Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Boy Ölçümleri (06/2013)

AEK

Bordo Bereli
mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-01-2013-eski-ve-yeni-resimlerle-anlatim.html

Merhaba,

Yukarıda yılın başında yaptığım ölçümden 5 ay sonra tekrar boy ölçümü yaptım. Büyük kaplumbağalar daha çok cinsel gelişime yöneldiği için fazla büyümediler. Onların yanında duran Cumberland hemen hemen onlara yetişti. İşin ilginci ufaklarda tahminimden az büyüdüler. Ama büyük akvaryumdaki cumberland da aynı şekilde yavru iken yavaş büyüyüp sonra hızlanmıştı. Muhtemelen yaz ortasında yavrular daha hızlı büyürler. Bu sabah ilk defa yavrulardan birinin firar ettiğini gördüm. Sanırım suyu biraz indirmem gerekecek. Bu arada son ölçülen iki kaplumbağa Mert' ten gelen yellow belly olanlardır. Nüfus onlarla birlikte 8 oldu. Yaz sonuna kadar boy atarlarsa ve diğerlerinin yanlarına geçecek kuvvette olurlarsa tümünü büyük akvaryuma alabilirim. Ölçümlere geçebiliriz.

Çizgili dere kaplumbağası: 12,5 cm

mailto:/img203/7553/fotograf37.jpg

mailto:/img826/7549/fotograf11.jpg

Red Eared Slider: 11 cm

mailto:/img837/118/fotograf1u.jpg

mailto:/img843/2479/fotograf34.jpg

Red Eared Slider: 10 cm

mailto:/img708/4251/fotograf2o.jpg

mailto:/img211/1720/fotograf35.jpg

Cumberland Slider: 9,5 cm

mailto:/img62/2801/fotograf36.jpg

mailto:/img43/5397/fotograf10r.jpg

Cumberland & Yellow Belly Mix: 6 cm

mailto:/img441/8423/fotograf3y.jpg

mailto:/img836/7514/fotograf9.jpg

Cumberland Slider: 6 cm

mailto:/img547/3115/fotograf4x.jpg

Yellow Belly Slider: 5,5 cm

mailto:/img96/1273/fotograf5.jpg

mailto:/img827/8373/fotograf7.jpg

Yellow Belly Slider: 5 cm

mailto:/img839/7564/fotograf6.jpg

mailto:/img89/2471/fotograf8q.jpg

Mert' ten gelen yellow belly olanlar ile bendeki comberland ve mix olan renk olarak çok farklı. Benimkiler onların yanında bayağı koyu renkte kaldılar.

mailto:/img11/2534/fotograf12.jpg

mailto:/img27/1773/fotograf13.jpg

mailto:/img818/4551/fotograf16.jpg

mailto:/img4/2949/fotograf20.jpg

mailto:/img15/3730/fotograf29.jpg

Büyük akvaryumun suyunu değiştirdim ve filtreyi temizledim. Yaklaşık bir senedir açmadığım filtre tertemiz çıktı. Ben ciddi bir kirlenme beklerken bu kadar temiz olması şaşırttı. Sünger dahi neredeyse koyduğum gibiydi. Ama ben genede madem bu kadar açtım bari biyolojik malzemeleri ve elyafları değiştireyim dedim. Filtrede sünger ve elyaf haricinde 2 paket eheim pro mech, 2 paket eheim bio mech, 2 paket jbl micro mech, 1 paket jbl sinto mech, 1.5 paket seachem denitrate, 2 paket eheim pro substrat, 1 paket eheim lav mevcut. Demekki bu malzemeler ve oran gerçekten iyiyimiş.

mailto:/img534/3678/fotograf14.jpg

mailto:/img585/8427/fotograf24.jpg

mailto:/img196/7134/fotograf30.jpg

mailto:/img199/8302/fotograf31.JPG

Filtrenin şelale aparatında kaşınmayı çok seviyorlar.

mailto:/img195/8629/fotograf33.jpg

mailto:/img33/162/fotograf32.jpg

Kırmızı yanaklılara boy olarak yetişen Cumberland.

mailto:/img59/8000/fotograf25.jpg

mailto:/img802/3650/fotograf26.jpg

mailto:/img248/1831/fotograf27.jpg

Cvp: Boy Ölçümleri (06/2013)

Maşallah akvaryum da kaplumbağalar da çok güzel. 11 cm olan res kaç yaşında tam olarak? Bide 10 cm olan kaplumbağanın kabuğunda hafif pramitleşme oluşmuş gibi geldi bana ama genetikte olabilir. Biraz fazla yüksek değilmi onun kabuğu?

