Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme takvimi

bumble bee

Bordo Bereli
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Yukarıdaki başlık ve diğer okuduğum yorumlara göre kendimce bir beslenme takvimi oluşturmuştum benim canavarlar için. Ama konu onlar olunca bir türlü emin olamıyorum hiçbirşeyden. Bu sebepten ötürü sizlerle birlikte ortak bir takvim oluşturmak istiyorum.

Elimdeki yem çeşitleri resimdeki sırasına göre şöyledir.

mailto:/yem.jpg

Sera raffy P + Sera raffy I + sera reptil carnivor + JBL Agivert + JBL Tortil + Tetra raptomin

Bu arada 1 yaşlarına girmemiş olup biri 3,5 cm biri 4,0 cm boylarında

Ayrıca menülerine eklemem gereken bir besin daha varsa mutlaka olması gereken onu da temin etmeye çalışayım. Şu anlık petshoplar da bende olmayan ne görüyorsam stoklama yoluna gidiyorum kaliteli markalarda tabi

Cvp: Beslenme takvimi

agiverti açmadıysan iade et. o tam anlamıyla kara kaplumbağası için onu yemiyorlar. bizimkilere uygun olan vital. hayvanları yeni aldıysan. daha 4 aylık ya var ya yoklar. dolayısıyla vitali de yemiyecekler. daha doğrusu ot türevli hiçbir şeyi yemezler şu an. onun için vitali de şimdilik alma. yemlerin fazlasıyla yeterli. yoksa son kullanma tarihlerini aşarsın ve atmak zorunda kalırsın.

raffy p; carnivor; repto; tortil ana yem grubunda
raffy I ek yem.

yapacağın programa göre sabah öğünlerinde raffy p ve carnivoru dönüşümlü sabit ver bunlar emsaldir fakat P'de tahıl içerikli yem vardır fazladan. carnivorun göbeğindeki kırmızı ile raffy P deki kırmızı mineral yemdir. bu yüzden ekstra vitamin vermene gerek yok. sadece devit haftada bir. akşamları bir gün tetra bunu carnivor ile aynı güne denk getir. raffy P'yi raffy I ile.

pazartesi: sabah carnivor; akşam tetra
salı: sabah raffy P; akşam raffy I
çarşamba: sabah carnivor; akşam tetra
perşembe: sabah raffy P; akşam raffy I
cuma:sabah carnivor; akşam tetra
cumartesi: sabah raffy P; akşam raffy I
pazar: sabah tortil; akşam raffy P'deki kırmızı olanları yani minerali

tortili verirken dörde kırıp parça parça ver. suya değince dağılır. istersen çarşamba günü carnivor yerine de verebilirsin.

şu balıklar için olan deep fix nedir.

Cem abi çok çok teşekkür ederim.

Metilen mavisi abi o

bir şey değil. bende de aynısı var sonradan farkettim metilen olduğunu düzeltmeye üşendim. deep fix'in işe yarar tek ürünü.:smile:

Cem güzel program yapmış. Ama bence gelişme çağındaki bu minikler için en azından ptesi akşamıda raffy I ver. Bence üç yarım öğün az olmuş.

Yemlerden agiverti bencede kullanma. Vitalide sonra alırsın. Boşuna tarihten yeme. Alışsınlar diye haftada bir öğlen ufaktan marul ver. Tortil bitince yenisini alma. Dipte yem tüketen türler için üretilmiş bir yem. Raffy p deki kırmızı yemler bitince sera mineral alırsın.

Cvp: RE: Beslenme takvimi

AEK' Alıntı:
Cem güzel program yapmış. Ama bence gelişme çağındaki bu minikler için en azından ptesi akşamıda raffy I ver. Bence üç yarım öğün az olmuş.

Yemlerden agiverti bencede kullanma. Vitalide sonra alırsın. Boşuna tarihten yeme. Alışsınlar diye haftada bir öğlen ufaktan marul ver. Tortil bitince yenisini alma. Dipte yem tüketen türler için üretilmiş bir yem. Raffy p deki kırmızı yemler bitince sera mineral alırsın.

