Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

benim ufaklılar ve evleri

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,

Edi ve Büdü nün bir kaç resmini ve yaşadıkları ortamı paylaşmak istedim. Ancak anlayamadığım bir konu var. Büdü Edi den daha iri oldu, ki baştan beri eşit besleniyorlar. Gerçi şimdi büyük olana biraz daha fazla veriyorum. Birde sanırım cinsiyet için daha ufaklar...

Paludaryumun genel bilgileri şu şekilde;
Evlerinin boyutları 80x45x50 (eğimli olmasından dolayı enini ortalama 45 cm aldım, su derinliği de 35 cm civarında). Taşları doğal görünüm için düzgünce dizmeye özen gösterdim. Mangrow kökü de suyu tam istedikleri hale getiriyor. Yapay yeşillikler de zaman zaman tutunarak dinlendikleri ve özellikle gece Büdü nün aralarında uyuduğu yer (Edi kayaları tercih ediyor).

İyi bir dış filtre ve ısıtıcı (termostatlı) kullanıyorum. Hava motoru ve dip çekimi için süpürge var. Aydınlatma için bir daylight floresan, bir uv floresan ve bir ısınma ampulü kullanıyorum. Isıtıcı ve filtre 24 saat çalışmakla beraber, bazen geç gelmemin sorun yaratmaması için ampuller ve hava motorunu zamanlayıcılara taktım.
Daylight: 07:00-19:00 (12 saat)
Isıtıcı lamba: 07:00-19:00 (12 saat)
Uv lamba: 09:00-17:00 (8 saat)
Hava motoru:08:00-18:00 (10 saat)

Yumuşak kabuklu bir ara misafirim oldu, ancak derin su belki iyi gelmez diye geri vermek durumunda kaldım
mailto:/img830/472/resim046l.jpg

İlk geldikleri hoş olmayan kapları
mailto:/img607/6594/resim023y.jpg

Paludaryumun kuruluş aşaması
mailto:/img35/2826/resim113s.jpg

Büdü den suya ilk adımlar
mailto:/img824/1879/resim124g.jpg

Edi den suya ilk adımlar
mailto:/img513/6828/resim128.jpg

Kayalara dayalı Mangrow kökü zaman zaman gölgesinde saklandıkları için çok iyi oldu, soldaki maphawi kökü etrafında mukoza gibi bir salgı oluşturduğu için artık yok
mailto:/img846/2976/resim137.jpg

Edi kayada güneşleniyor. Ancak hala ürktükleri ve hemen suya atladıkları için uzaktan çekebildim
mailto:/img717/4198/resim222t.jpg

Edi el sallıyor
mailto:/img543/6048/resim261.jpg

Arkadaşça bir görüntü
mailto:/img812/7803/resim268.jpg

Büdü ve Edi sırasıyla aşağıdan sinsice yaklaşıyor. Kökün ortasındaki delikten geçmeye bayılıyorlar
mailto:/img819/3504/resim292.jpg
mailto:/img560/1774/resim304q.jpg
mailto:/img94/5949/resim344e.jpg

Açık yeşil olan Büdü Edi ye oranla daha hızlı büyüyor
mailto:/img861/6936/resim300.jpg
mailto:/img534/457/resim294s.jpg

Elini versen kolunu kaptırırsın. Yemi elimden alırken ısırdıkları da oldu :)
mailto:/img23/9521/resim379.jpg

Su değişimi sonrası Edi nin bekleyişi ve Büdü nün etrafı koloçan edişi
mailto:/img440/1623/resim399.jpg
resim410.jpg

Büdü nün kabuk gelişimi (plakaların araları zamanla açılıyor)
mailto:/img851/4656/resim412.jpg

Yem ağzında puro gibi duruyor :)
mailto:/img52/3350/resim405.jpg
mailto:/img844/6317/resim407k.jpg

Yem ve vitaminleride bu şekilde
mailto:/img684/4808/resim417x.jpg

Onlar için en iyisini yapmaya çalışıyorum. Umarım mutlulardır.