Hepsi cok tatlilar masallah benimde 3 tane var kirmizi yanakli benimkilerin ikisi 4 cm biri 3.5 :D

LaW' Alıntı:
Maşallah akvaryum da kaplumbağalar da çok güzel. 11 cm olan res kaç yaşında tam olarak? Bide 10 cm olan kaplumbağanın kabuğunda hafif pramitleşme oluşmuş gibi geldi bana ama genetikte olabilir. Biraz fazla yüksek değilmi onun kabuğu?

Teşekkürler law. İki kırmızı yanakta 1,5 yaş civarında. Geçen sene yılbaşında 3 cm olarak gelmişlerdi. Kabuktaki durumu bende farkettim. 10 cm olan ile 11 cm olan hep aynı miktarda besleniyor ama enerji yakışı bakımından diğerine göre daha hareketsiz bir kaplumbağa olduğu için boy olarakta biraz gride kaldı. 6 cm boydan beri kabuk tipi böyle. Kabuğu küçüklüğünden beri daha değişik, alt ve üst kabuk açıklıkları normal, birde ben günlük tek tip verdiğim için yedikleri yemleri seçemiyorlar. Yani biri stick diğeri balık yada türevlerinden yeme durumuna düşmüyor. Birazda plakaları atamadığı için üst üste bindi. Ama yamukluk yok. Genede bende bu durumu beğenmediğim için son iki aydır buna elimle agil veriyorum. Diğerleri o esnada reptomin tüketiyor. En azından protein biraz daha azalır. Bitkiselleri zaten tüketiyorlar. Aç günleri de var haftada bir. Bu beslenme ile bende genetik olduğunu düşünüyorum ama dikkate devam. Dikkatin için teşekkürler law.

Vay vay foto albüm gelmiş gene ellerine sağlık Emre abi döktürmüşsün gene..:) Bu arada ilk baştaki res in kabuğu cidden güzelmiş rengi baya açık dedim yellowlar ne zaman o kadar büyüdü sonra baktım res miş :) Hepsine maşallah diyorum eline koluna sağlık..

cumberlandlerde kabuk şekli kubbe gibi reste düz bu da aralarındaki farklardan biri sanırım. birinci yellow bellynin desenleri çok güzelmiş aynı inka uygarlığı desenlerine benziyor. deseni belki bu hayvandan esinlenmiş olabilirler. keyifleri de yerinde maşallah.

emre şu su içi alandan ben de bir tane yaptırmayı düşünüyorum. seninki gibi eğimli mi yaptırayım yoksa düz mü yaptırsam. boyu 20 cm mi 30 cm mi yaptırayım karar veremedim. kuru alan sonrası su 50 cm civarı olacak. ne düşünüyorsun.

Maşallah. Kaplumbağaların her biri ve yuvaları çok güzel. Sağlıklı yaşasınlar. :)

banyoterligi' Alıntı:
Vay vay foto albüm gelmiş gene ellerine sağlık Emre abi döktürmüşsün gene..:) Bu arada ilk baştaki res in kabuğu cidden güzelmiş rengi baya açık dedim yellowlar ne zaman o kadar büyüdü sonra baktım res miş :) Hepsine maşallah diyorum eline koluna sağlık..

Teşekkürler Mert. Evet, o res çok güzel bir kabuk rengine sahip. Kuru alanda seninkilerle benimkiler arasındaki renk farkı bariz belli oluyor :) Resimler bu sefer daha acele oldu ama genede hayvanlar belirgin.

birinciyi söylemeyi unuttum. hiç öyle komple siyah görmemiştim ne yaptın garibe kömür mü taşıttın. :smile: çizgililere has bir özellik herhalde. şu oturağı nasıl yaptırayım şimdi gidicem elemana.