Hocam benim minik de 4,3 cm. Daha. 4 aylık filan diye tahmin ediyorum. Benim elimde sadece raffy p ve raffy ı gammarus var. Bana da bu tarz bir program yapabilir misiniz zamanınız var ise? :)

Günde sabah akşam olarak iki öğün beslenmeli ve raffy p ana yem, raffy I ek yemdir. Oran öğünün 2/3 miktarı ana yem, 1/3 miktarı ek yem olarak uygulanır. Bence günde tek tip yem veripte olayı kokayca halledebilirsiniz. Yani haftanın dört günü raffy p, iki günü raffy I verin. Raffy I olanlar arka arkaya gelmesin. Kalan bir gün içinde sera mineral alıp onu verin. Yada raffy p yemin içerisindeki kırmızı olanları kalan tek gün verin. Bu kırmızılar mineral yemdir. Bitince bagsettiğim yemi alırsınız.

Toplam günlük yem miktarı kafa hacmi kadardır.

AEK' Alıntı:
Günde sabah akşam olarak iki öğün beslenmeli ve raffy p ana yem, raffy I ek yemdir. Oran öğünün 2/3 miktarı ana yem, 1/3 miktarı ek yem olarak uygulanır. Bence günde tek tip yem veripte olayı kokayca halledebilirsiniz. Yani haftanın dört günü raffy p, iki günü raffy I verin. Raffy I olanlar arka arkaya gelmesin. Kalan bir gün içinde sera mineral alıp onu verin. Yada raffy p yemin içerisindeki kırmızı olanları kalan tek gün verin. Bu kırmızılar mineral yemdir. Bitince bagsettiğim yemi alırsınız.

Toplam günlük yem miktarı kafa hacmi kadardır.

Yani ;
Pazartesi salı. Raffy p
Çarşamba Tamamen. Raffy I
Perşembe Cuma cumartesi raffy p
Pazar raffy I

Birde hocam raffy ı protein oranı yüksek bir yem. 1 gün boyunca sürekli raffy ı yemesi zarar vermesini? Veya ona alisip ana yemi yememezlik yapmasın.? Bu arada doğru anlamış miyim ondan emin değilim :)

Ben oran ayarlaması zor olmasın diye günde tek tip besliyorum. Günlük bu düzenlemede hiç sorun olmaz. Eğer yapabilirim derseniz günlük öğünün 2/3 miktarını raffy p, 1/3 miktarını raffy I yapın. Bu oranı tutturabiliraeniz buda uygulanabilir. Dediğim gibi yaparsanız bahsettiğiniz program uygun.

Bu arada dediğim gibi haftanın bir günü sadece kırmızı mineral yemleri verip başka besin vermeyin. Diğer günlerde kırmızı vermeyin.

AEK' Alıntı:
Ben oran ayarlaması zor olmasın diye günde tek tip besliyorum. Günlük bu düzenlemede hiç sorun olmaz. Eğer yapabilirim derseniz günlük öğünün 2/3 miktarını raffy p, 1/3 miktarını raffy I yapın. Bu oranı tutturabiliraeniz buda uygulanabilir. Dediğim gibi yaparsanız bahsettiğiniz program uygun.

Bu arada dediğim gibi haftanın bir günü sadece kırmızı mineral yemleri verip başka besin vermeyin. Diğer günlerde kırmızı vermeyin.

Bende o kırmızı şeyler ne diyordum. Tamam hocam. O zaman programım şu oldu doğru mudur?

