Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

beslenme dùzeni :)

en buyuk temennmiz o zaten insallah sağlıklı bir ömür gecirirsin kapluşlarla :)

Şu fazla yem verilen kaplumbağanın resimdeki durumunda sorun göremedim. Hep dediğimiz gibi günlük toplam öğün miktarı kafa hacmi kadar olmalı.

Ana konuya gelirsek gene günlük yem kafa hacmi kadar iki öğün olaun. Artık yem boyutuna göre adet düzenlenir. Esas soru olan yem çeşitleri. Eldeki yemler hep ana yem kategorisinde. Biz ne diyoruz günlük 2/3 miktar ana yem 1/3 miktar ek yem yani karides ve türevleri olsun. Ana yem içinde çeşitlilik tabiki güzel ama bu çeşitler raffy p, carnivor, agil gibi kaliteli olanlardan seçilmeli. Bunlar yoksa tek reptomin olsa daha iyi olur. Ben olsam ne yapardım; reptomini bulunca ilk yemi atar diğerinide almazdım.

Cvp: beslenme dùzeni :)

ben sanırım bir yeri yanlış anlamışım. 1 günde mi kafası büyüklüğünde yam vericez yoksa her öğündemi ben 2 öğün besliyorum.
[/quote]
1 gunde toplam kafasi buyuklugunde vermelisiniz

Valla benimki hiç doymuyor Kafası kadar yem hiç yetmiyor ona o yüzden bazen fazladan veriyorum Size göre yanlış yapıyorum ama ayarlıyorum ben kilo almıyo yani hiç :133:

benimkide hiç doymuyo. bunu bizim ayarlamamız lazım. fazla yem verildiği taktirde yeşillik verilsinki dıskısını rahat yapsın :)

Zaten doyma icguduleri yok onlar surekli yem isteyecektir ama siz yinede kafasi hacminde vermelisiniz sagligi icin

normal olarak bir günde kafa hacmi kadar verilmeli ama hayvan çok hareketli ise +1 yapılabilir. yavrularda 5 cm kabuk boyuna kadar her gün bir öğünde karides verilir. 5 cm'den sonra iki günde bir öğünde. sonuçta hayvan kendi dışkısını yiyerek destek alıyor.

zeki senin yem düzenin hatalı. karidesi çok veriyorsun. ve diğer yaptığın vitaminli yem ise hayvanın sağlıklı olması durumunda haftada bir bir öğün olmalı. vitaminin fazlası da zararlı.

cem' Alıntı:
normal olarak bir günde kafa hacmi kadar verilmeli ama hayvan çok hareketli ise +1 yapılabilir. yavrularda 5 cm kabuk boyuna kadar her gün bir öğünde karides verilir. 5 cm'den sonra iki günde bir öğünde. sonuçta hayvan kendi dışkısını yiyerek destek alıyor.

zeki senin yem düzenin hatalı. karidesi çok veriyorsun. ve diğer yaptığın vitaminli yem ise hayvanın sağlıklı olması durumunda haftada bir bir öğün olmalı. vitaminin fazlası da zararlı.

abi farkettim yanlıs yaptıgımı. okumustum beslenme ile ilgili konuyu ama idrat edememişim Allah'dan çok geç kalmadan farketmiş oldum. Vitaminide artık haftada 1 olacak sekilde vericem. abi birde yem kuru oldugu ıcın bazen yutmakta cignemekte cok zorlanıyor bi kac defa agzından cıkartmak zorunda kalıyor. önceden yemi vitaminde bkletip yumusatıyordum ama şimdi dırek yumusatmadan vermemın bi zararı olurmu? yada yumusatabılecegım bir yöntem varmı. birde vitamin önerisi alabılırmıyım petsoptan aldıgım 'Reptivit' isimli vitamini kullanıyorum Deep lüx yazıyor önünde 30ml 5 liraya ya da 7.5 liraya almısıtm sanırım.vitamin A-D3-E-C-B1-B2-B6-Ca_D_Pantotenat - Nikotinik asit - Vitamin K2 - Folik asik- D_biotin - kolin krorür- İnsositol. bunları ihtiva ediyormu ve suyunada damlatılarak kullanılabılır yazıyor üzerinde.

baska bir konu altında kendı sorunumu yazmıs oldum sanırım özür diliyorum :$

idrak edememişim olucaktı 'idrat' yazmısım

zeki bu vitamin konusunda en iyisi sera reptilin vitamindir. bu vitamin içerik olarak doğal olan şeylerden yapılma. eğer kuru yem yiyemiyorsan üstüne su damlatıp yumuşamasını bekle ve öyle ver.

Geri