Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

canlı bitki

turtle..

Altın 4 Üye
iyi günler arkadaşlar.Bugün kapluşlarıma biraz bilinçsizce de olsa canlı bitki aldım.internetten baktım adı eloda densa imiş(mailto:/product_info.php?cPath=9420_1247&products_id=25287.akvaryuma koyduğum anda afiyetle yemeye başladılar :w00t: yiyebileceklerini hiç düşünmemiştim ^^ merak ettiğim acaba zararlı olur mu ? sitede kaplumbağalar için uygun değil diyor, su mercimeği içinde uygun değil diyor fakat su mercimeği kullanan arkadaşlar var forumda.Yardımcı olursanız sevinirim,,teşekkürler..

Cvp: canlı bitki

Su kaplumbağası tankında canlı bitki beslemeyiniz. İpek bitkiler var onlardan koyabilirsiniz yada mango kökü koyabilirsiniz ama onuda yerler :) dediğim gibi en uygunu ipek bitki koymanız.

mango kökünü nasıl yiyorlar ya

Üç sene önce 2 tane yetişkin RES im vardı 7 yaşlarında , ve onlar baya baya yiyolardı. Şuanda ki yavrularımda da aynı şey olunca çıkarttım tankın içinden.

Merve hanım kaplumbağalar omnivor canlılardır. Yani hem etçil hemde otçullardır. Doğal yaşam alanlarında bolca su bitkisi yerler. Yosun bunların başında geldiği gibi eledoa gibi saz bitkileride sonraki sıralardadır.
Birkaç sene önce bende akvaryuma yaklaşık 70 tllik bütçe harcayarak canlı bitki almıştım. Bitkileri tırtıkladıklarını anlayınca ayrı bir kaba bitkileri alıp günaşırı bitkileri yedirdim.

Yani su kaplumbağalarının ana besin kaynakları arasında su bitkileri gelir. Eledoayı yemesi zararlı değil aksine yararlıdır.

Zaten yemesenlerde kaplumbağa tankında canlı bitkiyi canlı tutmak mümkün değil. Ayrı ışıklandırma ve gübreleme istiyor. Ayrıca kaplumbağaların dışkısındaki asit canlı bitkileri kısa sürede öldürüyor.

ecemkoten' Alıntı:
Merve hanım kaplumbağalar omnivor canlılardır. Yani hem etçil hemde otçullardır. Doğal yaşam alanlarında bolca su bitkisi yerler. Yosun bunların başında geldiği gibi eledoa gibi saz bitkileride sonraki sıralardadır.
Birkaç sene önce bende akvaryuma yaklaşık 70 tllik bütçe harcayarak canlı bitki almıştım. Bitkileri tırtıkladıklarını anlayınca ayrı bir kaba bitkileri alıp günaşırı bitkileri yedirdim.

Yani su kaplumbağalarının ana besin kaynakları arasında su bitkileri gelir. Eledoayı yemesi zararlı değil aksine yararlıdır.

Zaten yemesenlerde kaplumbağa tankında canlı bitkiyi canlı tutmak mümkün değil. Ayrı ışıklandırma ve gübreleme istiyor. Ayrıca kaplumbağaların dışkısındaki asit canlı bitkileri kısa sürede öldürüyor.

Benim merak ettiğimde buydu;zararlı olup olmadığı.Yoksa yesinler daha iyi,bende bugün bitkileri ayrı bir kaba koydum ve sizinde yaptığınız gibi ara sıra vereceğim.Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Geri