Pazartesi Salı : kafa hacmi kadar Raffy P
Çarşamba : kafa hacmir kadar Raffy I Gammarus
Persembe : kafa hacmi kadar Raffy P KIRMIZI YEMLER
Cuma : kafa hacmi kadar Raffy P
Cumartesi : Kafa hacmi kadar Raffy I
Pazar : kafa hacmi kadar Raffy P

Emre abi de yorum yapar ama bana göre uygun bu program. Bana sunulani bende sana sunayim ;) pazar gunu oglen marul da verebilirsin yiyebilecekleri buyuklukte. Gerci benim program sabah aksam diye oglene soylenmisti ama senin icinde sorun olmaz oglen veriver ;)

bumble bee' Alıntı:
Emre abi de yorum yapar ama bana göre uygun bu program. Bana sunulani bende sana sunayim ;) pazar gunu oglen marul da verebilirsin yiyebilecekleri buyuklukte. Gerci benim program sabah aksam diye oglene soylenmisti ama senin icinde sorun olmaz oglen veriver ;)

Deneyelim bakalım eve gidelim de bir hayırlısıyla. Yerler heralde. Yalnız inşallah birsey olmamıştır. Walla yem verin dedik akrabalara. Onlar da unutmuşlar. Dün akşam atacaklardı. Sağlıklıdır umarım. Dün yem atmayı unuttuk deyince biraz endişelendim zaten. Eğer dün yem attılar ise pazar akşamına kadar dayanir heralde :)

barış tatile gittiğin için günde tek öğün demiştik sanırım. hangi saatte olursa olsun farketmez. vermedilerse söyle versinler. yarın olmadan yem yemeli.

programı şu şekilde de yapabilirsin. bütün sabahlar raffy p'nin krem ve sarı renkli yemlerinden karışık verip akşam öğünlerinde raffy I ve tek günde iki öğün kırmızı yerine gün ortası ve sonunda sadece akşamları verebilirsin. raffy I'yı hayvan küçük olduğu için her gün bir öğün verebilirsin. 5 cm kabuk boyuna kadar. yani 5 akşam raffy I; 2 akşam kırmızı mineral yemi. marulda atarsan öğlenleri körpe ufak kısmından at ama yemez ise yarım saate kalmadan çıkar at. bu yaşta ot türevlerine ilgi göstermezler.

cem' Alıntı:
barış tatile gittiğin. için günde tek öğün demiştik sanırım. hangi saatte olursa olsun farketmez. vermedilerse söyle versinler. yarın olmadan yem yemeli.

programı şu şekilde de yapabilirsin. bütün sabahlar raffy p'nin krem ve sarı renkli yemlerinden karışık verip akşam öğünlerinde raffy I ve tek günde iki öğün kırmızı yerine gün ortası ve sonunda sadece akşamları verebilirsin. raffy I'yı hayvan küçük olduğu için her gün bir öğün verebilirsin. 5 cm kabuk boyuna kadar. yani 5 akşam raffy I; 2 akşam kırmızı mineral yemi. marulda atarsan öğlenleri körpe ufak kısmından at ama yemez ise yarım saate kalmadan çıkar at. bu yaşta ot türevlerine ilgi göstermezler.

Hocam benim Kaplumbağa nin yaklaşık olarak günde 2 tane raffyp bir tane de raffy I yedi mi kafa hacmi ediyorsa. O zaman ben sabahları hep 1 adet raffy p atayım. Haftanın 5 günü aksamlari 1 adet raffy p ve raffy ı 2 günü de aksamlari raffy p kırmızı atayım.

Yalnız sizin dediğiniz ile Emre beyin dedikleri baya farklı geldi bana. 1 haftada yedikleri raffy I ve raffy p kırmızı miktarı önceki programa göre ciddi azaldı?

sabah iki akşam iki adet yap. az yem iyi değil bir fazlası da aşırı değil büyüme safhasında olduğu için tolere eder. çünkü bir taraftan yüzerek enerji harcarken bir taraftan da vücudu büyüme için enerji harcayacak. bizimkiler gibi belli boya gelenler kendi dışkılarını da yediği için yem işini mecbur dengelemek durumundayız ama küçüklerde ben yediklerine şahit olmadım. bu da böyle bir ihtiyaç doğuruyor.

cem' Alıntı:
sabah iki akşam iki adet yap. az yem iyi değil bir fazlası da aşırı değil büyüme safhasında olduğu için tolere eder. çünkü bir taraftan yüzerek enerji harcarken bir taraftan da vücudu büyüme için enerji harcayacak. bizimkiler gibi belli boya gelenler kendi dışkılarını da yediği için yem işini mecbur dengelemek durumundayız ama küçüklerde ben yediklerinde şahit olmadım. bu da böyle bir ihtiyaç doğuruyor.

