Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme (YEMLER)

xgviper

Bronz 5 Üye
Sevgili kaplumbağa severler 
Sera Herbivor + Carnivor  genel içerikleri itibariyle hep ek besin olarak nitelendiriliyor bazı sitelerde. Kimi içeriğin doğru oluşturulmamasından kaynaklanan hatalar olabilir o yüzden sormak istedim. 

Carnivor  Ana besin midir? (temel yem)
Herbivor bitkisel içerikli olduğu için ek besin olarak kabul edilebilir diye düşünüyorum. 
ek olarak haftada 1 gün için jbl energil ya da muadili sera royal su kaplumbağası için yeterlimidir?

sayfalarca beslenme başlığı olduğunu bildiğimi ve çoğunu okuduğumu belirteyim ancak gerek ekonomik gerekse de tam çeşitlilik sağlanamazsa da bu 3 ürün yeterlimi?  

son olarak başka bir başlıkta cem tetra reptomin'i incelemiş/sin. Ana besin kategorisinde olduğu için onu alıp carnivor ve herbivor ile desteklemek daha mı mantıklı olacaktır?

teşekkürler şimdiden.

Herbivor bitkisel içerik olduğu için ek yem konumunda.

Carnivor ise ana yem grubunda fakat protein yanında mineral yemde içerdiği için haftada max iki öğün üstüne çıkamıyoruz. Bu da ek yem konumuna sokuyor.

Herbivor ve carnivor kullanıyorsa her ikisi de mineral yem içerdiği için haftada tek öğüne düşüyoruz. Bunlar varken mineral yem almaya gerek yoktur. İki herbivor yada iki carnivor, bir stick mineral yeme denktir.

Hayvan/lar büyük ise kurutulmuş yemler haftada bir verilir. 6 cm kabuk boyu öncesi gammarus ve sera raffy P eşit oranda verilir. 8 cm kabuk boyuna kadar 4 öğün. Sonrasında günde tek öğüne düşeriz. Bundan sonra haftada bir verilir. Hergün farklı yem verilecek çeşitte yem alırız.

6 cm kabuk boyu sonrası alınacaklarda tetra reptomin ve jbl agil mutlaka olmalı. Agilin muadili yoktur.

Herbivoru almadıysan sera vital al. Bitkisel içerikte emsaldir. İçinde mineral yem olmadığı için carnivoru haftada iki öğüne çıkarırsın. Carnivor sera raffy P ve sera mineral yemin karışımıdır.

Minimize de ekonomik olarak düşünürsek vital ya da herbivor yerine tam tutmasada reptomin açığı kapar. Protein oranını biraz daha düşürdüler. Alternatifi eheim'dır. Kuskus makarna şeklinde suyu emince büyür. 15 cm'den küçük hayvanlar için uygun. Ben 21 cm kabuk boyundaki hayvana da yediriyordum.

Cvp: Beslenme (YEMLER)

öncelikle detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim ve biraz üzüldüm. yanlış iş yapıyormuşum resmen.

1gün enerjil
1gün carnivor 
1gün herbivor 
1gün sebze
1gün carnivor + herbivor karışık
1gün herbivor 
1gün aç şeklinde besliyordum bunca zaman.

sıralama bu değil ama genel hatlarıyla bu şekilde.

elimde ne yazık ki stoklu şekilde herbivor ve carnivor var. zaten tekinden 2-3 kutu bitirirken 1 energil anca bitiyor... bende içerikleri genel anlamda vitamin mineral ve biri bitkisel diğeride protein bazlı olduğu için beslenmeyi bunlara göre kurmuştum.

son derece sağlıklı 17cm kabuk boyutu olan kaplumbağam için yeni yemler alalım o halde. 

1gün için- reptomin alsam 
1gün herbivor
1gün carnivor 
1gun aç
1gün energil desek
diğer 2 gün için ne yapmayı tavsiye edersin?

hadi 1gün'ü de çeşitlilik olsun diye bu 3ünden karışık versem 
son gün için spesifik tavsiyen var mıdır?

