Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bu kaplumbağanın türü nedir?

makinist22

Bronz 4 Üye
mailto:/2hxaq9h.jpg
mailto:/2iqlfzk.jpg
mailto:/22kvbc.jpg
Yanakları bana yellow belly slider gibi geldi. çünkü YBS 'de yanaktaki sarı şeritler birleşir diye biliyorum. Ama karnındaki benek sayısı da YBS cinsine göre biraz fazla geldi. bu yüzden Cumberlan slider olabilir diye düşünüyorum. bir de kabuk rengi de sanki biraz daha açık bir yeşil yellow belly slider türüne göre... sizin düşünceleriniz nedir?

Bu konudaki yorumuma guvenilmemisini rica ederek cumberland yellow bellied mix diyorum

Cvp: bu kaplumbağanın türü nedir?

evet alisarp tahminin doğru kafa yellow belly, alt bağa cumberland özellikleri taşıyor. yani mix.

Safkan türler ilk tercihimdir. bunu bir petshop sahibinden almıştım. bir kere getirmişti böyle türler..

Mix falan değil. Bu kaplumbağa Yellow bellied slider. Kabuk desenleri ve kafa şeritlerinden açıkça belli oluyor. Yellow belliedların da alt kabuğunda nokta ve desenler görülür, bu onları mix yapmaz. Ayrıca cumberland ile uzaktan yakından alakası yok.

Bunun yanında erkek çıkarsa üretim amaçlı misafir etmek isterim ;)

ben cins türlerin pek fazla anlamıyorum.Ancak bilgili kişiler cevabı vermişler.Bana yellow belly gibi geldi.Ama emin değilim.

Benim kafamı karıştıran, o beneklerin fazla olmasıydı... tabi büyüdükleri zaman neden olmasın ;)

Beneklere dikkatli bakınca Red eared sliderlardaki gibi olmadığı daha silik olduğunu hemen görüyorsun. Bu lekeler yellow bellied türüne özgü lekelerdir. google da "yellow bellied slider plastron" diye aratırsan pek çok ybs da beneklerin olduğunu ancak bu beneklerin kendine özgü ve silik olduğunu görürsün.
Hayatında hemen hemen hiç canlı bir yellow belly, cumberland veya melez kaplumbağa görmemiş arkadaşların kesin ifadelerle tespit yapmaları beni ciddi şekilde rahatsız ediyor. Bilmek, değil öğrenmek marifettir. Bilmediğimiz konularda kesin ifadeler kullanmayalım ki yanlış yönlendirmeler olmasın.

mailto:/forum/upload/?showtopic=143547 sadece basit bir örnek ;)

iyi bak yavruya , inşallah erkek çıkar ;)

Melez olma ihtimali..?

Bende alt kabuk yuzunden mix oldugunu dusunmustum, yellow bellied oldugunu ogrenmis olduk

melez olma ihtimali yüzde sıfır. :)

Ben de ingilizce sitelerde birkaç fotoğraf buldum. YBS lerin de benekli olabileceğine dair.
1) http://www.austinsturtlepage.com/world_of_turtles/Yellow-bellied_Sliders_-_Trachemys_scripta_scripta/index.html
- bu linkte özellikle 39. fotoğraf benimkinin aynısı
2) http://www.thefullwiki.org/Yellow-bellied_slider
3) http://turtlesandmoreturtles.blogspot.com.tr/2009/02/photo-of-yellow-bellied-sliders.html
buna rağman ingilizce forumlarda da bu konu büyük bir tartışma konusu. kimsi 4-5 benekten fazlasını kırma olarak kabul ediyor, kimisiyse benekleri bir gösterge olarak görmüyor... tüm yorumlar için teşekkürler...

ben kıyaslamayı buradaki cumberland ve YBS'den yapmıştım.
mailto:/forum/Konu-en-pahali-kaplumbaga-turleri-ve-diger-turler-resimli.html

austinsturtlepage doğrusunu göstermiş. sadece bu sitenin kanıtı dahi yeterli. bu tip beneklisini görmemiştim.

Gerginliğe gerek yok arkadaşlar. Hayvan melezde olsa safta olsa sağlıklı olsunda en önemlisi bu.

