Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Edi ve Büdü

TIARA

Bronz 4 Üye
mailto:/15rbjme.jpg

mailto:/2dv6cua.jpg

mailto:/2ewo6r7.jpg

mailto:/33ubtae.jpg

bunlarda benim tosbişlerim,Edi daha uysal Büdü ise çok telaşlı beni görmesi yetiyo suya dalması için çok tırsak.Büdünün yanak kısmı daha koyu kırmızı Edininki ise daha açık kırmızı.Yaklaşık 1 aydır benimle birlikteler çoğunluk gibi bende malesef 3 gün ölüm fanusunda baktım sonra akvaryuma alınması gerektiğini öğrenince yaşam alanlarını değiştirdim;henüz yavru oldukları için çok büyük olmayan akvaryumla idare edebiliyoruz fakat ilerde insallah büyüdüğümüzde akvaryumumuzda büyüycek.

mailto:/o52mv7.jpg

Cvp: Edi ve Büdü

Ceyda Hanım, foruma hoş geldiniz. Ufaklıklar epey sağlıklı görünüyorlar. Ekipmanlarınız da tam gibi. İleride uv lamba alabilirsiniz. Bu esnada 3-4 ayı geçmeyecek bir şekilde haftada 1 damla devit3 vitaminden 1 damla yemlerine damlatıp kabuk gelişimi için üretemedikleri d3 vitaminini suni olarak siz sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında turtle pier (kuru alanın) ayaklarını kullanarak yad forumda başka arkadaşların kendi ürettikleri sistemler de var akvaryumunuzun en azından 3/4 ünü suyla doldurun. Ufak olmaları çok suda sıkıntı çekecekleri anlamına gelmez. Tam tersi gelişimleri için önemlidir. Kaçamayacakları kadar - özellikle kuru alanın sınırlarına den gelen yerlerde- 10 cm boşluk bırakarak iyice su ile doldurun.

Bunun yanında iç filtrenizin hava hortumunu çıkarabilirsiniz. Kaplumbağa akvaryumu için gerekli değildi. Gürültü yapar sadece.

Isıtıcınız var mı göremedim ancak yok ise mutlaka 100-200 watt bir tane temin edin. Bunun yanında akvaryumun orta kısmına ipek yapraklı bir bitki ufaklıkların zaman zaman tutunarak dinlenmesi ve gece uyuklaması için faydalı olacaktır. Sizi ilk 1 sene götürecek bir sistem. Sağlıklı kaplumbağalar dilerim.

Oncelikle tesekkur ederim hosbuldum.100 watt isiticimiz var ve sicaklik 28 derecede duruyor, simdilik masa lambasini isitici olarak kullaniyorum.yemimiz sera reptil raffy1 (karides) ayrica vitamin olarak deep fix reptivit su degisimlerinde 5 damla suya uyguluyorum.Kabuk koruyucu olarak apex torx-shell kullaniyorum oda su degisimlerinde suya 5 damla (jel dehil damla seklinde) birde hastalik durumlarina karsi dezenfekte amacli mavi murekkep diye tabir edilen damla var (contra-lchthyo) fakat emin olamadigimdan onu hic kullanmadim.
Sizlere sormak istedigim bu urunler yeterlimidir? Ek gida yada ek yem neler verebilirim, daha cok kucuk olduklarindan yesillik tarzi besinler hic vermedim, canli yem olayinin da cok doğru olmadığını okumuştum forumda.Sizin onerileriniz nelerdir? Birde budunun korkakligi hakkinfa ne yapabiliriz, digeri o kadar cesur olmasina ragmen budu cok ama cok korkak.
Tesekkur ederim...

Bu nickte bana aittir pcde kayitli olmasina ragmen telden kabul etmeyince farkli nick acmak zorunda kaldim

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Öncelikle bu konuyu bir kez okumanızı öneririm. Kısaca tüm bilgiler mevcut. Emin Emre genel olarak eksikleri yani olması gerekenleri söylemiş.

Su seviyesi yükseltilmeli. Böylece kas gelişimi ve uygun büyüme doğru devam eder. Hayvanlar huzurlu olur. Su ısısı normal. Kuru alan ısısı 31-33 derece olmalı. O mesafeden bu ısıyı yakalamak imkansız. Su ve kuru alan yükselince bu sorun çözülür.

Kabuk ile ilgili ürünü jel yada değil kesinlikle kullanmayın. Vitaminide suya damlatmayın. Su değerlerini olumsuz etkiler ve hayvana etkisi olmaz. Haftada bir damla stick yeme damlatıp doğrudan ağzına uzatın. Suya atınca etkisi gider. Ben olsam kullanmam ama bitsin derseniz o vitamin bitince uygun vitamin öneririz.

