Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Benim kapluşlar

erdiaydn

Bronz 1 Üye
mailto:/photo/my-images/853/dsc07076w.jpg/

mailto:/photo/my-images/29/dsc07081xq.jpg/

mailto:/photo/my-images/718/dsc07082y.jpg/

mailto:/photo/my-images/690/dsc07083ht.jpg/

mailto:/photo/my-images/109/dsc07085p.jpg/

mailto:/photo/my-images/96/dsc07086p.jpg/

bunlar benim kapluşlar

Cvp: Benim kapluşlar(maalesef hala burlugum yatmadı)

çok şekerler ama en azından 10-20tl ile geçici bir paludaryum yapsanız çok iyi olur onlar için. İlk paludaryumumu 15tlye getirmiştim.
Şeffaf saklama kapları 5-10tl ısıtıcı 10tl kuru alan masrafsız,bir ampul 1tl çok çok ucuza mal edebileceğiniz bir şey onlara güzel bir ev yapmaya yeterlidir.

Umarım en kısa zamanda bursluğunuz yatar ve kapluşları ölüm kabından kurtarırsınız :( İkiside çok minik ve çok tatlılar. Hasta olmalarını hiç istemem. En azından ısıtıcı kullanıyorsunuzdur umarım :(

O kadar pahalı bir şeyler almanıza gerek yok bence. Ben ilk kapluşu aldığımda ona 30x20x10 luk bir akvaryumda bakıyordum sonra para biriktirip daha büyüğünü aldım. Mesela siz de en fazla 15Tl'ye bir akvaryum 10Tl'ye de ısıtıcı alırsanız sonra sizde para biriktirerek daha iyilerini alabilirsiniz. Kuru alana zaten para vermenize gerek yok, forumu biraz karıştırırsanız evde bulunan malzemelerle basit kuru alanlar yapabileceğinizi göreceksiniz. Lambanız var herhalde(ucu gözüküyo da :D ). Filtre alsanız da olur almasanız da. Alırsanız 10Tl diyelim. Toplam tahmini 35-40Tl arası bir şey tutar.
Bence kapluşlarınızın hasta olması iyi olmaz, onlar bir nevi evlatlarınız. Onlara ne kadar iyi bakarsanız onlar da o kadar mutlu olurlar. Mesela ben kapluşu ilk aldığımda ölüm kabında bakıyordum, hayvanı su dolu akvaryuma koyunca öyle bir yüzmeye başladı ki duygulandım. Sanki hapisten kaçmış gibi sevinçliydi...

Ayrıca o kapta bile su çok az. Komple suya giremiyorlar. Kabukları buna işaret ediyor.

evet su seviyesi çok az. onu biraz yükselsenize ?

Kaplumbağalarınızın durumu iyi görünmüyor, sisteminizi kurup hastalık varsa tedaviye başlamanız gerek biran önce.

Ayrıca kabın içide kirden geçilmiyor. Temizlemenizi öneririm.

Temizledimi sıksık sıcak su takviyeside yapamıyorum. ısıtıcım var ama akvaryumumu bekliyor . terramycin kullanıyoruz büyük olanında ve çok az kaldı iltihap 1-2 gün içerisinde gözlerini açmasını bekliyorum açtıktan sonrada gentagutla tedaviye devam edicem yine çünkü iltihabın tamamen gitmesini bekliyorum. Ve kuru alanda lambayı açık bırakıyorum akvaryum alana kadar elimden bu kadar geliyor. Ben almışken 70-80cm uzunluk , 40-50cm genişlik ve 30-35 cm derinlikli bir akvaryum almayı planlıyorum

Bari su seviyesini arttırın biraz, kabukları komple suyun içinde kalsın. Ölçüler iyi gibi ama derinlik en az 40 cm olsun, kuru alan filan yapınca su seviyesi düşecek zaten.

Evet dikkat ettim de su seviyesi çok az. Suyun azlığından kabukları kurumuş. Su seviyesini yükseltin mutlaka. Isıtıcınız madem var onları akvaryum gelene kadar ölüm kabından alın. Eğer saklama kabı bulamıyorsanız, mutlaka büyük bir leğen vardır evde. Büyük bir leğenin içine koyun. İçine de ısırıcıyı yerleştirin. Daha fazla üşümesinler yavrucaklar. Isıtıcı sıcaklığını da 30-32 dereceye ayarlayın hasta olma ihtimallerine karşı.

