Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ve Nanecik - Limoncuk

Bu projem konusunda önerilerinizi bekliyorum. Büyüklerin kullanmasına bakarak küçükler içinde benzer bir uygulamaya gidebilirim tabii kumlu bölge olmadan artık onların cinsiyeti belli olsun 3-4 yaşına gelsinler tabii sağlıkla o zaman ayrı bir düzenlemeye gidebilirim.

Daha büyükler için de birkaç yılınız var , bu ne acele böyle.:)Hem o kumlu bölüme bunlar girdiklerinde rahat çıkamayabilir.Ayrıca yumurtaların nemini ve sıcaklığını ayarlamak çok olacaktır.Çünkü 30-32 derece bırakın ideal sıcaklığı yumurtaları pişirebilir.:)Ayrıca paludaryumun içi nemli olur , doğalarında açık bir alan var.

Ama denemekten zarar gelmez tabii ki.:)

kumlu alan tamamen yüzeye kadar kumla dolu olacak. Öndeki gri alan ise yassı taşların cama yapıştırılması suretiyle oluşturulacak ve taşlar nerede ise kumlu alanla aynı yükseklikte olacak. Çizim programını çok iyi kullanamadığım için ancak bu kadar anlatabildim. Baktım kumlu alan verimli olmuyor o bölümüde taşla doldururum veya tamamen düz bir tane daha alan yaparım. Denemekten bıkmam. Zaten bu kuruma alanını paludaryumun eninden biraz küçük yapıp aliminyum profil ile askılı bir hale getireceğim. Yapıştırma olmayacağı için gerekli değişiklikleri yapmak kolay olacaktır. Onların olabildiğince en üst konforu yaşamaları için çalışacağım. Belki ileride başka bir paludaryum daha yapıp iki arasında geçişi sağlayacak köprüler yapabilirim. Emeklilik yakın görünüyor o zaman bir ev almayı planlıyorum. Eh ev kendimin olunca ilk başka kaplumbağalarımı ve kurmayı düşündüğüm akvaryumu planlayıp evi öyle yerleştirmeye başlayacağım.

Hayalimde canlanıyor da siz birkaç yıla evde 5 paludaryuma ulaşırsınız.((:)Onları böylesine düşünmeniz ne güzel...En güzelii yapana dek durmak yok.

Kumlu bölgeniz açıkçası pek benim aklıma yatmadı.Şimdi o ıslak tosbikler gelecek , kuru alana çıkacak , kumlara bulanacak ve tekrardan suya girecek.(:)E o zaman su berbat olur.Kum kullanmak zor olur paludaryumlarda; hem pislik yapar , hem de temizlenmesi zordur.

onlara deger verdiğiniz okadar açıkki..allah uzun saglıklı ömürler versin

çok güzel bakıyorsunuz kapluşlara bravo:) ben de benimkiler 2-3 yaşına geldiklerinde resmini koyduğunuz gibi büyük bir paladarium yapacağım onlara:)

şimdi küçük bir tane var, ve benim ufaklıklara yetiyor:)

Sayın Duygu ve Sayın Gokcenkesgin yorumlarınız teşekkürler. İlgi göstermeyeceksek zaten canlıları bulundukları yerden alıp eve getirmenin anlamı ve onların günahına girmenin alemi yok.

Tarçın~' Alıntı:
Hayalimde canlanıyor da siz birkaç yıla evde 5 paludaryuma ulaşırsınız.((:)Onları böylesine düşünmeniz ne güzel...En güzelii yapana dek durmak yok.

Kumlu bölgeniz açıkçası pek benim aklıma yatmadı.Şimdi o ıslak tosbikler gelecek , kuru alana çıkacak , kumlara bulanacak ve tekrardan suya girecek.(:)E o zaman su berbat olur.Kum kullanmak zor olur paludaryumlarda; hem pislik yapar , hem de temizlenmesi zordur.

Sayın Tarçın; kumlu bölge için sizinle aynı kaygıyı taşıyorum o nedenle sırf aklımda kalmasın diye yapacağım ama sanıyorum o kumluk bölgeyi daha sonra kaldırıp ya içini taş ile doldururum veya o bölgenin olmadığı yeni bir şey yapıp koyabilirim içine. Zaten düşüncem pleksiglasdan yapmak. Şeffaf malzemeyi kullanan bir reklamcı bulursam belki onlara düzgünce şekil verdirip kullanabilirim.

Yeni bir paludaryum yerine mevcut paludaryuma pleksiglassla yapıştırabilirsiniz.İstediğiniz ölçülerde tabelacının birine yaptırın ve yapıştırın.Yalnız yapıştırıcının akvaryum slikonu , yani solventsiz olmasına dikkat edin.