Kaplumbağalarınızla sağlıklı,mutlu ve huzurlu yıllar geçirmeniz dileğiyle.

cem' Alıntı:
cumberlandlerde kabuk şekli kubbe gibi reste düz bu da aralarındaki farklardan biri sanırım. birinci yellow bellynin desenleri çok güzelmiş aynı inka uygarlığı desenlerine benziyor. deseni belki bu hayvandan esinlenmiş olabilirler. keyifleri de yerinde maşallah.

emre şu su içi alandan ben de bir tane yaptırmayı düşünüyorum. seninki gibi eğimli mi yaptırayım yoksa düz mü yaptırsam. boyu 20 cm mi 30 cm mi yaptırayım karar veremedim. kuru alan sonrası su 50 cm civarı olacak. ne düşünüyorsun.

Tespitin doğru Cem, res daha düz bir sırta sahip. Cumberland türü daha kubbe gibi. O yellow belly nin sırt kabuğunda plakalarda da iki parçalık var. Değişik bir desene sahip. Birde resimlerde tam belirgin olmasa da bu yellow belly olanların deri rengi aynı akvaryumdaki cumberland olandan bayağı açık. Bakalım ileride nasıl bir gelişim gösterecekler.

Su içi dinlenme sehpalarını açıklayayım. Benim akvaryum 70 cm yükseklikte Dinlenme sehpalarından yukarıdaki kot farkıyla 50-60 cm alttakide 30-40 cm diye hatırlıyorum. Ama tekrar ölçerim. Alttakini hiç kullanmıyor gibiler. Yüzeye yakın uymak hoşlarına gidiyor. Yukarıdaki taşların ek yükseltisi, alttaki kum ve kaçış boşluğu sebebi ile bazen en üst noktada yüzeye değiyor. Eğimli olması avantaj. Bazen suyun içinde uyuyorlar, bazen daha yukarıda kabuğun üstüde yüzeye gelecek gibi uyuyorlar, bazen daha arada başını uzatıp burun dışarıda uyuyorlar. Nasıl rahatlarına gelirse. Taş kaplı olduğu için yandan tutunup uyuyan dahi var.

Kapluslarim57' Alıntı:
Hepsi cok tatlilar masallah benimde 3 tane var kirmizi yanakli benimkilerin ikisi 4 cm biri 3.5 :D

Yeterli su hacmi ve ekipmanlar tam olunca daha rahat ve huzurlu oluyorlar. 8-10 cm iken gerçekten güzeller.

cem' Alıntı:
birinciyi söylemeyi unuttum. hiç öyle komple siyah görmemiştim ne yaptın garibe kömür mü taşıttın. :smile: çizgililere has bir özellik herhalde. şu oturağı nasıl yaptırayım şimdi gidicem elemana.

Baca temizledi :)
Şaka bir yana sahiplendiğimden beri aynı, gençken bazıları daha açık renk olabiliyor ama büyüdükçe bu renge dönüyor.
Oturağı dediğim gibi eğimli ve su yüzeyine yakın tarz yaparsan gece komple orada uyurlar. Bazen gündüz bile orada dinlenmek hoşlarına gidiyor.

Emre abi helal olsun bu kadar kaplusa cok iyi bakıyorsun :) ben bir büyüyimde siz o zaman görün Emre abi meslek sahibi olunca senin akvaryumlarının aynılarından yaptıricam ben cumberland leri cok seviyorum ben :) Uzun sağlıklı ömürler dilerim ..

Cvp: RE: Boy Ölçümleri (06/2013)

tosbik57' Alıntı:
Emre abi helal olsun bu kadar kaplusa cok iyi bakıyorsun :) ben bir büyüyimde siz o zaman görün Emre abi meslek sahibi olunca senin akvaryumlarının aynılarından yaptıricam ben cumberland leri cok seviyorum ben :) Uzun sağlıklı ömürler dilerim ..

Teşekkürler Fatih :) Mert' ten gelenlerle nüfus 8 oldu. Artık burada rahatça büyürler. İleride buna benzer akvaryumlardan yada daha iyilerinden görmeyi çok istiyorum. Umarım aynı şevkle kaplumbağalarına bakmaya devam edersin, ben inanıyorum. Bende res, cumberland, ywllow belly var ve hepside ayrı güzeller. Bu akvaryumun en iyi yanlarından biri filtrasyon. Su fazla olunca ve buna göre yüksek kapasiteli filtre olunca ve bu kadar az hayvanla (şu an daha küçük oldukları için) bir senede hiç kirlenmemiş. Bir senedir açılmayan filtre temiz çıktı. Ben halen buna şaşıyorum. Demekki su hacmi ve hayvan oranı çok önemli.

