Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Böcek Yedi

TheNRK

Platin 3 Üye
Arkadaşlar, az önce şimdi akvaryuma küçük uçan böceklerden birtane düştü, bıcırıkda düşer düşmez yedi. Bir zararı olurmu? yani zehirli olduğunu varsayalım ve bi vitamin verirsem o zehir etkisi yok olacak. Onun gibi :)

Cvp: Böcek Yedi

Zehirli olacağını sanmam Alican. O bölgede arı dışında kanatlı ve zehirli olduğunu bildiğin bir tür var mı?

Emre abi, yanlış anladın. Ben zehirli derken benzetme yapmışdım. Böceğin parazitli olduğunu düşünelim. İşte o parazitlerin yayılmasını önlemek için ne yapmalıyım. Bu daha doğru olur. Zehirli olacağını bende sanmıyorum. Böcek arada sırada evde görülebilen çok küçük böceklerdendi.

Parazit konusunda vitamin etkili olmaz. Ya şansına güceneceksin yada parazit tedavisi yaptıracaksın. Bunun belirtisi yada tespiti yok malesef.

İnşallah kaplumbağalarına birşey olmaz.

büyük kara sinek yada arı değilse diğerleri pek sorun çıkarmaz. büyük sineğin yumurtası canlanıp hayvanı içten kemirir. arıda ölse dahi iğnesi tetiklendiği için sokarsa boğazı şişer ve ölür. küçük sinekler, meyve sineğidir onların zararı olmaz.

Kara sineğin bu özelliğini biliyodumda arının böle yapabildiğini bilmiyordum ögrenmis olduk saol Cem abi :)

arının böyle olduğunu ağır bir tecrübe ile öğrendim. 6-7 yaşlarında ölü arıyla oynamıştım. parmağımı soktu. tam anaflaktik şoka girmesem de 2 gün yüksek ateşle evde yatmıştım.

E doğada ne yapıyor bu hayvanlar ? Bu kadar da hassas değillerdir.
Hatta sinek vb. canlılar yararlı bile olabilir, bakteri/mikrop vs. taşıyorlar çünkü, hayvanın direncini güçlendirir diye düşünmekteyim.

Çok küçük bir sinekdi. İçim rahatladı :)

Doğadaki sinekler şehirlerdeki bakteri ve mikrop yuvalarında gezmiyor. Bu sebeple bizdeki hayvanlar doğalarından farklı ve bağışıklığı olmayan organizmalara maruz kalabiliyor. Bizde bunları önlemek için mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız.

İnşallah parazit hastalığı oluşmaz.Bende kaplumbağamı ilk aldığım zaman içine kelebek düşmüştü ama benimki o zamanlar daha yavru olduğu için kelebekten korkmuştu.Ama suya düşen kelebeğide ölüme bırakamazdım ve kelebeği sudan zar zor aldım ve kanatlarının kuruması için güneşe koydum aradan bir saat geçti ve kelebek camdan uçup gitti.

Biraz gec olacak ama, bizim evde bir sey kurtlanmisti, sonra o kurtlar kelebek oldu dolayisiyla. Yaklasik 8 aydir bu kurt-kelebek dongumuz devam ediyor. 15 gun kurt oluyor, 1 hafta hic bir sey yok cunku koza donemleri, sonra 15 gun kelebek, ciftlesip yumurtluyorlar ve 1 ay ortalikta gorunmuyorlar. Baya inceledim de :D Ben de bu kurt- kelebeklerden yakaladiklarimi kaplumbagama verdim ara ara. Parazit, mikrop falan oldugunu pek sanmiyorum, sonucta evde buyuyup, evde besleniyorlar :D Ama yine de bu yorumlari okuyunca, bi sorayim dedim. Sorun olur mu? Kaplumbagamda bir anormallikte gozlemlemedim.

problem yaratanlar sinek gibi her pisliğe konan hayvanlar bunlar fevkalade parazit taşır. kelebeklerde bu sorun olmuyor. ki sen kurdunu veriyorum demişsin. yalnız burada kurtlanan şey bakliyat türevleri ise sorun olmaz. et gibi bir mamul ise vermemelisin.

o zaman sorun yok.

Geri