Hocam dediğinizi anladım sanırım. Fakat emin değilim. Eğer vaktiniz var ise lütfen pazartesi salı.... Sabah şu akşam şu diye kısaca yazarsaniz çok çok iyi olur.

pazartesi: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
salı: sabah 2 raffy p - akşam 2 kırmızı mineral
çarşamba: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
perşembe: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
cuma: sabah 2 raffy p - akşam 2 kırmızı mineral
cumartesi: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
pazar: sabah 2 raffy p (bir yeme devit damlatılıp verilecek; uvb'li ampul alınana kadar) - akşam 2 raffy I

veya minerali komple çarşamba yapabilirsin. o zaman üstte mineral yazdıklarımı raffy p yaparsın. bu yazdığım sistem 5 cm kabuk boyuna kadar, sonrasında raffy I iki günde bir yapılacak.

cem' Alıntı:
pazartesi: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
salı: sabah 2 raffy p - akşam 2 kırmızı mineral
çarşamba: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
perşembe: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
cuma: sabah 2 raffy p - akşam 2 kırmızı mineral
cumartesi: sabah 2 raffy p - akşam 2 raffy I
pazar: sabah 2 raffy p (bir yeme devit damlatılıp verilecek; uvb'li ampul alınana kadar) - akşam 2 raffy I

veya minerali komple çarşamba yapabilirsin. o zaman üstte mineral yazdıklarımı raffy p yaparsın. bu yazdığım sistem 5 cm kabuk boyuna kadar, sonrasında raffy I iki günde bir yapılacak.

Hocam teşekkür ederim yetersiz kalacak, Allah razı olsun :D

Himura Kenshin' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Bende o kırmızı şeyler ne diyordum. Tamam hocam. O zaman programım şu oldu doğru mudur?

Cumartesi ve Pazar yemlerini yer değiştir derim. Arka arkaya iki raffy P olur üç değil.

Cem in yazdığı ile benim yazdığım arasında haftalık toplam oranlar neredeyse aynı. Tabi sabahki 2 raffy P yarım kafa, akşamki 2 raffy I yarım kafa etmeli. YTani yarım kafa hacmi 3 ufak raffy p yada 1,5 büyüklerinden raffy I ile oluyorsa adetler oynanabiliryada tam tersi örnek gibi.. Buna dikkat etmek yeterli. Yani yöntem farklı ama yediği yem oranı ve miktarı aynı.

AEK' Alıntı:
Himura Kenshin' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Cumartesi ve Pazar yemlerini yer değiştir derim. Arka arkaya iki raffy P olur üç değil.

Cem in yazdığı ile benim yazdığım arasında haftalık toplam oranlar neredeyse aynı. Tabi sabahki 2 raffy P yarım kafa, akşamki 2 raffy I yarım kafa etmeli. YTani yarım kafa hacmi 3 ufak raffy p yada 1,5 büyüklerinden raffy I ile oluyorsa adetler oynanabiliryada tam tersi örnek gibi.. Buna dikkat etmek yeterli. Yani yöntem farklı ama yediği yem oranı ve miktarı aynı.

İyide hocam raffy p ile raffy I arasındaki boyut farkı açık. Sabah 2tane P verirsem kkafasının yarısını belki geçebilir. Ha hadi biraz geçti onu öyle kabul etsek aksamkinin de yarım kafa hacminde olmasi demek 3 tane en az raffy I vermek demek? Acaba ben mi kafasını küçük görüyorum :)

Geri