Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Devit Damla Kullanımı

annie

Elmas 3 Üye
Raffy P içindeki mineral yemler bitti.Normalde carnivor alacaktım ama bugün baktımda beyaz yemlerde 1 ayda bitecek kadar kalmış.Carnivor alsam 1 ay sonra mineral patlayacak.Almasam 1 ay mineral olmayacak.Raffy alsam diğer kutu bitmeden mineraller bitecek. :)
Bende gidip devit damla aldım.Arada hazımsızlık çekiyor zeytin yağı yerine kullanmak için bide kabuğu iyice açıldı baya kabukta attı ama 2 haftadır kabuk atmamaya başladı.Kaşınmak için filtreyi sökecek neredeyse.Mangoya alışmadı zaten.Kuru alanda ben kaşımaktan yoruluyorum ama o vazgeçmiyor.Bende destek olsun diye devit sürmeyi düşünüyorum.(Uvb var)
Kabuğa devit uygulaması hakkında detaylı bilgiye ihtiyacım var.Ek olarak 1 ay kadar mineral yem olmayacak.Devitin yeme damlatılıp verildiğini biliyorum.Ama örneğin mineral yemi haftada bir gün 3-4 adet veriyoruz.Devitin bir damlası bunu karşılamaya yetermi?Yani 3 yem + 1 devitli yemmi yoksa daha farklımıdır.Bu ölçüleri öğrenmek istiyorum.Teşekkürler.

Cvp: Devit Damla Kullanımı

Deviti UV ampul olmdigi durumlarda UVb nin sagliycagi D vitaminini suni yolla devitle veriyoruz yani mineral yemle alakasi yok. Mineral yem olmadigi durumlar icin sera reptilin almalisiniz bunun haftada bir gun yeme bir damlasi agizdan vermek kosuluyla yeterlidir.

Kabuga surulecek devit icin, kabuga heryerine degecek kadar damlatinve elinizle butun ust bagaya yayin bir kaba koyup tepesine de isitma ampulu koyun 15 dakika bekletip sonunda kagit peceteyle ust bagadan deviti silip akvaryuma firlatin.

6 cm kabuk boyunu geçtiyse kaplumbağa haftada bir tek yeme tek damla şeklinde kullanabilirsin.
Kabuğa uygulaması hususunda ise karapaksa (üst) ve plastrona (alt) yetecek kadar (örneğin birer damla) kullandıktan sonra kuruyana kadar (10-20 dakika arası) kuru alanda bekletebilirsin.Bu uygulama sırasında karapaks ve plastronun kaynama noktalarına da uygulamayı unutma.

Alisarp'a ek olarak, devit uygulamada deriye temas ettirmemeye dikkat edin.
Birde Fırlatmayın :)

Aklımda yeme devit diye kalmış ya.Yine raffy p almak en iyisi öyleyse.
Fazlasıyla aksiyon meraklısı zaten bi uçması eksik :)

Mineral ve vitamin açısından da elinin altında likit vitamin bulundurmanda fayda var böyle durumlar için.Hangisinin son kullanma tarihi yakınsa ona göre dönüşümlü olarak son kullanma tarihi yakın olanı sık kullanarak gerekli beslenme değerlerini elde edersin.

Ahhahahahhahahhahahahhahahah neslihan ya :D
Aynen furkanin dedigi gibi el altinda bulunabilir istahsiz yada halsiz oldugunda da kullandigimiz bir urun, ancak fiyati yuksek ve zorunlu olmadigi icin denk dusunce de alabilirsiniz mesela bende yok suan da reptilin vitamin.

Annie 10 nisanda 5.5 cm erişmişti.Bu arada Furkan abi kaynama noktaları dediğimiz tam olarak neresi oluyor? Ayrıca alt bağaya uygulama yaptıktan sonra sıvı kaba kaptanda eline ve derisine temas edebilir.Ve dağılabilir.Alta uyguladıktan sonra ters çevirmekte mümkün değil...

mailto:/zAEGz4.jpg

Yeteri kadarını emdirdikten sonra kalanı silebilirsin plastrondaki ya da kuru alana kağıt havlu koyabilirsin kaplumbağayı kuru alanda bekletirken.

