Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dere kumu

Raccolta

Altın 2 Üye
Birazdan dışarı çıkıp kum, bitki, deniz kabuğu alacağım. Dere kumu almayı düşünüyorum. Tercihim iyi mi ve kumu ne şekilde suya koymalıyım? Su varken mi yokken mi? Ayrıca suyu ne derece bulandırır?

Bir de fiyatı ne kadardır?

Cvp: Dere kumu

Dere kumunun boyutları çok önemli. Bence kum yutma durumunda sorun olmaması için ya çok ince olmalı ya da yutamayacağı büyüklükte tanelerden olmalı. Boğazında kalıp boğulma ihtimali olmayacak ölçülerde bu kumu kullanabilirsiniz. Deniz kabuklarıda kırık olmasınki herhangibir sivri yere çarpıp zedelenmesin.

Alacağınız kumu kaynar suda 3-4 kere ilkine hafif tuzda koyarak iyice yıkayın. Daha sonra 3-4 kez soğuk su ile durulayın. Hem tozları arındırmış hemde varsa mikropları öldürmüş olursunuz. Akvaryum suyu yokken koymanız daha iyi olur. Nede olsa o kadar yıkamaya gene bulanıklık yapar. Hatta kumu koyduktan sonra 5-6 saat kaplumbağa yokken filtre edin, ilk bulanıklık gitsin.

Dere kumunu bilmiyorum ama silis kumun kilosu 2-3 tl idi.

Cvp: Dere kumu

Bende silis kum kullanıyorum 6 kere falan yıkamıştım ancak bulanıklık öyle gitti.Kum yerine salınım yapmayan renkli çakıllarda güzel durabilir.

Geri