Herkese selamlar

Cvp: benim ufaklılar ve evleri

Emre Bey,

Ellerinize sağlık, oldukça duyarlı bir hayvan sever olduğunuz hazırladığınız ortamdan belli. Hem doğal hem de güzel görünüşlü bir yuva hazırlamışsınız :)

Büyüme meselesine gelince benimkiler de aldığımda aradfa yarım santimetre vardı şimdi eşitlendiler. Yani büyümeleri devam ettiği sürece çok da önemli değil :)

Akvaryumunuzu ve kapluşlarınızı çok beğendim. Ellerinize sağlık onlar için çok uğraşıyorsunuz belli ki buna değiyor. :)

Çok güzel bir paludaryum olmuş.Uğraşlarınıza değmiş yem çeşidinizde çok eminimki sağlıklı büyüyecekler.Benimde kuaplumbağamın bir tanesi 3 cm iken diğeri 4.5 cm .Emin beyin dediği gibi büyüyorsa sorun yok :)

Çok begendim kaplumbagalarınız çok sağlıklı gözüküyor.Yumuşak kabukluyu nerden buldunuz?Onlar genelde kumun içine gömüyorlar kendilerini.Vermeseydiniz keşke çok tatlı gözüküyor o da :)

Teşekkürler arkadaşlar. Can taşıyorlar ve rahat etmeleri için çaba sarfediyorum. Söylediğiniz gibi oldukça doğal yapmaya çalıştım. Kayaların dizilimi ve kumdaki engebeler dahil. Salonda bulunduğu için arada geç saat ışık açık olursa ya kayaların arasında uyuyorlar yada kökün kaya tarafındaki gölgesinde uyuyorlar. Güneşlendiklerinide haftasonları gözlemledim. Bu konuda da içim rahatladı.
Emin Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gayet sağlıklı gözüküyorlar ve farklıda olsa ikisi de boy atıyor :)

Macci123' Alıntı:
Çok begendim kaplumbagalarınız çok sağlıklı gözüküyor.Yumuşak kabukluyu nerden buldunuz?Onlar genelde kumun içine gömüyorlar kendilerini.Vermeseydiniz keşke çok tatlı gözüküyor o da :)

Teşekkürler. Ekipmanları aldığım yerde yumuşak kabuklularda vardı. Önce aldım değişik görünce. Henüz kurmamıştım yuvalarını. Ancak okuduğum kadarıyla bunlar kumun içinde çok vakit harcıyor ve yavru iken derinlik çok olursa basınç sorun yapabiliyor. Bende tam olarak bu hayvanı tanımadığım için ne olur ne olmaz geri verdim. Ama ilerde benimkiler büyüdüğünde daha büyük bir eve geçtiklerinde bunu akvaryumu yumuşak kabuk için denemeyi düşünüyorum. Şu an aldığım yerde bir çift snapper cinsi var. Bana almamı söyledi ama bunlarla olmayacağı için almadım.

nerden aldınzı acaba? fiyatları ne kadardı?

Emre bey bilinçlenip böyle güzel bir ortam yarattığınız için tebrik ederim :)
Yumuşak kabuklu kaplumbağayı vererek en doğrusunu yapmışsınız.
Bir ara bende baktım fakat dediğiniz gibi derin suda yaşayamıyorlar en önemlisi bizim kaplumbağalarımızla yaşaması mümkün değil. Birde büyüklüğü var tabi ki :)

çok güzüel bir paladaryumunuz var ve çok tatlı kaplumbagalarınız var inşallah emeginizin karşılıgını alırsınız ve onları uzun seneler yaşatabilirsiniz ..

Çok doğal bir görüntü ve güzel bir yaşam alanı olmuş.
Emeğinize sağlık :)

Edi ve Büdü uzun seneler yaşarlar bu güzel evlerinde inşallah :)

Onlara çok doğal bir ortam hazırlamışsınız, bravo :)

Çok doğal bir ortam olmuş ellerinize sağlık bu yumurcaklara
1-2 sene yeter gibi büyüyünce değişmek zorunda kalacaksınız gene
çok tatlılar..

Sizin kaplumbağanız olsaydım yan gelip yatardım:D
Güzel bir akvaryumunuz var.
Kaplumbağalarınızda çok güzel.
Fotoğraflarda:)

nachtmerie' Alıntı:
nerden aldınzı acaba? fiyatları ne kadardı?