Hm anladım abi teşekkürler.

devit kalsiyum yerine geçmez. devit yani D vitamini vücuttaki kalsiyuma bağlanıp dışkı yoluyla kalsiyumun dışarı atılmasını önler. mineral yem alana kadar mürekkep kemiği tozuna yem bulayıp ağzına uzatarak direk verebilirsin. ayrıca marulda da kalsiyum vardır. 2 günde bir marulda verebilirsin.

devit hazımsızlık için kullanılmaz. kabızlık olduğunda yağlı olduğu için hayvanın büyüklüğüne bağlı bir veya iki damla kullanılabilir. ama fazlası zararlıdır. onun için asit oranı düşük zeytinyağı kullanmak daha iyi olur. (% 0.8 veya daha düşük) yine de bu zeytinyağı da uzun süreli kullanılmamalıdır. sağlıklı olan silis kumdur. silis kumu yiyerek midesinde yediklerini parçalarlar.

kabuğuna devit sürmende sakınca yok. arkadaşlar uygulamayı anlatmışlar. ama mango yoksa bu da tam çare olmaz.

Evdeki zeytinyağı asit oranı max 0.8 yazıyor abi.Ayrıca siliste var mangoda var ama mangoyu 4 aydır kullandığını görmedim.Aslında deviti almamın bir diğer sebebi forumda sıkça adı geçtiği için bulundurmak istedim.

uvb ampul olduğuna göre oral yolla vermene gerek yok ama kabuk açısından devit elinde olsun. son kullanma tarihi geçse de kabuk için sakıncası yok. zeytinyağını kullanabilirsin. ama çokta verme bu sefer hayvan ishale dönmesin.

mangoyu şu şekilde yap. hayvan tabanda iken üstüne koy ve bir iki sağa sola salla elini görmezse iyi olur. hayvan ne olduğunu bu şekilde anlasın. çokta yapma panik halinde hava verecektir. kaçarsa bir süre bırak hava alsın indiğinde tekrar yaparsın ama en temizi her gün bir defa yapman. sonrasında kendi altına girer. genelde içlerinden biri bunu yaptığında diğeri de ona bakıp yapıyor.

Anladım Cem abi birde öyle deniyeceğim teşekkürler.

abi ben deviti 2 haftadır kullanmıyorum lambam kırıldı diye aceba bir sakıncası olur mu ve kalanı nasıl saklayacam yaz geliyor kullanmama gerek olmayacak?ne yapmalıyım 2 hafta boyunca kullanmadım diye bir sakıncsı olmuş mudur?

Uv ampulün kırıldıysa yerine haftada bir, bir damla devit ver. Cam arkasından uv etkisi olmaz. Dışarı çıkarılmaz hayvan üşür. Devit 3 aylık süreci aşmamalı.

yemine mi damlatayım sadece abi?lamba olmadığı için yemede damlatıp vermiyordum zaten 1-2 ay olmuştu kullanmaya başlayalı

abi zaten dışarı çıkarıyorudm başka bir kabımvar kuru ona koyuyordum kabuklarının üstüne sürüp lambayıda açıyordum 10-15 dk duruyorlardu durmak denirse ona tabi :)

Yeme bir damla olacak evet, en kucuk 6 cm den kucukse ona verme.

evt rainbow küçük abisi 5,5cm boyu ona vermiyimmi?

yeme bir damla diyosunda alisarp lamba yok ondan vermedim ben :) :haha:

Zaten lamba olmayinca veriyoruz deviti yani D vitaminini UV ampul oldugunda kendisi D vitamini sentezi yapiyor hayvanlarin

Geri