Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Benimkilerin Kuru Alanı Hakkında Yorumlarınızı Bekliyorum

alorka01

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaşlar.
Önceki basit kuru alanım sürekli ıslak kalıyordu. Ben de bir süreliğine bununla idare etmeye çalışacağım.
Banyo köşeliği ve taşları kullandım. Malesef plastik. Taşlar iyice temizlendi. Yakında lamba ve turtle bank temin edeceğim. Böyle beni bir iki ay idare eder mi? Çıkarken biraz zorlanıyorlar. Suya gömülü kısmı biraz pürüzlü hale geyireceğim yarın.
mailto:/zRVO5D.jpg
mailto:/GnkWR7.jpg
mailto:/ydlJ5a.jpg
Ha bu arada, sanırım biraz ürktüler. Çünkü biraz durgunluk var. Ayrıca su ısısı soğul geldi bana, 28-29arasına getirdim. Ve bir de forumda dolaşırken üstü açık kalsın diye bir öneri gördüm. Ne yapmalıyı? Tamamen açık mı kalsın? Üstkapağının iki uzunlamasına kapağı daha var, onların biri açık dursa yeterli mi?

Cvp: Benimkilerin Kuru Alanı Hakkında Yorumlarınızı Bekliyorum

bu hayvanlar 24-26 derecede yaşar. hayvanlar ufak canlansın dersek 26-27 derece gibi olsun. su çok sıcak olursa kuruya çıktıklarında üşürler. gece kuru alanda duruyorlarsa üstünü kapamalısın. üstte hafif bir hava boşluğu olsun. o da filtre tarafında olsun.

kuru alanın vantuzları güvenli değil. alt kısımdan direk gibi bir şeylerle desteklenmeli aşağı düşerse hayvanlar altında kalıp boğulabilir. mesela pvc su borularından parçaları siliconla yapıştırırsan kuru alanın alt kısmından seni bayağı bir götürür. şu an tehlikeli duruyor.

İvedilikle Isıtıcı lamba temin edilmeli. O küçük kiremit parçalarınin uçlarına dikkat et keskin olabilir

üç ayaklı olsun bir tane arka köşede iki tane ön kısımlarda eşit mesafelerde.

Benim akvaryumlar tamamen açık. Bu hayvanlar doğada yüzeyde ve kuru bölgede açık alanda gezdikleri için bence kapalı olmamalı.

Kuru alanın içerisindekiler tuğla ise ki bana öyle geldi onları çıkarmalısın. Suda geldiği için salınım yapar. Ama şuda olur. Taşların altından akvaryum silikonu ile ufak halı kaydırmaz koyup suya sarkıtki tutunarak rahat çıksınlar. Kuru alanıda böylece sudan yükselt.

Akvaryuma su yüzeyine ulaşan bir ipek bitki şart. Hayvanların suda tutunacağı yer yok.

O tuglalari cikartin ayrica tabandan ve kurur alandan taslarida cikartin tabana 0.7 mm silis serin suanlik durum yoksa bos kalsin ama ozaman ortadaki beyaz tasta cikacak birde kum alinca ipek bitki ve mango alin
Su bu hayvanlara ne kadar kucuk olsa 26 bile uygun degil yazin zaten artacak suan 255 derece olsun su kuru alanda 29 derece acilen ama acilen isitma lambasi edinin zaten pahali birsey degildir

Uyurken genelde suya yakın kısımda uyumayı sevdikleri için bi kısmını özellikle gömdüm suya. Tabi sevdikleri için değil, lamba eksik olduğu için de olabilit. Şu an sevdiler gibi. Arada inip yüzüp geri dönüyorlar.
Sağlamlık konusunda rahat etsin içiniz. Çünkü o plağı tutan kısımlar çok sıkı. Denemeler yaparken çok zorlandım çıkarmaya çalışınca. Hatta yine de içim rahat etmedi, ısıtıcyla destek çıktım sabitlemek için. Yine de yakın zamanda turtle bank alacağım. Çok hoşuma gitti çünkü.
Aslında önce tuğla değil de zeminde taşları kullandım. Sonra aklıma tuğla geldi. Forumda denk gelmiştim. Sorun çıkaracağını düşünmemiştim.

bunlara silis olmaz kumu emre biliyor büyüklük ölçüsüyle verir. dere kumu olacak.

Ben Çizgilim için 1-3 mm karışık dere kumu kullanıyorum Emre Abi de onay vermişti diye hatırlıyorum.

Isı konusuna değinmeniz iyi olmuş. Bende onu unuttum diyecektim.

Sonunda söz o beyaz taştan açıldı. :D Çok çekiniyordum onu sormaya. :D O aslında iyice yıkanmış yumurta. Ama pişmemiş. Yakında çıkaracağım çünkü bozulmuştur artık :D Sorun olmuş mudur şimdiye kadar?

Doğrudur. Çizgili için 2 mm dere kumu ideal olur. Kuma gömerler kendilerini. Doğal hareketlerini görürsün. Siliste benimki gömemiyor, yeni akvaryumla değişiyorum bunu. Zaten kum yemiyor bunlar. Ama iri taşa genede gerek yok.

Aman yumurtayı çıkar. Zaten çürümüştür.

Sliderlara aliskanlik silis onermisim
Aslinda diger kum dahada guzel gozukuyor bence

Cvp: RE: Benimkilerin Kuru Alanı Hakkında Yorumlarınızı Bekliyorum

alorka01' Alıntı:
Sonunda söz o beyaz taştan açıldı. :D Çok çekiniyordum onu sormaya. :D O aslında iyice yıkanmış yumurta. Ama pişmemiş. Yakında çıkaracağım çünkü bozulmuştur artık :D Sorun olmuş mudur şimdiye kadar?
Yumurtayı neden koydun ki

yumurtayı kalsiyum açısından düşündüysen onun bir faydası olmaz.

alorka01' Alıntı:
Kalsiyum içindi. Suyun değerini arttırır diye düşünmüştüm :D

2 de domates koy belki menemen yaparlar :-D

Yok yok, yumurtayı çıkardım. Iphone'u koydum içine Candy Crush oynuyorlar :D
Şaka bir yana telefonu düşürdüm dün. :D Pirince koydum, içini açıp fön makinası tuttum kurtardım. Ama ekran ışığı bozuldu. Telefon karanlık :D

alorka01' Alıntı:
Yok yok, yumurtayı çıkardım. Iphone'u koydum içine Candy Crush oynuyorlar :D
Şaka bir yana telefonu düşürdüm dün. :D Pirince koydum, içini açıp fön makinası tuttum kurtardım. Ama ekran ışığı bozuldu. Telefon karanlık :D
Dikkat et valla :)

Geri