Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cam kuru alan

SinekAs

Gümüş 2 Üye
Yeni camdan kuru alan yaptırdım buyrun resimler yorum ve önerilerinizi bekliyorum

mailto:/i60d4m.jpg
mailto:/scyqn4.jpg
mailto:/2h3r4mt.jpg

Cvp: Cam kuru alan

Akvaryum içerisine koyduğun zaman, kuru alan bitim seviyesi akvaryum camının seviyesi ile aynı çizgide ise kaçma durumları olabilir. Kuru alanı çevresindeki cam yüksekliği firar girişimleri için yeterli uzunlukta olmuş. Ayrıca akvaryum uzunluğundan kısa olma durumlarında da , akvaryum enine tam mı oturacak bu ? biraz boşluk olma durumlarında bie yanlardan kaçıp akvaryum camı ile kuru alan arasında sıkışabilir. Kısacası akvaryum su seviyesi bu kuru alanın neresine kadar çıkacak ?

Eğer akvaryum cam kalınlığı, akvaryum üstü kuru alanı kaldırabilecek seviyedeyse bunun yerine direk akvaryum üstüne monte edilebilecek bir cam kuru alan daha iyi olabilirdi. Hem akvaryum alanında yerde kaplamazdı.

Ama yapay/plastik kuru alanları göz önüne alarak bu cam kuru daha iyi. Emeğine sağlık Vural. Hayırlı olsun canavarlara da.

Kaçma durumları ve araya sıkışma durumları yok. Akvaryum ve bu cam arası 0.5 cm de de kalıyor bu da girmeleri için imkansız bir ara sanırım. İşte rampanın başlarına yakın da su seviyesi düşünüyorum

vural bu kuru alan akvaryum tepesi ile hiza ise kesinlikle kaçarlar. kuru alan üstü yan camlar en az 20 cm olmalı bu evladiyelik kuru alan için gerekli olandır. ayrıca rampa kenarlarına da uzanmalı. ama bununla uğraşmak masraf yapmak yerine bunu akvaryuma koyduktan sonra akvaryum çerçevesine kalın gri bantlarla mukavva karton çerçeve yaparsan kaçma girişimini önlersin. yalnız burada çıkacak sorun mukavva lambaları taşımayacaktır. bunun yerine üstüne rampa kenarları da dahil ek cam yaptırıp siliconla yapıştırmak veya yan camları söktürüp kuru alanı 20-25 cm geçecek şekilde dikdörtgen çerçeve cam yaptırman sorunu çözer. keşke önce bir çizim yapıp gösterseydin.

mailto:/2jvdlg.png

Olmamış.

bkz: mailto:/forum/Konu-ucuz-yollu-kuru-alan-yapimi-resimli.html

bkz: mailto:/forum/Konu-ucuz-yollu-kuru-alan-bol-fotografli.html

Acikcasi yorumlarini dikkate almak istemedigim arkadaslar var. neyse .. Cem abi baktim 13 cm mesafe var akvaryum tepesi ile kuru alan arasinda

13 cm varsa firar bakımından bir problem olmaz. Peki bu en konusu nasıl Vural ? Akvaryum içerisine oturttuğunda Akvaryum eni ile Kuru alanın yan camları arasında boşluk var mı ?

Akvaryum eni ile kuru alan eni arasinda 1er cmlik bosluklar var.

Tamam o zaman yanlardan kaçıp ta akvaryum ile kuru alan arasında sıkışma durumları olmaz. Tekrardan hayırlı olsun.

Hali kaydirmazi dun 8 gibi yapistirdim. Bugun de sabah 11 gibi akvaryum temizliginden sonra yerlestirmeyi planliyorum sizce de uygun mu? Silikon kurumasi bakimindan

Silikon ile ilgili akvaryumda bir çalışma uygulaması yapmadığımdan kuruma durumu hakkında bilgim yok ama bahsettiğiniz saat aralığında kurur düşüncesindeyim. Bilgili kişiler detaylı yazarlar. Akvaryum silikonu kullandın demi ?

Gayet güzel olmuş. Hatta arka cam esnemeyi önleme açısından avantajlı. Sadece sallantı olursa diye akvaryum camları ile bu düzeneğin camları arasına vantuz koymak yararlı olur. Çarpmalarda kazayı önler.

silicon yumuşak olsa da kurur. ama koku bakımından bakmak lazım. o vakit koku varsa pencere önünde güneş görecek şekilde beklet biraz daha bu sertleşmesini de sağlar. hatta şimdiden balkona koyup hava almasını sağlayabilirsin. ama üstüne bez gibi bir şey ört toz yapışmasın. hayvanlar kokuyu alırsa çıkmak istemeyebilir.

elbette akvaryum silikonu kullandim. balkona koyacagim bir kac saat te disarida kalsin
Yalniz emre abi bu vantuz olayini anlayamadim

Cvp: RE: Cam kuru alan

SinekAs' Alıntı:
elbette akvaryum silikonu kullandim. balkona koyacagim bir kac saat te disarida kalsin
Yalniz emre abi bu vantuz olayini anlayamadim

Olay şu. Bunun camları ile akvaryum camları birbirine yakınya hayvanlar vurursa yada sen kuru alana birşey koyup çıkartırsan yada herhangibir sebeple sarsılır ve camlar birbirine çarparsa çatlama yada kaza olmasın diye kuru alanın yan camlarına akvaryum camı ile arasına yukarı tarafına denk gelecek şekilde birer yada ikişer vantuz tak. Pet shoplarda özellikle balık ve akvaryum ekipmanı yoğun olanlarda bulunur. Hava hırtumu sabitleme vantuzu diyerek uygun fiyata alırsın.

Üstten tahta mandal yada plastik birşey sıkıştırıp güvenliği sağlasan kafi olur.

Bir tarafini cama yaklastirip diger tarafa gur ipek bitki yerlestirmeyi dusunuyorum. Nornalde cikamiyorlar ustune ama takim calismasi yapip ust uste cikiyorlar o zaman risk teskil ediyor

bir arkadaşımız renkli plastik mandallarla camı boydan boya çevirmişti. bu da en azından 5 cm yükseklik daha verecektir. lambaya da mani olmaz.

Sanirim hali kaydirmazi silikon ile yapistirmişsiniz . Hali kaydirmaz eskiyecegi icin onu söküp yenisini yapistirmak zor olacaktir . Hali kaydirmaz yerine daha sert olan paspas gibi bir sey vardi . Tahtakalede satiliyor . Onlar daha iyi ve daha uzun
ömürlü olurdu diye düsünüyorum

Birde Emre abinin vantuz fikrine ek olarak sunu söyliyim . Vantuzlarin kiskaclari cikabiliyor . Kuru alanin camlari ile akvaryum cami arasina 2'şer tane kiskaci cikarilmiş vantuz yapistirabilirsiniz .

Geri