Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Buda Bizim Akvaryum

LaWSuiT

Bronz 3 Üye
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar

Ufak olan kaplumbağayı ben almıştım.. aldığım günlerde biraz hareketsiz ve gözleri kapalıydı fakat şu an ortama iyice alıştı ve fırıl fırıl yerinde durmuyor :)

Büyük olanıda arkadaşımdan almıştım fakat hasta diye tahmin ediyorum
2 gözünüde açmıyor sürekli kapalı :( bazen açmaya calısıyor ama tam açamıyor gözlerini.. Akvaryuma attığım yemleri yemiyor sürekli kuru alana kaçıyor ve arada bir sadece suya girip cıkıyor :S zorla yemek yedirmekten bahsedilmiş ama nasıl yediriyorsunuz arkadaşlar? ben zarar vermek istemediğim için zorlamak istemedim :S

Akvaryumum fazla büyük değil ama ölüm fanusundan kat kat iyi oldugunu düşünüyorum..

İçinde 1 adet ısıtıcı , Kuru Alan ve Kuru alanın üstünde bir adet gece lambası baglı.. Lambanın ısısı ne çok fazla nede çok az.. daha önce normal ampul takmıstım ama cok fazla ısı verdıgı için sökmek zorunda kaldım. şimdilik sistemim bu ama ilerleyen zamanlarda büyütme planları yapıyorum tabiri caizse :)

Öncelikle kuru alanı basamak şeklinde yapmayı düşünüyorum ama nasıl yapacağım ondua bilmiyorum :S bu konu hakkında da görüşlerinizi paylaşırsanız kablumbağalarıma geniş bir su alanı sağlamıs olacağım

Bunlarda Akvaryumdan Resimler ;

dsc01924zp.jpg
dsc01925w.jpg

dsc01926lk.jpg

mailto:/img208/257/dsc01928i.jpg
mailto:/img838/873/dsc01929g.jpg
[/
b]

Akvaryumun güzel ama su seviyen az gibi.O taşlar yerine daha iyi bir kuru alan yaparsan su seviyesini dahada yükseltebilirsin.

Görsel olarak çok beğendim.Ama temizlikte seni birazcık o dipteki taşlar zorlayabilir.
Büyük kapluşun gözleri kapalı gibi tam olarak neyi var :S

saoulun arkadaşlar..
sizlerden yardım istediğim konu tam olarak kuru alanla alakalı
akvaryumu temizlerken sorun yaratıyo dedıgınız gibi..
akvaryumdan tüm taşları cıkarmak istiyorum sadece dipte bir kısım hariç
ama nasıl bir kuru alan çalışması yapabilirim ne önerirsiniz :( ?

büyük kaplumbagaya gelince aldıgım arkadas ölüm fanusunda besliyordu
durumu izah ettim ve yaptıgı hatanın farkına vardı.. yaptıgımız arastırma sonucu sanırım akciğer enffeksıyonu kapmıs :S
kendısı kaplumbagayı bana verdı ilgilenmem için ve bende severek kabul ettim
gözlerine hergün biraz teramisin göz merhemi uyguluyorum aama hala gözlerini acamıyor :(
yemek felanda yemıyor :( akvaryuma attıgım yemlerı ufak alıp alıp götürüyor :S

Kuru alan olarak cd kabından veya cam kestirip akvaryuma silikonlayarak kullanabilirsiniz.Forumu incelerseniz kuru alan yapımıyla ilgili bir çok konu var.
mailto:/forum/pakize-ve-evi-t-2411.html
Kendi akvaryumumdan gösterebilirim.Uygun ölçülerde cam kestirip üstünü kalı kaydırmazla kapladım.Akvaryum silikonu ile de kullanacağım yere sabitledim.Belki size bir fikir verebilir.

aslında böyle birşey düşünüyorum ama bunu nasıl yapıstırabilirim elimden gelirmi korkuyorum :)

Çok kolay yapımı.Akvaryumda nereye koyacağına karar ver.Ölçülerini alıp bir camcıdan kestir.Ya da cd kabından yap.Eğer yapmaya karar verirsen daha detaylı bir şekilde yardım ederim.

sanırım yaptım arkadaşlar :) yeni resimleri bugün eklerim muhtemelen :)

çok yer kapladığı için cd kabını birazcık daha ufalttım sonra üstüne dediğiniz gibi kaydırmaz yüzey yapıstırdım :)

içindeki taşlar çok yer kaplıyordu ama artık geniş bir alan var :)

Dediğiniz gibi elimden geldiğince birşeyler yaptım umarım beğenirsiniz :)

mailto:/img560/9275/dsc01930q.jpg
mailto:/img843/5977/dsc01931f.jpg
mailto:/img88/122/dsc01932n.jpg
mailto:/img560/2266/dsc01933w.jpg
mailto:/img88/5782/dsc01934m.jpg

Gayet güzel olmuş.ama ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum.Akvaryumun alçak olan camından kapluşların kaçma şansı olabilir.Orayı bir şekilde yükseltmenizi tavsiye ederim.Onun dışında süper olmuş: :)

Evet çok güzel olmuş. Biraz daha büyürlerse kaçabilirler bence de :) Çamaşır astığımız mandalları yan yana takarak yükseltebilirsin alçak olan cam tarafını. Bizimkini bi süre idare etmişti bu yöntem :)
Bu arada büyük kapluş hakikaten hasta gibi duruyor. Bence geciktirmeden tedavisine başla.

çalışmıyor olsam veterienre götürmek istiyorum ama vakit bulamıyorum :(
napıcağımı sasırdım :( ne yemek yiyor ne suya giriyor sürekli kuru alana kaçıyor :S
akvaryuma yem de bırakamıyoruz ufaklık ne bulursa yiyip götürüyor :S
sanırım akciğer enfeksiyonu kapmıs büyük olan :(

Büyük olanın gözleri de kötü durumda gibi görünüyor.Biran önce tedaviye başlanmazsa geç kalınacak :(

Kapluşları ayır. Bir tane daha akvaryum ve ısıtıcıya ihtiyacın olacak.Ya da içine ısıtıcı koyabileceğin plastik küçük leğen gibi birşey de olur. Hasta kapluşun akvaryumunun ısısını 32ye yükselt, su seviyesini düşür ki hayvan yüzerek daha da yorulmasın. Akvaryumun üstünü havluyla ya da kapakla kapat. hava alacağı yer olsun tabii ki.Dışardan soğuk girmesin maksat. Monodoks ya da tetradoks al eczaneden. bir sabah bir akşam suyuna boşalt. 7 ya da 10 gün devam et. Gözleri için de gentagut göz damlası uygulama kolaylığı açısından daha iyi olur bence.

büyük olan kaplumbağamızı sonunda bir veterinere götürebildik

Genta 20 Ml Ampul ve İnüsilin iğnesi istedi..
3 gün boyunca belli oranlarda iğne yapılacak
Bugün ilk iğnesini oldu kaldı 2 iğne :)

Bir başka sormak istediğim soru var
bu uvb ışıklarının 20 - 25 cm arası boyda olanlarından varmıdır ?
gördüğüm kadarı ile hep 60 cm civarlarında :S

uvb ışığının normal tasarruf ampül şeklinde olanı da var ama bildiğim florasan şeklinde en küçük 40 cm. Bir de benim tavsiyem kuru alana yassı taşlar döşemen, daha doğal olur kaplumbağan için.

Geri