Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bu kadar cesitli yem vermek fazla mi gelir

Tayfun Bayrakli

Bronz 2 Üye
Arkadaslar kaplumbagamin yiyebilecegi her cesit farkli lezzeti tatmasini istiyorum, gunluk kafa hacmini gecmedigim surece ve ek yem,bitkisel yem,ana yem oranlarini da dogru verdigim surece her gun ana yem olarak tetra reptomin,sera raffy p,jbl rugil,sera carnivor bitkisel olarak sera vital,destek yem olarak sera mineral ve ek yem olarak da raffy I den harmanlayarak versem,ki zaten her birinden 1er adet verdigimde asagi yukari yem oranlari da kafa hacmi orani da denk geliyor, bu sekilde beslesem acaba hayvana dokunur mu yoksa daha mi iyi fazla cesitlilik?

Cvp: Bu kadar cesitli yem vermek fazla mi gelir?

birbirine karıştırma bir anda her birinin tadı farklı gelirse yem seçmeye başlar. ama aç gün yapacak boyda ise bir yem dışarda kalacak tüm yemler içinde birbirine emsal olan carnivor-raffy p veya mineral-carnivor bu ikisinden bir grubu tek günde birleştirirsin.

RE: Bu kadar cesitli yem vermek fazla mi gelir?

Olmaz.
6 yem çeşidi var. Örneğin mineral haftada bir gün tam verilir. Tamam 1/6 oran her gün olursa yaklaşık olarak haftalığı karşılar. Ama şu var; carnivor yem de var ki onun ortası mineral yemdir. O zaman haftada 6 tanede bundan verince haklaşık 3 mineral daha vermiş gibi olunur. Buda fazla mineral demek. Bu arada hayvan 8 cm boydan küçükse raffy I 1/7 oranda verilmiş olacakki buda az. Bahsettiğim boydan küçük hayvana 2/7 oranda raffy I verilmeli. Çeşitlilik çok iyi ama günlük tek tiple bu yemler iki haftalık programla uygulanmalı. Hayvan boyuna bağlı oran belirlenmeli.

Dediklerinizi dikkate alacam o zaman, hayvanim 8 cm kabuk boyunda 1 yasinda,o yuzden ac gun birakmaya baslamadim daha ve o zaman her bir ana yem cesidini bir tam gunde vereyim, minerali de carnivorda yaklasik 3 taneye tekabul edeceginden ayriyetten mineral gununde de 3-4 adet mineral gerisini de ana yemlerden birinden olacak sekilde versem uygun olur mu programim?eklemek yada duzeltmek istediginiz noktalar var mi?

Bu daha iyi olur, ama aç gün uygulamasına başlanabilir.

Bu arada bir hafta bir gün mineral yem verip diğer hafta üç gün carnivor da verilebilir. O zamanda carnivor çabuk biter. Oran mantığı anlaşıldığına göre o yada bu farketmez. Tek çakışan mineral ve carnivorun içindeki mineral topları.

Ek yemide bir tam günde vermeli.

tayfun 6 yem mi var 7 yem mi var ben 7 yem saydım.

Ben vitali görmemişim Cem. Doğru 7 yem var. Gerçi mineral konusu aynı. Rugil tükenince onu sayma zaten. Ufak ve bence bu boyda gerekmeyen bir yem. Gerçi o bitince agil alınsa çok iyi olur.

evet agilde şart. bitince carnivor ve rugilden bir daha almaya gerek yok. diğer yemler yeterli. Raffy I yerine royale geçmek gerek ama o bitecek bir yem değil. şunu en kötü 500 ml yapsalar sürümden kazanacaklar. veya daha iri gammarus.

Aynen 7 tane yem var toplamda.rugilin ufak oldugunu bilmiyodum ya ilk defa aliyorum onu cunki, agilinde buyugu vardi kucugu yoktu hayvanim bir tane cunku ve bu yemlerinde hepsinin son kullanma tarihlerini sorarak aldim o yuzden royal gibi bi yemi hayatta bitiremem alamiyorum o yuzden :) agil neden sart anlamadim o da ana yem degil mi?carnivor ve diger ana yemlerim fazlasiyla yetmez mi zaten cesitlilik icin?

