Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Astro ve Elroy :)

Evet fiyatlar çok arttı. Ben daha önce 90 tl civarında exo terralar aldım. 80 tl civarında namiba aldım. Ama fiyatlar bu markada buralara geldi.

Cvp: Astro ve Elroy :)

Bişey sorcam şimdi bu uvb lambaları sadece d vitamini mi veriyo başka bi işe yaramıyo mu? Başka işe yaramıyosa o zaman eczaneden sıvı d vitamini damlası alsak yemine damlatıp versek o şekilde de olmaz mı ? Lamba niye alıyoruz ne gerek var? Hemde kansorejen bu ışınlar uzun süre kalınca kanser yapıyomuş Sadece sıvı D vitamini versek lamba almasak daha iyi değilmi ?

Hayvanlar d vitamini üretecem diye radyasyonlu ışınların altında bekliyolar hemde kabukları derileri kuruyo bi tuhaf oluyo. Hazır d vitamini varken böyle uğraştırıyoruz kaplumbağaları. Eziyet oluyo sanki

bunlar devite göre daha etkili kendi vücudunda sentezini yapıyor. ve dediğin gibi fazla ışınım zararlı o yüzden maksimum 6 saat öneriyoruz. zaten bu 6 saat içinde sürekli durmuyorlar. bu ampul burada uygun yalnız watt olarak 23 w olması sebebiyle 30 cm mesafeden durması uygun ve alt beyaz kısmı geniş olduğu için her lambanın çanağına sığmıyor.
mailto:/evcil-hayvan-petshop/namiba-terra-uv-plus-d3-kompakt-lamba-23w-84584333

mango kökü konusunda önereceğim yer kızılay selanik caddesindeki selanik pet shopa bak orada kutu içinde boy boy satılıyor. diğer ürünleri pahalıdır netten alman daha iyi. ama bazı akvaryumları makul fiyatta. ben oradan 75 tl'ye sera royal aldım ki hala içimde yaradır. nette 36 tl civarına satıyorlar.

ben bu tip akım dalgalanmalarına karşı ev sigortasında kaçak akım rölesi olduğu halde akvaryum elektrik tertibatına güç kaynağı da taktım.

Royal 75 tl mi. Ankara daki son kutuyumu aldın Cem. Neyse olan olmuş. Zamanla öğreniyoruz uygun fiyatları.

Uvb lamba güneşten alınan uvb ışını yaymakta. Buna kaplumbağalarda bizde maruz kalıyoruz. Önemli olan uvb oranı doğru ampulü seçmek. Zaten lamba yanarken yaklaşmazsanız sorun olmaz. Devit yapay bir ürün sonuçta. Bunun uzun süre kullanılması iç organlar için olumsuz. Kabuktan alınması gerekirken sindirim sisteminden geçiriyorsunuz. Kısa süre için kullanılabilir ama güneşten sonra en doğrusu uvb ampul derim.

Aslında uvb olanlar akım dalgalanması olaada kolay kolay patlamaz. Telli olanlarda bu daha çok oluyor. Bence bunda fabrikasyon bir hatada vardı.

royali juenden önce almıştım bir heves. juende görünce içime oturdu. sonuncu değil ama sondan ikinciyi aldım.:smile:

ben dönüştürücünün kalitesiz olabileceğini düşünüyorum. ampul o yüzden patlamış olabilir.

Bende exo terra night glolara çok harcama yaptım. Birde ne hikmetse bu lamba gündüz lambalarına göre daha dayanıksız. Kullansalar neyse, belki bir gün çıkarlar diye bir senede 6-7 tane ampul gitti. Artık sadece kullananlar için bulunduruyorum :)

Dönüştürücü konusuda olabilir dediğin gibi.

bir kaç gündür çok yoğunum cevap yazma fırsatım olmadı, UVB siparişi verdim cem senin dediğin ürünün yarın öbür gün gelir diye bekliyorum. Diğer eksikleride hala tamamlayamadım çarşamba kızılaya inmek için vaktim olacak ozaman hepsini halletmeyi planlıyorum.

Evet galiba dönüştürücünün kalitesizliğinden oldu çok ısınma yapmaya başlamıştı ve elektik kesintisinden sonra birde koku olmuştu.

Cvp: RE: Astro ve Elroy :)

AEK' Alıntı:
Bende exo terra night glolara çok harcama yaptım. Birde ne hikmetse bu lamba gündüz lambalarına göre daha dayanıksız. Kullansalar neyse, belki bir gün çıkarlar diye bir senede 6-7 tane ampul gitti. Artık sadece kullananlar için bulunduruyorum :)

Dönüştürücü konusuda olabilir dediğin gibi.

Bende gece lambası yok Karanlıkta uyuyuo gece lambası şartmı ? Bide benimki suyun dibinde uyuyo Bazıları kuru alanda uyuyomuş Hangisi normal ? Gece lambası olunca kuru alandamı uyuyolar ?

Hayır venom. Bu onların isteği ile alakalı. Lambaya bağlı değil. Ben tüm kuru alanlara koydum. Sadece çizgili kullandı. Hatta önce yoktu baktım kuru alanda uyumaya başladı night glo aldım. Buradan anlaşılacağı üzere daha önce suda uyuyan sonra görünür bir sebep olmadan kuru alanıda tercih edebiliyor. Gece lambası sadece kuru alanda uyuyanlar üşümesin diye. Gündüz kadar sıcak olmamalı ama genede 28-29 derece olmalıki üşümesin.

benimkilerde şimdilik suyun içinde uyuyor takipte olmak lazım demekki canları dışarda uyumak isterse üşütmeyelim :)

Çoğunluğu suda uyur. Ama bazen değişiklik yapıyorlar.

Bu arada suda yüzeye yakın uyumayı severler. Nefes almaları kolay olur. Bu sebeple ya iç filterenin tepesi yüzeye yakın olsun yada tutunabileceği yüzeye uzanan yapay ipek bitki olsun. Tabi filtre kabuğu suda kalacak şekilde monte edilmeli. Bitkinin bir avantajıda gündüz saklanma için kullanabilmesi. Hayvan daha huzurlu olur.

Geri