Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Astro ve Elroy :)

irem

Yeni Üye
Merhabalar Astro ve Elroy bana doğum günü hediyesi geldi 12 martta, tabii plastik fanusta, bir kaç gün orda yaşadıktan sonra bir tanıdıktan küçük bir akvaryum buldum (tosbikler büyüyene kadar bir süre idare eder sanıyorum) ve diğer gerekli şeyleride hemen tamamlamaya çalıştım (kuru alan, UVB lamba, ısıtıcı, iç filtre) başka eksiklerim varsa söylerseniz sevinirim. Renkli taşlarla beraber geldi onların zararlı olduğunu öğrendikten sonra onları çıkardım 1buçuk aydır zeminde bir şey yok akvaryumun için 3 tane büyük taş var kum almalımıyım? ve yapmam gereken başka bir şeyler var mı?

sizlerle tanıştırmak için ancak zaman bulabilidim, oldukça hareketli ve hep aç benim tosbiklerim, odaya girdiğimde cama yapışıp hızlı hızlı yüzmeye başlıyorlar yemek vericem diye, akvaryumda bir şey yapmam gerekirse elimi soktuğum anda hemen parmaklarıma atloyorlar:))

Resimleri zaman çizelgesine uygun koydum geldikleri zamandan akvaryumun son haline kadarki sırayla;
mailto:/1yn9n5.jpg
mailto:/15f0fva.jpg
mailto:/8wxmw1.jpg
mailto:/9kw7d3.jpg
mailto:/35he0yq.jpg
mailto:/obx4.jpg
mailto:/33nfb42.jpg
mailto:/1zph0ep.jpg
mailto:/4fzkgz.jpg
mailto:/bdgrk.jpg
ikisininde sırtında beyzlaşmalar başladı özellikle elroyda daha fazla var buna benzer resimler kabuk gelişimi olarak değerlendirilmiş benimkiler içinde öyledir diye düşündüm ama sizlere sormak istedim, kabuk değişimi değilse e yapmam gerekir?

nasıl bakılması gerektiğiyle ilgili bu kadar çok bilgi paylaşıp bu kadar duyarlı olduğunuz ve bu hayvanların da diğerlerinden farklı olmadığını ve büyük hayvanlar kadar belki daha fazla özenle bakılmasını bizlere gösterdiğiniz için katkısı olan herekese teşekkür ederim... umarım onları beğenir ve seversiniz :))

Cvp: Astro ve Elroy :)

Maşallah çok güzeller :) Sağlıklı bir ömür geçirmelerini dilerim.

Bu akvaryum sizi yaz sonuna kadar götürür. Ondan sonra değişim gerekir. Bu değişimi ömürlük akvaryuma geçiş yaparak gerçekleştirirseniz tekrar ileride değişim gerekmez. Her akvaryum değişimi ısıtıcı ve filtre gereksinimide doğurur. Sebebi su hacmi değişeceği için buna uygun ekipmanlar gerektiğidir.

Bu arada akvaryumun içinde su için ısıtıcı var değil mi? Su ısısınında 26-28 derece olduğunu kontrol etmek gerekir. Bir cam derece almanızı öneririm.

Ayrıca elinizdeki gördüğüm kadarıyla exo terra 26 w uvb. Bu lamba kuru alana 25-28 cm mesafede olsun. Bana çok yakın gibi geldi. 30 cm mesafeyide geçmeyin. Etki kaybı olur.

Kuru alan ısıtma lambası bölgeyi 31-33 derece arasında yapmalı. Bunuda gene bir derece ile kontrol edinki mesafenin ve ampul gücünün yeterliliğini değerlendirin.

Bence tabandaki taşlar hem fazla hemde üstteki tehlikeli gibi. Devrilirse hem kaplumbağa altında kalabilir hemde akvaryum camını çatlatabilir. Tabana silis kum koyarsanız deri değişimlerinde sürtünüp rahat atarlar. Kabuk değişimleri içinde mango kökü öneririm. Taşlar yerine mango kökü daha güvenli olur. Akvaryum boyutlarından ötürü ilave olarak ipek bitki koymanızı önermiyorum ama mango kökünü küçük seçerseniz ufak bir tane düşünebilirsiniz.

Hayvanlar kabuk değişimi evresine girmiş. Plakalar aralanmış ve arası siyah. Siyah kısım alttaki yeni oluşacak kabuk plakası dokusu. Gayet güzel tamamlayacaklardır.

Yemlerden reptomin gayet iyi. diğer markayı tanımıyorum ama gammarus olduğu için bitene kadar kullanabileceğinizi düşünüyorum. Bitince Sera raffy I alabilirsiniz. Buna ek olarak Sera mineral yem almanızı öneririm. Bu vitam,n ve kalsiyum ihtiyacını karşılar. Yem oranları ve miktarını danışmak isterseniz detay veririm.

İlginiz alakanızdan dolayı tebrik ediyorum. Gerekenleri tamamlamışsınız. Hemde uvb dahil.