Ayrica cok merak ettigim bir konu daha var, yem miktarini kafa hacmi kadar olarak belirliyoruz ancak cogu yemin arkasinda 5 yada 10 dakikada tuketebilecekleri kadar,sera yemlerinin arkasinda da kisa surede bitirebilecekleri kadar tarzi yazilar yaziyor hangisi ne kadar dogrudur acaba aydinlatabilirmisiniz?

agilin içinde kemik ve protein gelişimini destekleyen lysin(lisin) denen amino asit var. kemik ve kas gelişimi için gerekli bir ana yemdir. 6 cm kabuk boyunu geçince alınması faydalıdır.

kutuda anlatılan yem miktarları doğru örnek değil. o uygulamayı tatbik etsen yem üç günde biter hayvanda mide fesadından ölür. tamamen ticari taktik.

Anladim cem bey tesekkur ettim bilgiler icin dikkate alacagim

Tek hayvan varsa fazla yem çeşitliliği ileride atılmasına sebep olur. Bittikçe rugil ve carnivor bırakılıp tek ilave agil olabilir. Raffy p ve reptomin küçük boy olursa tarihi gelmeden biter. Böylece kalacak 6 yem her güne dağılır. Bir günde aç geçer.

Bu arada rugil yavrular için jbl nin ürettiği ana yemdir.

Anladim emre abi,hadi ya ben rugili yavrular icin oldugunu bilmiyodum neyse o zaman dediginiz gibi yaparim,rugil bitince almam bir daha ancak carnivor daha zengin bi yem gibi geldi gozume agil yerine gene carnivor alsam olmaz mi agil daha mi zengin diyosun abi? Bu yemleri buyuk ihtimalle ziyan etmiyecegim hic cunku hepsini son kullanma tarihlerini sorarak ve en ileri olanlarini rica ederek aldim, birinin 2015 in 9. Ayi birinin 5. Ayi gibi baya vakitleri var yani :)

carnivor ile raffy P aynı ürünler farkları şekilleri. carnivorda dış kısım protein iç kısım mineral. raffy P'de hepsi ayrı tane olarak var. krem rengi protein, kırmızı mineral ve ek olarak sarıya çalan bitkisel yem var. carnivorda bu yok. agilin amacı farklı. dengeli gelişime faydası var.

Yani carnivor yem raffy p proteinsel yem ile mineral destek yemin karışımı. Raffy p ve mineral yem varsa carnivor gerekmez. Ki raffy p içerisinde de kırmızı yemler mineral yemdir. Agil içeriği kısmen daha farklı olduğu için çeşitlilik olarak iyi olur.

Yamleri zaten ziyan etme. Sonuçta rugilde yer ama hem küçük taneler hemde eldeki diğerlerinin bunun besinlerini karşılaması bittiğinde tekrar almamanı gerektirir.

Anladim o zaman raffy p ve mineral elimde oldukca carnivoru almama gerek yok,rugil de bitince agile donerim diger reptomin ve raffy I,ve vital ile birlikte de yem cesitliligim yeterli olur o zaman herhalde.tesekkurler bilgiler icin

Evet, bencede gayet yeterli bir grup. Bende de ufaklar için rugil var. Bitince rugil yem almayacağım. Agil çağına geldiler sayılır. Ben carnivor yemi calcil verdiğim hafta veriyorum, minerali o hafta vermiyorum. Ama tek hayvanda bu iki yeme gerek yok. Kesinlikle bir kısmı tarihi gelmeden atılır.

Zaten onceden de konusmustuk bu konuyu senle abi tek tosbagam oldugu icin ve mineralde 250 ml oldugu icin o herhalukularda artacak ve atilcakti neyse mineralde almiycam zaten artik, raffy p nin icindekiler fazlasiyla yeterli bir hayvan icin o yuzden rugil yem ve mineral yem almayi siliyorum artik hayatimdan :)

En iyisi bencede. Ancak raffy p içerisindekiler erken biterse düşünebilirsin yada raffy p de iyice azaldıysa mineralleri için bitmeden yenisini alırsın.

Evet duruma gore ayarlarim artik abi, peki bu sera raffy I yetiskin oldugunda da yetecekmidir kaplumbagama yoksa belli bi yastan sonra gecmemin iyi olacagi baska ek yemler varmisir 500 ml,ve 1 litrelik yemlerden daha az olan? Ve diger konustugumuz ana yemlerden baska da yok herhalde yetiskinlikte yedirebilecegim?

Geri