Sera raffy p ve sera raffy I yemleri alıp kullanın. Hstta raffy p içerisindeki kırmıxılar mineral yem olduğundan damla vitaminede gerek kalmayacak.

Hayvanların karakteri farklıdır. Rahat bırakın, distemi düzeltin zamanla alışırlar. Akvaryuma alınacak ipek yapraklı bir bitki doğal ortam taklidi ile saklanmaya bağlı huzur verir. Geceleride tutunup uyur.

Dipteki kum biraz iri vve boyalı olanlar var gibi. En uygunu 0,5-1 mm doğal sarı dilis kum.

O köprü ve varsa başka yapay ürünlerin tümünü çıkartın. Hiç sağlıklı değil. Suya salınım yapar.

Benimde ilk kaplumbağalarımın adı edi ve büdü. Adaşlarına sağlıklı ömür dilerim.

suyu hemen ilk safhada rampa üstüne kadar yükseltmelisiniz. ısıtıcının hava teması halinde camı patlar. şimdiye kadar sağlam kalması şans olmuş. sonrasında tepeden 10 cm boşluk kalacak şekilde suyu yükseltirsiniz. kabuk koruyucu çöpe atılmalı. diğer detaylar arkadaşlarca belirtilmiş. raffy p yanında 100 ml'lik tetra reptominde alınabilir.

Teşekkür ederim bilgiler için bahsettiğiniz yemlerden aıyacağım yalnız burda pek bulamayabilirim gibime geliyor,kabuk koruyucuyu kullanmıycam,bitki ihtiyacınıda araştırıcam ama dediğim gibi burada bulabileceğimi pek sanmıyorum.Kumumuz daha önceki balıklarımın kumu akvaryumcudan almıştık bize dere kumu olduğunu söylemişti.Dipte deniz kenarından toplayıp güzelce yıkadığım bikaç tane taş var onun haricinde dekoru çıkarıcam akvaryumdan fakat onu baya seviyorlardı 2 side üstünde uyuyor diyebilirim,ama zararı olacaksa tabiki kullanılmayacak.Mango köküni okumuştum şimdiden almak lazımmı yoksa kabuk değişim zamanına yakınmı almam gerekiyor?
Bir de bütün gerekli ekipman yem vs bulabileceğim online alışveriş sitesi varsa linkini rica edebilirmiyim,Balıkesir de yaşıyorum ziraa dediğim gibi burada herşeyi bulabileceğimi düşünmüyorum.
Teşekkür eder tüm toşbişlere sağlıklı ömürler dilerim...

cem' Alıntı:
suyu hemen ilk safhada rampa üstüne kadar yükseltmelisiniz. ısıtıcının hava teması halinde camı patlar. şimdiye kadar sağlam kalması şans olmuş. sonrasında tepeden 10 cm boşluk kalacak şekilde suyu yükseltirsiniz. kabuk koruyucu çöpe atılmalı. diğer detaylar arkadaşlarca belirtilmiş. raffy p yanında 100 ml'lik tetra reptominde alınabilir.

teşekkür ederim bilgiler için hemen suyu yükselticem.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491 bu site uygun ve güvenilir.

suyu yükselteceğin için o dekoru zaten kullanamayacaklar. içeriği poliüretandır zaten. petrol artığı yani. salınım ve kokusu da cabası.

alttaki kum zamanı geldiğinde yiyecekleri için yutabilecekleri ufaklıkta olmalı aksi halde sindirim sisteminde tahriş yapar. bunu gerek yediği katı yemleri parçalamada gerek sindirim sistemi ve bağırsaklarında bulunan parazitleri atmada kullanırlar. bu sebeple silis kum uygun. juende bu da var.

mango köküne şimdilik ihtiyaç yok ama hazır netten alıyorken bunu da alıp kurtarabilirsiniz. alınacakların bir listesini burada yazarsanız alınacakların uygunluğuna bakarız veya eksikleri tamamlarız. 150 tl üstü alımda kargo ücretsizdir.

teşekkür ederim en kısa zamanda bir liste yapıp sizlerle paylaşıcağım

Ufak düzenlemelerle çabucak uygun hale gelecek bir akvaryum.
Juen pet güvenilirdir. En çok alış veriş yaptığımız firma.
Listeyi yazınca size önerilerde bulunuruz. Suyu yükseltmek için hemen işe başlayabilirsiniz. Kuru alanı sabitleyecek bir formül bulmalı. Böylece lambaya yakın olacakları için uygun güneşlenme sağlanır ve rahatça vücut ısılarını yükseltirler. Hemde üşüyüp hasta olmazlar. Şu an bu risk söz konusu.