Cem, işte bu şekilde uyuyorlar. Dün gece çektim. Uyanmasın diye ışığı kapalı tuttum, biraz bulanık çıktı. Cumberland genelde yandan tutunuyor, diğeri zaten yanda serilmiş, üçüncü yani en büyük dolanıyordu ama oda genelde dahada yukarıda kabuğu su yüzeyine değecek şekilde uyuyor.

mailto:/img7/1066/fotograf101.jpg

Bu arada Mert' ten gelen senin bahsettiğin sarı yanağın uyumaya bak. Oda kuru alan rampasına yandan tutunmuş. Kafa sudan bayağı yukarıda, neden bu kadar uzatmış hiç anlamadım, ama çok komik :)

mailto:/img191/7445/fotograf103.jpg

dengeyi sağlamak için öyle duruyordur. kafayı indirse ters dönecek. biliyor işin tekniğini. dün yeni mangoyu koydum. nerdeyse bir saate yakın incelediler bu nedir diye altından girip üstünden çıktılar. kuru alanı aldım. adam akvaryum montajına gitmiş bu alan kaldı. bir ara gittiğimde inşallah yaptırırım. kuru alan bayağı ağır olmuş. üstüne şu solucan gibi kıvrık kıvrık olan paspasların üçgenimsi kalın tipli olanından alıcam şimdilik. kırmızı, mavi ve gri rengi var. kırmızı olanı parlak rahatsız eder diye düşündüm. mavi hoşuma gitti o da kalmamış bir de grisi var onu da beğenmedim.

Cvp: RE: Boy Ölçümleri (06/2013)

Kapluştron' Alıntı:
Boğulmaktan korkmuştur. : )

Orada ne var bilmiyorum Duygu ama her gece biri orada oluyor, sadece bu değil. Tek iyi nokta orası için kavga olmuyor, kim oradaysa diğerleri gitmiyor oraya. İşin ilginci bu akvaryumdaki 4 yavru aşırı değişkenlik göstermesede uyurken bir yeri sabit kullanmıyor. Köşe kapmaca oynuyorlar resmen. Karanlıkta bakınca silüetleri görüp tahminde bulunamıyorum bu sebeple :)

Akvaryumun tam bir görsel şölen Emre abi. Kapluşlarında turp gibi gözüküyorlar. Ben yine uzun ömürler dilerim :)

nerde çokluk orda bolluk. benimkilerin yeri sabit biri en üstteki yaprağa basıp uyuyor diğeri mango kökünün altına kafayı sokup uyuyor. benim anlamadığım yaprak kolay eğilir vaziyette arka sol ayağının 2 bazen 3 tırnağını takıyor başka yerden tutunma yok buna rağmen sabit ve dik duruyor.

cem' Alıntı:
dengeyi sağlamak için öyle duruyordur. kafayı indirse ters dönecek. biliyor işin tekniğini. dün yeni mangoyu koydum. nerdeyse bir saate yakın incelediler bu nedir diye altından girip üstünden çıktılar. kuru alanı aldım. adam akvaryum montajına gitmiş bu alan kaldı. bir ara gittiğimde inşallah yaptırırım. kuru alan bayağı ağır olmuş. üstüne şu solucan gibi kıvrık kıvrık olan paspasların üçgenimsi kalın tipli olanından alıcam şimdilik. kırmızı, mavi ve gri rengi var. kırmızı olanı parlak rahatsız eder diye düşündüm. mavi hoşuma gitti o da kalmamış bir de grisi var onu da beğenmedim.

Bunun bir ufağı kafa daha gömük su içinden tutarak uyuyor. Valla alemler Cem. Gürültü yapmamak için kendimi tutup salondan çıkıp bir güldümki sorma.

Belli olmaz ama kırmızıyı beğenmeyebilirler. Senin akvaryum camın kalın. Ufak çakıllarla kaplasana taban ve rampayı. O kadar ağır olmaz.

Teşekkürler Alican. Rahat etsinler yeter bana :)

Seninki denge olayını abartmış Cem :) Ama uyku için benimkine benzer bir yer yaptınmı daha da keyifli olurlar.

Geri