Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme programı verecek olan var mı?

alibey

Bronz 5 Üye
arkadaşlar ben karides aldım yanındada 1 tane marin adında vitaminli kutuda yemim var sabah akşam kaç tane vermem lazım ve arada meyve verebilirmiyim bana bi beslenme programı yaparmısınız? :$

Cvp: beslenme programı vericek olan ?

Ben JBL, Sera, Tetra, Tropikal yemleri dışına pek çıkmayı önermiyorum. Bu yemler besin değeri olarak çok iyi. Genel olarak ana yem öğünün 2/3 ünü, ek yem öğünün 1/3 ünü oluşturur. Bu oranda vermek doğru beslenme programını meydana getirir.

Meyva vermenizi şeker içeriğinden ötürü tavsiye etmem. Kaplumbağa yavru ise ayda bir sebze verebilirsiniz. İlerde bitkisel yeme geçişte alışma zorluğu çekilmez.

AEK' Alıntı:
Ben JBL, Sera, Tetra, Tropikal yemleri dışına pek çıkmayı önermiyorum. Bu yemler besin değeri olarak çok iyi. Genel olarak ana yem öğünün 2/3 ünü, ek yem öğünün 1/3 ünü oluşturur. Bu oranda vermek doğru beslenme programını meydana getirir.

Meyva vermenizi şeker içeriğinden ötürü tavsiye etmem. Kaplumbağa yavru ise ayda bir sebze verebilirsiniz. İlerde bitkisel yeme geçişte alışma zorluğu çekilmez.

Bende Petito'ya günde 3 defa yem veriyorum sabah, okuldan gelince, birde akşam. Ama hep aynı yemi veriyorum. Biraz yem çeşitliliği olması onun için daha iyi olur bunu bildiğim için ek yem gibi bir yem daha almak istiyorum şu anki yemini bana veteriner vermişti : SANYU TURTLE STİCKS yazıyor üstünde. Sizce iyi bir yem midir ? Birde bir beslenme programı yapmamıza yardımcı olabilir misiniz ?
Petitonun :
Yaşı : Tam bilmiyorum bana 11.11.2012 yılında geldi. Arkadaşım bakamıyordu bana verdi.
Kabuk boyu : 3cm civarı

Hayvan büyük ihtimalle daha yavru. Arkadaşınızda alalı 2-3 ay olmuş ise bu sonucu çıkarabiliriz.

Not: Bazen uzun zaman yetersiz yerde ve beslenme ile büyüyemeyen kaplumbağalar oluyor.

Günde sabah ve akşam iki öğün yem vermeniz ve toplamı kafasının hacmi kadar olmalıdır. Aynı yemi vermeyin. Gelişmesi için kaliteli ve çeşitli yemler kullanılmalı. Ama en azından bir ana bir ek yem gerekir. Ana yemi tetra reptomin, ek yemi sera raffy I olarak alabilirsiniz. Öğünün 2/3 ü ana yem, 1/3 ü ek yem olsun. Bence sizde bulunan yemi kullanmayın.

Bu iki yem dışında imkanınız var ve başka yem çeşitleride alırım derseniz size öncelikli önerilerde bulunabilirim.

Aslında fiyat konusu biraz önemli çünkü şu sıra filtresiydi ısıtıcısıydı derken baya masraf yaptım parayı her ne kadar kendim biriktirsemde annem biraz bu kadar masrafa karşı bu yüzden elimdeki yem bitene kadar sadece ek yem alıp ikisini versem zararı olur mu ?
Ama zararı olur derseniz birşeyler yapmaya çalışırım :ff:

RE: beslenme programı vericek olan ?

Reptominin ufağı çok pahalı değildir. O yem besin olarak yetersiz kalır. Yani zararı olmaz ama fayda açısından da eksik. İlerde de çeşitliliği artırırsınız.

Tamam en kısa zamanda temin edeyim teşekkürler :)

Geri