel video olmuş, hiç boş durmuyorlar. Kum seviyesini artırmak iyi olur, o zamanda zemini görünceye kadar kazıyorlar :) Eğlenceli canlılar ya :)

Aynen Neslihan abla akvaryum zemini şuan dolinlerle çevrilmiş durumda.Filtrenin ordada bir çalışma yapmış kum dolmuş hazneye haliyle debisi düşmüş filtrenin de yarın filtreyi temizlemem lazım :)

ben bunn tipini yerim kadir ya çok şeker bişi bu :)

Bu kaplumbağaya bayılıyorum ama uzun süredir ne instegramda nede burda güncel resmi yok ????????

Geri