İstanbul anadolu yakasında bir avm pet shoptan almıştım. 25 yada 30 tl gibiydi fiyatı. Ancak şu an yumuşak kabuk kalmadı. Bahar gibi tekrar gelebilir. Snapper içinde tanesi 300 tl dedi. Ama onu pek tavsiye etmem :) İsterseniz yerin adını verebilirim.

Teşekkürler, beğenmenize sevindim arkadaşlar. Bu arada dün Büdü elimden yem yerken bir ara hafiften ürktü geri geri 4-5 kulaç ile aşağı indi :) Gerçekten çok farklı hareketleri var. Arkadaşımda izliyordu, geri vitese taktı gidiyor dedi. Ufaklıklar neşe kaynağı gerçekten.

Ecem Hanım, dediğiniz gibi yumuşak için yavru iken gerekecek su derinliği 15 cm civarında iken, benimki en az iki misli olduğu için ortam uygun olmadı. Oysaki rengi ve deseni çok güzeldi. Birde belirttiğiniz gibi yumuşak kabuk büyüdüğünde sorun olur, zaten daha vahşi.

Emre Bey, size katılıyorum. Büyüdüklerinde bu yetmeyecek. Sanırım seneye bu zamanlar daha büyüğünü dizayn edip yaptırmış olurum.

Herkese sevgiler

Emre bey dediğim gibi çok iyi yapmışsınız :)
Benimde yumuşak kabuklum vardı fakat çok hassas ve ufak olduğu için bizimkiler sürekli saldırıyordu. Malesef şuana kadar sağlıklı bir şekilde shoft shelleri kırmızı yanaklılarla birlikte yaşatabilen hiç görmedim. Birde çok büyüyorlar normalde dişiler 40 cm olurken erkekleri 70 cm'e kadar bile ulaşabiliyor. Asla tavsiye etmediğim bir tür bu nedenle :)
Yaşam alanınız çok güzel tekrar tebrik ederim :)

Size katılıyorum Ecem hanım. Yumuşak kabuk için ufak çaplı bir havuz gerekir :) hele erkek dediğiniz boyutlarda ise.
Sizinkilerde çok şirinler. Uzun ve sağlıklı ömürler dilerim.
Bu arada yaptığınız gibi kabuklarına sürmek için devit 3 aradım bulamadım. Gerçi benim vitaminlerden arada zaten yem ile veriyorum. Ancak geçen yazdığınız aylık banyo ilgimi çekti. Resimde gözüken biyo tortuvit, sera reptilin yada deep fix reptivit ile de bu işlem yapılır mı?

Devit 3 kabuğa sürüldüğünde yalnızca parlatıp renkleri ortaya çıkarıyor yani sertleşmeye bir katkısı yok :) Diğer vitaminlerin böyle bir özelliği yok. Sizin vitaminleriniz çok kaliteli ama UV lamba yoksa Devit 3 gerekli. Kabuğa sürülmesi değil fakat yeme haftada bir damlatılması gerekiyor :) Banyoyu yapıp yapmamak sizin elinizde :)
Eczanelerde ararsanız bulabilirsiniz. Petshoplarda bulunmuyor :)

ecemkoten' Alıntı:
Devit 3 kabuğa sürüldüğünde yalnızca parlatıp renkleri ortaya çıkarıyor yani sertleşmeye bir katkısı yok :) Diğer vitaminlerin böyle bir özelliği yok. Sizin vitaminleriniz çok kaliteli ama UV lamba yoksa Devit 3 gerekli. Kabuğa sürülmesi değil fakat yeme haftada bir damlatılması gerekiyor :) Banyoyu yapıp yapmamak sizin elinizde :)
Eczanelerde ararsanız bulabilirsiniz. Petshoplarda bulunmuyor :)

Teşekkür ederim :) o zaman acil bir gereksinimim yok Devit 3 olana.
Bende UV lamba var. Lamba düzeneğim biraz kısa geldiği için cam kestirip onun üzerine koymuştum. Ama camın arkasında bir faydası olmadığını öğrenince UV yi arka boşluga doğru kaydırdım. Kuru alanın tam üzerine gelmese de (UV taşın arka ucuna doğru) etkisini alıyorlardır.
Selamlar...

Geri