2 sorum var

1-) legende nasibi kuru alan yapicam?

2-) akvaryum alinca akvaryum icine direk komak istedigimden kuru alani planlamaya calisiyorum ama siteyi komle dolosmama ragmn uygun bisey bulamadim yardimci olursaniz sevinirim

erdiaydn' Alıntı:
2 sorum var

1-) legende nasibi kuru alan yapicam?

2-) akvaryum alinca akvaryum icine direk komak istedigimden kuru alani planlamaya calisiyorum ama siteyi komle dolosmama ragmn uygun bisey bulamadim yardimci olursaniz sevinirim
denizden büyük bir taş bulun ve sıcak suda temizleyin.Leğende bu şekilde bir kuru alan oluşturabilirsiniz.içine ısıtıcı,kuru alanın üzerine lamba koyarsanız bursluk yatana kadar onları idare eder..

Tasi deilde once bi denizi buliyim xd

erdiaydn' Alıntı:
Tasi deilde once bi denizi buliyim xd

Yoldan da taş bulabilirsiniz,yeterki suya salınmayacak ve iyi temizlenmiş olsun :)

Nasıl bulamadığınıza şaşırdım.En kolay cd kabından yapmak :D Bunları gördüğünüzden eminim ama tekrar göz atmanızda fayda var:
mailto:/forum/Konu-2012-model-kuru-alanimiz.html
mailto:/11/8/23/16412.jpg
mailto:/forum/Konu-2-kat-yeni-kuru-alan.html
mailto:/forum/Konu-el-yapimi-kuru-alan-cesitleri.html
mailto:/forum/Konu-cesitli-kuru-alan-fotograflari.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/photo/my-images/713/hpim2219.jpg/
mailto:/photo/my-images/861/hpim2206.jpg/
mailto:/forum/Konu-yeni-kuru-alanim.html
http://img685.imageshack.us/img685/3879/07072010001.jpg
mailto:/forum/Konu-2012-model-kuru-alanimiz.html
mailto:/forum/Konu-kuru-alanim--4466.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/forum/Konu-ve-iste-kuru-alanim.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/forum/Konu-akvaryumum-uygun-mu.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/forum/Konu-turtle-dock-iste-tam-aradigim-kuru-alan.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/forum/Konu-yeni-kuru-alan--3330.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/forum/Konu-simsek-in-yeni-mabedi.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/forum/Konu-kuru-alanim-nasil-olmus-thunder-ici-uygun-olur-mu.html?highlight=cd+kab%C4%B1
mailto:/photo/my-images/14/s5000920.jpg/

Uzun gelebilir fakat özellikle resimli olanları seçtim yardımcı olsun diye...

cok saol herkes cd kapıyla yap diyor ama birisi bile nasıl yapcagımı sölemiyordu. CD kabını nasıl yapıştırıcağım slikonlamı (slikonla yapıştırırsam daha çıkmaz başka bişeyle yapabilirmiyim tek taraftan vantuzla yapıştırırırm ama diğer taraftan suya gider ?)

Cvp: Benim kapluşlar

Arkadaşım yukarıda verdiğim örneklerin hepsi resimli baktıysan, çoğunda akvaryum silikonu kullanılmış ama ben silikon tavsiye etmiyorum çünkü kuru alını değiştirmek istediğinde camda silikon izleri kalacaktır. O yüzden vantuz vb şeyle tutturabilirsin.

mailto:/forum/Konu-bunlarda-benim-cocuklarim-kabuk-yorumlarinizi-bekliyoruz.html
Cd kabından yapacaksanız böyle oluyor. Hala nasıl yapıldığını anlamıyorsanız,anlatabiliriz :)

tmm anlıyorumda slikonla yapııştırırcam sonradan değiştiremem ama vantuzla yapmakta uymaz çünküm bir taraf açıkta kalıyor?[/align]

Geri