Kabuktaki beyazlama konusunda da edindiğiniz bilgi doğru. Eski plakalar zamanla canlılığını yitirir. Bahsettiğim siyahlıkta zamanla canlı normal kabuk rengi ile alttan tamamlanarak gelir.

foruma hoş geldin irem. hayırlı olsun. sondan başlayalım. kabuktaki beyazlaşma kullandığın musluk suyundaki kirecin kurumasıyla oluşur. bunun için yapman gereken mümkünse içme suyu veya arıtılmış su kullanman. bu genellikle dediğin gibi büyüme ile birlikte araları açılan plakaların ara çizgilerinde oluşur.

ben yazana kadar emre döktürmüş gene. su ısıtıcısını bende göremedim. ve taşlar benimde dikkatimi çekti en kötü bir tane olsun alanı daraltmaktan başka bir işe yaramaz. ve kazara akvaryumu çatlatma riski de var. mango alırsan ona da gerek yok.

Emre Bey herşeyi söylemiş.
tabanda silis kumu gerçekten öneriyorum. hem görüntü açısından güzel, hem de deri değişiminde faydalı.
çok şekerler. uzun sağlıklı ömürleri olsun.

Hepinize teşekkür ediyorum.

Isıtıcı kuru alanın altında o bölüm çok karanlık çıkmış o yüzden gözükmemiş, en kısa sürede dereceyide hem cam için hemde dışarısı için tamamlayacağım. UVB lamba exo terra 5.0 26W doğrudur, ancak amerikadan getirttim ve ampul 240V da patlarsa diye 120V a dönüştürücü adaptör aldım, gerçi yanlışlıkla adaptörsüz denedim ve patlamadı ama her ihtimale karşı o şekilde kullanıyorum, bu şekilde kullanıdğım için ışık daha az geliyor ve galiba 13W mış gibi oluyormuş elektirkçiler öyle söyledi, genede 25-28cm de mi kullanayım yarısı bir mesafe yeterli olur mu?

Altına girmeyi sevdikleri için bozmamıştım ama hemen kaldırıyorum hatta tek taş bırakıyorum yanına mango kökü alacağım. Zemin içinde silis kum alırım 0 numara olarak geçeni mi tercih etmeliyim?

tabiki yem miktarını ve çeşitliliğini danışmak isterim. Sabah akşam 1er reptomin, sabah 2şer gammarus akşam 1 gammarus veriyorum. Sera minarel ile ilgili okudum oda aklımda o da alacaklarım arasında. Sizce beslenmeleri yeterli mi, yada nasıl değiştirmem gerekir?

Akvaryumu arıtılmış bizimde içtiğimz su ile dolduruyorum ama tabiki kireç asllında mineral olduğu için arıtma cihazlarıda belli ölçüde suyun içinde bırakıyor.

Okuduklarımdan yola çıkarak haftada 1 veya 10 günde bir de ılık suyun altında kabuklarını hafifçe fırçalıyorum buna da bu şekilde devam etmeli miyim?

Çok soru sordum ama onlara gerçekten iyi bakmak istiyorum. ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ediyorum.
Umarım çabucacık büyürler :D

mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=13104

yukarıdaki linkte verilen silis kumdan aldım. çok memnunum.

Daha öncekilerde 30 cm mesafe için max diyordu. Bunda 40 cm yapmışlar. Bence benim belirttiğim mesafe uygun. Çünkü 13w için dahi 18-20 cm uygun.
mailto:/en/products/reptile_uvb100.php

Arkadaşımızın belirttiği kum gayet uygun. Rahatlıkla alabilirsiniz. 8-10 defa durulayıp akvaryuma koymanız uygun olur.

mailto:/forum/showthread.php?tid=8235
Beslenme konusunda bu yazım genel olarak aydınlatıcı olur.
Sizdeki yemlemeye gelince verdiğiniz miktardan sabahki 1 gammarusu çıkarabilirsiniz. Kaplumbağa başına günlük yem miktarı kafa hacmini geçmesin. Eğer 1 gammarus çıkınca kafa hacminden az olursa yarım reptomin eklemek daha iyi olur. Mineral yem alırsanız vitamin ve kalsiyum takviyesi yapmaya gerek kalmaz. Haftada bir gün komple bu yem ile öğünü tamamlarsınız. Eğer imkanım var yem çeşitli olsun farklı yemlere alışsın derseniz size sera raffy p ve jbl rugil yemlerinide öneririm. Ama mineral ile ihtiyacı tamamlamış olursunuz. Yemlerde zamanı gelmeden tükenir.

Kireç şu an kabukta çok az var. Özellikle sırttaki ve diğer taraflardaki buna benzer aşınmış gibi olan beyazlık kabuk değişimi ve belirttiğim gibi eski plakaların canlılığını yitirmesi. Sorun yok hatta gayet güzel büyüyorlar.

Hayvanları fırçalamayın. Sizin sisteminizde filtre var ve kabuklarda pislik birikmiyor. Zaruri haller dışında akvaryumdan çıkarmayın. Su değişmini tamamen değil kısmi yapın. Sadece kabuk değişimi için mango kökü almanız iyi olur. Ona sürtünüp kaşınabilirler. Bence kök alırsanız tüm taşları çıkarınki yüzme alanları geniş olsun. Belki ufak bir ipek bitki alınabilir. Oda gizlenmeleri ve gece su yüzeyine yakın tutunup uyumaları için iyi olur.

