Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bu yemler uygunmu ?

kapluş_35

Gümüş 4 Üye
Biri 10 aydır benle biri 5 aydır biri de 1 haftadır.Sizce bu liste onlar için uygun mu? Çiğneme açısından? Vitaminler de uygun mu?

1-)mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=2222
2-)mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=2219
3-)mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1248
4-)mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=11856
5-)mailto:/urun_detay.aspx?kat=154&urn=9084
6-)mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=3511

RE: Bunlar uygun mu?

Beence yem secimin gayet güzel :) vitaminlerde iyi.. Raffy p ve reptomn anaa yem gammmarus ek yem ek olarak bi tane daha yem al Jbl Rugil olaabilir mesela.

Cvp: Bunlar uygun mu?

Pets Family Stick yemi var o yüzden onu seçmedim :smile: Şuan yemlerim bittiği için stick le idare ediyorum Bir de örnek Beslenme Programı nasıl oluştururum :ff:[/align]

mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

5 ve 6 tamamen gereksiz. Kaplumbağa için uygun vitamin yukarıdaki. Bunu haftada bir kez bir yeme bir damla ile doğrudan ağıza vererek uygulayın.

Yemlerden reptomin ve raffy p aynı ana yem, pro baby ve gammarus aynı ek yem grubunda. Raffy p reptomine göre daha çok hayvansal gıda yani protein içrir bu sebeple daha küçük olanlar için raffy p. pro baby de gammarusun küçük halidir. Yavru olanlar daha rahat yer. Ana yem 2/3, ek yem 1/3 oranda verileceğine göre ana yemlerden birini bana sorarsanız raffy p olanı büyük boy alabilirsiniz. 5 ve 1 aylık olanlara ek yem pro baby ana yem raffy p olsun. Günde iki öğün ve toplamı kafa hacmi kadar yesin. 10 aylık olana ek yem gammarus ana yem reptomin olsun. Günde tek seferde kafa hacmi kadar yesin.
Aşağıdaki yem vitamin mineral ve kalsiyum sağlar. Bu yemi haftada bir gün toplam kafa hacmi kadar vermelisiniz. Bunu verirseniz vitamin ve mürekkep balığına gerek kalmaz. Belki çok daha seyrek kullanılabilir.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1254
Bu arada 10 aylık olanın kabuk boyu yaklaşık 8 cm oldu ise bitkisel yemde önerebilrim. Bu boya gelende başlamak gerek.

Yani yemleri günde karışık değil haftalık oranlarsak ki bu daha kolay.
10 aylık olan kaplumbağa:
Haftada 1 gün mineral, 4 gün reptomin, 2 gün gammarus tüketecek. Bunları günde tek seferde ve kafa hacmi kadar yesin.
5 ve 1 aylık olan kaplumbağalar:
Haftada 1 gün mineral, 4 gün raffy P, 2 gün pro baby tüketecek. Bunları günde iki öğünde ve iki öğün toplamı kafa hacmi kadar olacak. 5 aylık olan 5-6 cm kabuk boyuna geldi ise yada gelince büyük kaplumbağa ile aynı yem ve öğün düzenine geçecek.
10 aylık olan dediğim gibi bir boya geldi ise bitkisel destek yemi ve program düzenlemesi yaparız. Yemi şimdiden aşağıda belirtiyorum.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1245

Bahsettiğim mineral yem alınırsada en yukarıda verdiğim vitaminin zorunluluğu yok. Alınırsa yemden kesilenler için kullanılır yada ayda bir kez ilave olarak verilir.

Pets family gibi yemlerden almayın.

Teşekkürler Emre Bey pets family i annem kaplumbağa aldığında vermişler.Geri veremedim çünkü izmirden almış ben izmir dışında oturuyorum.10 aylık kaplumbağamı 6 ay ölüm fanusunda besledim bilinçsiz olarak...Pek büyüyemedi.

Bir öğünde bir yem mi?

Bir öğünde bir yem derken tek çeşit demek istiyorum. Günlük anlamında. Ama yem miktarı kafa hacmi kadar örneğin yavru için kafa hacmi 3 raffy p ediyor diyelim, günü iki öğüne böleceğiniz için 1,5 bir öğün 1,5 diğer öğün verin. Bir büyük olan için kafa hacmi 4 raffy p ediyor diyelim, 2 bir öğün 2 bir öğün verin. Büyük için kafa hacmi 6 reptomin ediyor diyelim, tek öğünde bunu verin. Aynı konu ek yem yada mineral içinde geçerli. Farklı boyda yada yaşta kaplumbağaları beslemek daha zordur.

dediğim gibi 10 aylık 6 ay ölüm fanusundaydı 5 aylık akciğer enfeksiyonu olmuştu 1 haftalığı da yeni aldım hepsi nerdeyse aynı boyda gibi

10 aylık olan o kadar ufak değildir genede. Boylarını ölçme şansı varsa buraya yazmak iyi olur. Olmadı bir süre hepsini aynı şekilde beslemekte mümkün. 10 aylık olanı biraz toparlamalı. Şu an bulundukları şartlar nedir? Akvaryum boyu, ekipmanlar, kuru alan ve lambası gibi.

Her şey tamdı ama ısıtıcım bozuldu :$ 5400 cm küplük akvaryumum var.5 6 cm civarı 10 aylık olan

5 ve 6. vitaminler karasal hayvanlarda su kabına konulan ürünler bizim kaplumbağalarla alakası yok. yani su içinde yaşayanlara göre bir şey değil. bunun yerine bizimkilere göre olanlar emrenin dediği sera reptilin vitamin damla ve sera mineral yemdir. bu ikisinden şaşmayın.

RE: Bunlar uygun mu?

Daha bitkisele yani vital yeme 10 aylıkta dahi geçmeyin. Ancak buna ilk verdiğim öğünü uygulayın. Yani günde tek öğünde kafa hacmi.

Geri