Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

benim kaşık düşmanları

cem

Süper Moderatör
Yönetici
kaplumbağalarım diye demiyorum. boş bırakmaya gelmiyor resimde görüldüğü üzere akvaryum birbirine geçmiş vaziyette. güzel bir ahenk içinde duruyor herşey. :breh:

mailto:/27ZnMO.jpg

burda da başa çıkamadığım için çıkardığım ürünlerden sonraki akvaryumun kuşa dönmüş hali. ortalık boşalınca onlarda ben de rahata erdim. arazide mayın araması yaparlarken çekilmiş pozları.

mailto:/9XLQX9.jpg

bu da akvaryuma aldığım istiridye halinden memnun. yaklaşık 10 günde bütün akvaryumu dolandı. kahverengi büyük bitkinin arkasında yerini buldu. kaplumbağalar taş zannediyor. dün bundan 1 cm küçük bir tane daha aldım o hiç rahat durmuyor. durmadığı gibi ikide bir de kuma gömüyor kendini. dün gece büyük istiridye gelip bunu bir yokladı tekrar eski yerine döndü. şimdiki eğlencem bunlar.

mailto:/27Zrgj.jpg

Cvp: benim kaşık düşmanları

İstiridye konusu benimde ilgimi çekiyor. İleride çizgili akvaryumuma alabilirim. Bendeki diğer vahşiler kesinlikle sağ bırakmaz.
Senin dinlenme sehpası işine girmen şart Cem. Böyle olacak gibi değil. Hayvanlar dipte zorunluluktan uyuyordur.

Ya abi sey sorucam akvaryumda kucuk bunlar kavga etmiyor mu ?

Dipte bu boydan sonra uyumalarinda sorun olmaz da yine de olsa guzel olur

kavga yok böyle bir enteresan durum var sadece yem zamanı yemi birbirlerinden kaçırıyorlar. benim eskiler nadiren bir el titretme yapıyor birbirlerine bırakıyorlar bu da genelde diğeri kum içinde yem arama derdinde olduğunda oluyor. diğer garibanda kafa kafaya gelmek için dönüp duruyor. sendika mı kurdular nedir tek dertleri benim. eziyetleri bana.

Bence üretime geçebilirsiniz hepsi de yetişkin ve 4ü de aynı cinsiyetten değiller herhalde. Bir de bu el titretme hareketlerini sadece erkekler mi yapıyor çünkü benim dişiler hiç yapmadı şimdiye kadar ama önceki erkeklerim hep yapıyordu ve 1 ayda 1,5 cm boy atan küçük de yapıyor geçen kloakını inceledim dişillerle bunun yerleri de farklı bununki kuyruk dibine biraz daha uzak yani büyük ihtimalle küçük de erkek

dişilerde yapıyor sanırım erkeklerin tırnaklarının uzun olması titretme hareketini kolaylaştırıyor.

1. ve 4. erkek 3. dişi, ikincinin cinsiyet ortada. 2. ve 3., 5 yaşında gelişmemiş halde iken elime geçtiler. belirtiler 2.'ninde dişi olduğu yönünde.

10 cm boyu geçene kadar kloak yapısı belli olmuyor. tırnaklarla desteklenmesi lazım. bazı hayvanlarda gelişime bağlı 9 cm civarı tırnaklarda uzama görülüyor ama hepsinde bu şekilde değil.

Bendeki dişi cumberland olanda yapıyor.

Abi buarada hayvanlara ziplamayi ogretmissin :)

mailto:/9kza85.jpg

sorma astronot olacak kendileri. ayda yürüyüş yapacak simülasyon çalışmaları yapıyor. :smile: biraz önce baktım o kaplumbağa kafa kumda popo havada uyuyor. fenerle bakıyordum önce anlamadım kafasına ne oldu bunun diye arkaya bakıyormuşum. böyle uyuduğunu da gördüm ya.

Bu taslida ben limonu nulamiyorum geceleri birde korkuyorum ya sikistiyasa bisey olduysa diye kafasini taslarin arasina sokup en arkaya saklanip uyurmus garip

salonda ışık var mı ? bazıları ışık az olsa da rahatsız oluyor. bazıları da içgüdüsel olarak güvenli yer arayışında. bazıları da birbirine dokunarak uyuyor. şimdi o derdi bende son aldığım istiridyede yaşıyorum mangoyu kazara üstüne düşürdüler mi altında kaldı mı diye. akvaryuma gidip ona sebep baktım.

Isik var tabide emre abiye atmistim fotografini akvaryumun ustu carsaf etrafida perdeyle kapli ama oyle uyuyor yinede

merhabalar arkadaslar

cem arkadasim negüzel büyümüsler masallah allahim saglikli ömür
versin benimkilerdede sadece yemek sirasinda birbirlerine carpma kafayi suya batirma fln ama büyüdükce cok daha enteresan oluyorlar hal ve hareketleri onlari izlemek cok zevkli

sağol hepimizinkine sağlıklı ömürler olsun. merhaba meryem bayağı zaman oldu. özlettin kendini. her mevsim bir uğrayıp gidiyorsun. senin sıpalar nasıl büyüdüler mi ?

sorma cem işe başladım benim ışler bayağı yoğunlaştı dükkan ev çocuklar fln derken benim sıpalara bile zor vakit ayırıyorum maşallahları var kocaman oldular

Allah kolaylık versin. işin zor.

Fotoğraflar çok güzel.. istiridyenin de sıkıntı çıkarmaması iyi olmuş. Bu ''el titreme'' mevzusu nedir?

Genelde kur hareketi olarak yorumlanan ama baskinlik kurmak icinde yapilan hareket
Iki hayvan ellerini kafalarinin yanindan birbirine uzatip titretiyorlar

resimdeki istiridye sizlere ömür. ya ısıdan ya da filtre malzemelerinin fosfatı elimine etmesinden, bilmiyorum. diğeri kendini kuma gömmüş yaşıyor. bu ölen yerini beğenmediği için sürekli dolaşıyordu.

Bu tip canlıların ölümüde ayrı dert. Bence hiç girme o işlere Cem.

Geri