Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

canlı balığın bir zararı olur mu ?

cemil-1901

Bronz 4 Üye
kaplumbagalara haftada 1 kere proteın ıhtıyacı ıcın ufak lepıstes balıgı verıyorum canlı balıgın kaplumbaglara bı zararı olur mu ?

Cvp: canlı balııgın bı zararı olur mu ?

Ben bir canlının (özel yem olarak üretilmedi ise) başka bir canlıya yem olma fikrine karşıyım.

Hele ki lepistesler çok güzel ama çok güzel balıklar.

Protein ihtiyacını karşılamak için protein oranı yüksek yemlerde kullanabilirsiniz.

Ama canlı olarak lepistesin bir zararı olmaz.

Cvp: canlı balııgın bı zararı olur mu ?

Canlı yeme karsıyım zararı olmasa bile protein ihtiyacını baska türlü kapatabilirsiniz

RE: canlı balııgın bı zararı olur mu ?

Lepistesi vermenizde herhangi bir sıkıntı yok ama protein ihtiyacını başka şeylerle karşılamaya çalışın yumurta etc

Cvp: canlı balığın bir zararı olur mu ?

Bence neden kızdığınızı anlamıyorum sonuçta doğa gereği böyle bir kanun var kapluş yemlerle değilde sadece canlı yem ile beslenseydi onu açmı bırakacaktınız ? ben karşı değilim çünkü içinde çok protein var ama lepistes vermeyin bence japon vs verin lepistesin içinde yavruları olabilir :( eğer görmeye dayanamıyorsanız akvaryuma atın 30 dk sonra gelin.

Japon vermeyin derim bence,içindeki bir bakteri kapluşa zarar verebilir.En uygun balık lepistesdir.

Ben vicdanı el vermediği için vermiyorum yoksa verirdim.Sonuçta doğanın bir kanunu.Ama vicdan meselesi.Benim el vermediği için veremiyorum.

Arkadaşlar, canlı balık vererek bence büyük bir SAÇMALIK yapıyorsunuz, "doğada olsaydı yemeyecek miydi?" diyorsunuz, AMA ONLAR DOĞADA DEĞİL, sizin elinizde.

Gönlünüz el veriyorsa buyurun verin.

Bizim elimizde olması birşeyi değiştirmez sonuçta onlar için çok önemli bir besin kaynağı ve verilmesi gerekli vicdanınız ele veriyorsa verin diyorum zaten ama verirsenizde çok önemli 1 balık proteinini yemlerle karışılamanız çok zor.

Japon balığında bulunan tiaminaz enzimi kaplumbağadaki tiamini parçalar ve B1 vitamini eksikliğine neden olur. Kaplumbağa için zararlıdır. Canlı yem kişinin vicdanına ve hayvan sevgisine kalmış bir durum. Canlı yemden alacakları protein o kadar önemli olsaydı hergün et pişirip verirdik. Ancak kapluşlara normal yemlerini verirken bile çok dikkatli ayarlıyoruz fazla protein almasın kabuk deformasyonu olmasın obezite olmasın diyerek.

Arkadaşlar bir birimize saygılı olalım. Burası bir forumdur, doğru yanlış davranışlardan çok düşünceler vardır. Kimine göre saçmalık kimine göre gerekli kimine göre de vahşet olabilir. Mesele bu değil.

Bir birimizin düşüncelerine saygı gösterelim. Eğer yanlış olduğunu düşünüyorsak karşı argumanlarla kendi fikrimizi destekleyelim. Örneğin Tuba Hanım'ın Japon balığının kaplumbağalar için neden zararlı olduğunu nazik bir dille anlattığı gibi.

Olayın iki yönü var. Piyasada onca yem çeşidi varken canlı yeme ihtiyaç var mı? Bence yok. Ancak şöyle de bir şey var yurt dışında bir çok bilimsel araştırmada canlı yem vermenin kaplumbağaların büyümseinde canlı yem yemeyenlere göre olumlu bir katkısı olduğunu ortaya koydu. Mesela bu bir vicdani olay değil, bilimsel bir bilgidir.

Bunun yanında avrupa'da ve abd'de bir çok kaplumbağa sever canlı yem kullanıyor. Ama Arzu'nun dediği gibi bu iş için üretilmiş canlılarla besleniyor. Ben canlı yeme karşıyım ve kesinlikle canlı yem vermedim kaplumbağalarıma ama verilmesi gerektiğini de savunuyorum.

O yüzden canlı yem bir seçenektir ve verenlerin eleştirilmesine karşıyım. Bu kişisel bir tercihditr. Bilimsel olarak kaplumbağa zararlı olmayan canlıların yem olarak verilmesi faydalı fakat insani olarak herkesin düşüncesi farklıdır.

O yüzden canlı yeme karşı olun yada olmayın birbirinize saygısızlık etmeyin sadece fikirlerinizi eleştirin.

Bu arada arkadaş canlı yem vermeli miyim diye sormamış; lepistres canlı yem için uygun mudur diye sormuş? Lütfen direkt soruya cevap verelim.

Şimdi söyle birsey var ki yemler lesten üretilmiyor oda canlılardan üretiliyor burda bu konuyu acarsak uzar gider tartışmaya gerek yok

Canlı yem vermeyin bencede. Bir zararı olmaz ama sonuçta karşısındaki de bir canlı. Balığı da verecekseniz canlı vermeyin. Onun yerine alabalık falan verin.

arkadaslar oncelıkle ozur dlerım boyle bı polemıge yol actıgım ıcın sadece ınternetten okudugumda canlı yemde dogal yemlere gore daha fazla proteın oldugu ve daha yararlı oldugunu okudum sızınde fikrinizi almak istedım.

Rica ederiz. Polemiğe neden olmadınız. Bazı arkadaşlar biraz sert çıkabilirler. Herkesin verdiği tepkiler farklı. Ama nazik bir şekilde izah etmekte fayda var :)

evet dogru soylüyorsunuz :) teşekkür ederim bilgiler için

Geri