Kırmaya yönelme konusunda senin bendeki bir hayvanla buradaki kırma tespitin (yarom 9) farklı görüşlere sebep olmuş olabilir. Sen kısaca neyin neden olduğunu anlatınca ve yellow bellied genelde sarı karınlı olduğu için farklı yorumlar olabiliyor.
mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-01-2013-eski-ve-yeni-resimlerle-anlatim.html

Ama bu hayvanın kafası hiç süphe oluşmayacak şekilde yellow bellied. Bendeki çizgi çok ince idi. Sadece alttaki benek sayısı fazla olduğu için kırmamı diye düşünülsede bundakilerin arkaya doğru olanların desen şekline bakarsak büyüdükçe daha silik duracak gibi gözüküyor. Gerçi bende 2 yellow bellied var. Birinde önde 2 yada 4 benek, diğerinde sanırım 8 benek var.

Yani bence de saf denecek durumda. Ama konuyu erken görüp yorum yapsam bende yanılabilirdim.

Öncelikle benim kaplumbağa seven her insana derinden bir muhabbetim var, o nedenle asla gerginlik olmaz ;) Ancak beni üzen nokta biz yarım sayfa yazıyoruz , hala melez olma ihtimali diye soru soruluyor. Plastrona bakılınca bariz sarı karınlı bu dört artı dört kadar açık. Sırf laf olsun diye yazılması veya yorum yapılması veya ahkam kesilmesi kesinlikle kabul edilemez. En azından benim çabama, cevabıma saygısızlık olarak görüyorum .
Saflık derecelerini sorgularsak trachemys türlerinin ilk ve en yaygın örneği yellow belly, diğerleri ise çevresel faktörlerle değişim göstermiş alt türler. Artık buna mutasyon deyin, adaptasyon deyin ne derseniz deyin... DNA ları incelendiğinde tüm sliderların atası Trachmeys scripta scripta dır. Kısacası bazı türler değişmiş bazıları günümüze kadar orjinal formu korumuştur.
Cumberland slider ise yakın bir zamana kadar ayrı bir tür olarak kabul edilmiyordu. RES ve YBS melezi olarak görülüyordu . Sadece kendine özgü bir yaşam alanı olduğu için alt tür olarak kabul edildi. Kısacası trachemyslerin hemen hemen hepsi genetik olarak tek bir türdür. Sadece çok küçük farkları vardır . Bu farklar onları birbirinden ayırır. Belirgin bir fark görüldüğünde bu o hayvanı saf yapar. Ancak belirgin iki fark varsa bu o hayvanı melez yapar. Mesela kırmızı bir yanak ve iki çizgi birleşiyorsa bu hayvan melez demektir. Türlerin kendine özgü (özellikle kafa) özellikleri çok iyi bilinmelidir. Aynı anda birden çok özellik taşıyan hayvan melezdir.
Bir de Rio Grande Red Eared Slider var. Bu da şu an için ayrı bir tür kabul edilmiyor. Ancak RES ve Rio Grande Slider melezi olduğu ve Rio Grande vadisinde yaşadığı biliniyor. Artık ayrı bir tür olarak kabul edileceğine inanıyorum.
Bunları yazmakla birlikte bilimsel verilerin ve teorilerin , hatta hayvanların bilimsel isimlerinin sürekli değiştiğini , doğru bilinenlerin yanlış olabileceğini, önemli olanın araştırmak olduğunu ve

ERKEK YELLOW BELLY E İHTİYACIM OLDUĞUNU da belirtirim :D

Evet cumberland ve rio grande konusunda bende sonradan kabul edildiklerini okumuştum. Hem kendine özgü renk ve desenlerinin oturması hemde aynı adı aldıkları nehirlerde sanırım kısmende yayılmaları dediğin gibi kendine özgü yaşam alanlarıda oluşturduğundan tür olarak kabul edildi.

Umarım bir erkek sahiplendiren olur. Res yumurtası aldığını hatırlıyorum. Bunlardanda devamını getirirsin umarım.

Ben painted yumurtasi aldiginizi gormustum sanirim bu arada nicaraguan, meso-american ve big bend slider turlerine sahip misiniz ?

Geri