Yavru iken daha hassaslar ve hasta olmaya meğilliler. Büyüyüp bünyeleri kuvvetlendimi bu sıkıntılar normal şartlarda çok daha az olur. Yaz sonu gibi daha iyi boyutta bir akvaryuma geçerseniz büyümeleri hızlanacaktır. Normal şartlarda, yani ısı, akvaryum boyutu ve beslenme iyi olursa ayda ortalama 0.5 cm ile büyürler.
Sağlıklı büyümelerini temenni ederim.

Evet Cem, zaten güzel bir sistem olduğu için sen yazana kadar bir kaç ilave yapmak istedim :)

irem ampulün üzerinde 110-220 V ya da 120-240 V ibaresi yok mu bir bak bakalım.

Bütün söylediklerinizi dikkate alarak en kısa sürede eksikleri tamamlayacağım.
Juanpette mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=5480 şöyle bir mango kökü buldum en küçük boyu sanırım en uygunu bu olur.

Cem ampulun üzerinde 120V- 60hz 26W yazıyor

Tosbik teşekkür ediyorum :) bencede çok tatlılar :D

Ömürlük bir akvaryum için en iyi boyutlar hangisi olur

Buarada sizleri tanıştırmak istediğim biri daha var:) 14 yaşındaki oğluşum :)
mailto:/1tlid5.jpg
mailto:/16jqd5.jpg

120 ise iyi kurtarmışsın yanmamış ampul. ömürlük akvaryum ölçü olarak ende min. 40 cm; yükseklikte min 50 cm ve su olarak 100-120 litre tek kaplumbağa için uygundur. oğluşunda tatlıymış hani. bayağı yaşlanmış dişler ne durumda. benim akrabamda da aynısından vardı 20 sene yaşadı ama ağzında tek diş kalmamıştı.

Mango kökü akvaryuma büyük gelmesin. Akaryum balığı satan yerlerde de olur. Bakıp seçmekte fayda var. Bu kök suya hafif sarı renk verecek ama bunun bir zararı yok. Taşlardan iyidir. Akvaryumculardan direk bakmak daha iyi bence.

Ömürlük akvaryum bu iki kaplumbağa için en güzel 100*50*60 olur. Zaten yukarıda kalacak 10 cm kaçış boşluğu ile 250 lt su hacmi olacak. Buna uygun ekipmanlarda temin edilir.

Bu arada köpeğe maşallah diyorum. Sağlıklı uzun bir ömrü olsun.

Dediğiniz gibi akvaryumcudan almak iyi daha mantıklı olacaktır, mango kökü ve ipek bitki bulmak adına ankara'da önerebileceğiniz yerler var mı?

Cem oğluşumun dişlerde hiç bir sorun yok ama kulaklar duymuyor ve gözlerde katarakt var hala çok hareketli ufak tefek sıkıntılar yaşadık kuyruğunda tümör çıktı kesilmesi gerekti gibi ama şuanda iyi bakalım umarım akrabanınki gibi 20 yaşına kadar sağlıklı bir şekilde bizimle olur :smile:

O kopek ne kadar tatli bir seymis bayildiiim :) masallah nazar degmesin

İpek teşekkür ederim :)

Bir aydır harika bir şekilde çalışan UVB lambama nazar değdi galiba bugün elektrikler gitti geldi ve o sırada boom ampül patladı adaptörde olsa akım farklı gitti galiba :( gene aynı lambadan (exo terra glo 5.0) mı bulmaya çalışıyım internet üzerinden ya da öneriniz var mı?

aynısını al iyi o ampul bende de ondan var

Muadili bu lamba. Güç olarak daha az olduğu içinde konumlandırmak kolay olur.
Ancak exo terranın patlayan uvbsine ilk defa denk geldim. Bendekiler hiç patlamadı. Bence tamamen şanssızlık olmuş.

Cem Ankara dan bir yer kesin önerir. Görerek almak bu üründe daha iyi olacak. Kıvrımlı bir kök rahatça sürtünmesini sağlar.

Cvp: RE: Astro ve Elroy :)

AEK' Alıntı:
Muadili bu lamba. Güç olarak daha az olduğu içinde konumlandırmak kolay olur.
Ancak exo terranın patlayan uvbsine ilk defa denk geldim. Bendekiler hiç patlamadı. Bence tamamen şanssızlık olmuş.

Cem Ankara dan bir yer kesin önerir. Görerek almak bu üründe daha iyi olacak. Kıvrımlı bir kök rahatça sürtünmesini sağlar.

Lambayla ilgili bişey yokki o linkte

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13212

Pardon, linki kopyalayamamışım. Yukarıdaki lambayı öneriyorum.
Mesajlarda ufak düzenleme yaptım.

çok pahalı bu 115 lira verilmez bir ampule bendeki 60 lira

Geri