Aç günde sebze yani kıvırcık marul gibi yapraklı ne yiyorsa kabuk boyu kadar verebilirsin. Salatalık vb. de olabilir. Havuç verme fazla A vitamini deri döküntüsü yapar. Bu detoks etkisi yapar. Sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır.

Herbivoru çok veriyorsun. Yetişkinler her ne kadar ot türevli ağırlıklı beslenir dense de protein ihtiyaçları da var.

Açgünü dediğim gibi yap.

1 gün herbivor
1 gün carnivor
1 gün jbl agil
1 gün reptomin
1 gün energil

Sonuncu günde dönüşümlü olarak haşlanmış yumurta akı ve sera carnivor yapabilirsin. Bir hafta biri bir hafta biri. Reptomini de 2 gün yapabilirsin. Seçenekler bunlar.

Veya jbl energili iki uzak güne bölüp birinde karides birinde balık verebilirsin. Herbivor ile carnivoru da uzak günlere al. Arka arkaya gelmesin.

Cvp: Beslenme (YEMLER)

şahane oldu, teşekkür ederim ilgin için.
kabaca 
1 gün karides /energil
1 gün herbivor
1 gün reptomin
1 gün aç - sebze desteği
1 gün carnivor
1 gün balık /energil
ve son olarak 1 gün yumurta akı + sebze ya da carnivor + sebze şeklinde başlıyacağım.

son olarak ufak bir yosun problemi yaşıyorum şu sıralar. Uvb nin gördüğü su ile temas eden yerler(özellikle ada) yosunlandı. temizliyorum ama bir yerden sonra sorun yaşatıyor. şu ürün hakkında bilgin var mı?
Sera siporax algovec
Filtre sepetine ekleyerek en azından yosun üreme döngüsünü engeller mi? 

her şey bir araya geldi belki kusura bakmayın ama filtre içeriği sepetlerde full dolu değil. (filtrenin içinden çıkan miktarı azaltmadım)
su berraklığı için hangi materyal ile desteklemeliyim?
substrat pro - biomech- mech pro bulunuyor. alıp sepete eklememin yararlı olacağı bir tavsiyen varsa lütfen eklemekten çekinme.

Su berraklığında jbl clearmec iyidir. İki kağıt torba çıkar içinden bir tanesini kullanman yeterli olur. İncedir diğer malzeme üstüne yada altına koyabilirsin.

Siporaxı kullanmadım.

Yosun ve algde en iyisi jbl silicate ex'tir. Hem fosfat hem silikatı çeker. Akvaryum ve filtre hortumlarında halihazırda alg ve yosun var ise onların üstünü kaplayıp izole eder ve yayılmasını önler. Bunu yıkarken tozunu alacak kadar yıkayacaksın. Fazla değil, fayda sağlayan şey kahverengiliktir. Bunu iki elyaf arasına koyacaksın.

Kuru alanı belli dönemlerde yıkamak şart. Yosun olmasa bile alg ve gıda artıkları kaygan yüzey yaratır. En sağlıklısı cam üstü kuru alan ama akvaryumun hazır akvaryum o taşımaz.

Yosun öyle menem şeydir ki ufak bir parça kalsa yine çoğalır. Bununla ilgili malzemeler yosunu besleyecek fosfatı çekip üremesini önler. Silikatta algi.

Alg aslen yosun demek kahverengi olan ise diatom alg'dir. Biz alg'e yosun dediğimiz için diatom alg'e normal alg diyoruz. Bu diatom alg'i yani kahverengiyi önleyen tek ürün silikat içerikli olan malzemelerdir.

Siporax'ta silikat maddesi yok ise sadece yosun içindir. Mech pro varkende siporaxa gerek yok.

Eheim carbonda faydalıdır. Özellikle şebeke suyu kullananlar için yalnız yıkama işi pistir. Kömür tozu lavaboya bulaşıyor.

Malzemeleri filtreye yerleştirdikten sonra ilk çalıştırmada hortumu kovaya alıp çalıştır. Pisliği boşalt. Su rengi düzelince fişi çekip akvaryuma takıp çalıştır.

Geri