Hem aklınızda kalmamış olur , hem de yeni bir paludaryum yaparak yeni bir harcama yapmamış olursunuz.

Aslında yapmanıza hiç gerek yok , olay dediğim gibi olacak , kumlar suya geldikçe suyu bulandıracak falan ama neyse...Kolay gelsin.:)

Tarçın~' Alıntı:
Yeni bir paludaryum yerine mevcut paludaryuma pleksiglassla yapıştırabilirsiniz.İstediğiniz ölçülerde tabelacının birine yaptırın ve yapıştırın.Yalnız yapıştırıcının akvaryum slikonu , yani solventsiz olmasına dikkat edin.

Hem aklınızda kalmamış olur , hem de yeni bir paludaryum yaparak yeni bir harcama yapmamış olursunuz.

Aslında yapmanıza hiç gerek yok , olay dediğim gibi olacak , kumlar suya geldikçe suyu bulandıracak falan ama neyse...Kolay gelsin.:)

Aklımda kalacağına deneyim, yeni bir paludaryumu ancak kendi evimi aldığımda yaptırabilirim. Zaten o zaman çocukluk hayalim olan bitkili diskus akvaryumunu hayata geçirmeyi düşünüyorum. Kısacası bir odayı sucul canlıların ikametgahı olarak ayıracağım gibi :)

Aklımda iken bir soru sorayım. Isı değeri yüksek ışık değeri düşük bir ampul türü biliyormusunuz. 40 Wattlık ampullerin ışığı fazla geliyor ve rahatsız oluyorlar

philips in softone türü olan ampüllerini kullanablrsiniz.. normal ampul gibi saydam camı olmadığı için rahatsızlık vermyor ışık konusunda..

En güzeli değil mi?Böyle cins cins su canlıları...Hele ki Discuss'lar harika , o kağıt gibi ama rengarenk bedenleri suda çok güzel görünüyor.Ben bir de Tetra ve Lepistes'leri seviyorum.Zaten kaplumbağamı yeni büyük bir paludaryuma geçireyim mevcut olanı böyle karışık bir şey yapmayı düşünüyorum.:)Su hayatı bambaşka bir şey...

Aragorn'un da dediğinin yanında buzlu camları olanları ve de floresanları kullanabilirsiniz.

Aragornun paludaryumunda gördüğüm suda dik duran ve ışık veren ısıtıcıya benzer (veya benim öyle yorumladığım) bir şey vardı. O cihaz nedir ve ne işe yarar.

dalgıç florasan diye geçiyor adı genelde.. tamamı su içinde kalabilcek şekilde üretilmiş florasandır.. yalnız en fazla ışığı bu şekildeyken verdiği için dik kullanıyorum.. gündüzleri akvaryum aydınlatması için kullanmaktayım.

Tarçın~' Alıntı:
En güzeli değil mi?Böyle cins cins su canlıları...Hele ki Discuss'lar harika , o kağıt gibi ama rengarenk bedenleri suda çok güzel görünüyor.Ben bir de Tetra ve Lepistes'leri seviyorum.Zaten kaplumbağamı yeni büyük bir paludaryuma geçireyim mevcut olanı böyle karışık bir şey yapmayı düşünüyorum.:)Su hayatı bambaşka bir şey...

Aragorn'un da dediğinin yanında buzlu camları olanları ve de floresanları kullanabilirsiniz.

Tarçın; Tetra türlerinin büyük çoğunluğu akvaryum ortamında üremedikleri için doğadan alınarak getiriliyorlarmış. Doğadan alınarak getirilen bir çok diskusuda gördüm. Onlara çok üzülüyorum. Allah nasip ederde akvaryumumu kurarsam kesinlikle F0 (yani doğadan alınıp getirilmiş) canlılar almayacağım.

Bu gün Nanecik ve Limoncuk için ısıtıcı etkisi düşük gördüğüm normal ampulü 50 Wattlık bir halogen spot ampul ile değiştirdim. Aman Allahım bu güne kadar neden kuruma alanına çıkmadıklarını anladım. Isı yeterli değilmiş meğer inmiyorlar nerede ise üzerinden kuruma alanlarının. Gerine gerine ısınıyorlar. Ne kadar önemliymiş meğer ısınma lambası. Yavrucakları neden mahrum bırakmışım bu kadar zamandır. :(

Akvaryumda yeni düzenlemeler yaptım yakında resimlerini paylaşırım sizlerle

Cvp: Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ve Nanecik - Limoncuk

Konuyu güncelleme imkanınız var mı merak ettim de resimler görünmüyor.

Cvp: Bay Tarçın - Bayan Kahve çifti ve Nanecik - Limoncuk

Fotoğraflar gözükmüyor :/

Geri