Bu arada ampul kaç w bilmiyorum ama 40-60 w ise ve mümkünse lambayı şimdiden kuru alan zeminine 15 cm mesafeye indirmeli.

ampul 60 watt lambayı biraz daha yakınlaştırdım,listeyi yarın tamamlayıp sizlerle paylaşıcağım;suyuda yarın sabah ilk iş olarak yükselticem.Hazır damacana suyu kullanıyorum çeşme suyundan daha iyidir dediler doğrumudur acaba?

mailto:/forum/Konu-suyun-ph-degeri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.html
bu konuyu incele, pH 7.0'a yakın olanı tercih etmelisin. avantajı kireçlenme riski olmaması. bundan daha iyisi. lavabo altı filtreler.

Doğru. Çeşme suyu klorun uçması için dinlendirilir sorun yok. Ama kireci önlemek için eve lavabo altı filtre gerekir. Daamcana su gayet iyi.

Bilgiler için teşekkür ediyorum.Benim evde kullandığım su Alaçam,şöyle yapsak biraz damacana suyuna birazda beklemiş ( 2 gün ) musluk suyu eklesek o şekilde değişim yapsak netice ne olur?

Bir de kendimce bir alışveriş listesi çıkardım önerileriniz için linkleri yolluyorum;
mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm&kat=0
mailto:/urun_detay.aspx?urn=5480&ad=mango-koku-15-25-cm&kat=0
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1241&ad=sera-raffy-i-gammarus-kaplumbaga-yemi-100-ml&kat=146
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1250&ad=sera-raffy-p-kaplumbaga-yemi-250-ml&kat=146
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13210&ad=jbl-reptil-spot-neodim-ampul-100-w&kat=0
mailto:/urun_detay.aspx?urn=14163&ad=aquarium-plant-ipek-akvaryum-bitkisi-20-cm&kat=0

Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Vitamin uygun.
Kum miktarını yada kaç paket olacağını taban ölçülerini yazarsan sana belirtiriz.
Mango kökü büyük gelmesin akvaryuma. 1/3 yerden dha fazlasını kapatmasın.
Bitki alternatifi olmadığı için idare edeceksin.
Kaplumbağalar yavru olduğu için bitene kadar bir tur raffy I yerine gammarus olarak bunu da alabilirsin.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11856&ad=jbl-pro-baby-yavru-kaplumbaga-yemi-100-ml&kat=153
Raffy P gayet uygun. İçerisindeki kırmızı çubukları haftada bir kez verirsin. Bu esnada vitamin verme. Kırmızılar bitince sarı olanlara haftada bir damla ile verirsin.

O lamba 100 w, bunu kaldıracak mandallı yada masa lamban var mı? Hiç bir mandallı lamba 60 w üzerindeki ampulü kaldırmaz. Normal soft 40-60 w ampul alman daha iyi. Tabi onlarda uva ışını yok, sadece ısı verir. Ancak uva yanında zaten uvb de gerektiğinden ayrı bir mandallı lambaya bu ampulü takmalısın. Buda ısı vermediği için normal 40-60 w soft ısıtma ampulü gerekli.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13212&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-190-kompakt-surungen-terraryum-lambasi-15-w&kat=158

emre detaylarıyla yazmış ben bir daha kum konusunda akvaryumun ölçülerini yaz ki ne kadar paket alacağın konusunu belirteyim.
alacakların içinde tek işe yaramayan ampul watt meselesini emre açıklamış. bu gereksiz masraf olacaktır. 60 W bulsan bile ömrü çok kısa paranı çöpe atmış olursun.

derecen yoksa bu ikisinden birini al.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11932&ad=jbl-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1141&ad=sera-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290

mangoyu alırken kargo sayfasına geçtiğinde oradaki açıklama kutucuğuna aynı resmindeki gibi V şeklinde oyuk olmasını istediğini bildir. aynı şekilde yemlerinde ileri tarihli olmasını.

bence raffy I'yı değişmesine gerek yok emre zaten yumuşak onu kolayca yiyebilirler. gerekli zamanda diğeri bitmezse hayvanlar büyüdüğünde ufak kalacaktır. 100 ml'lik reptominde al. başka bir şey varsa gene buraya yazarsın. bakmaya devam et. sadece kaplumbağa tarafına değil. balık bölümünde akvaryum için gerekli ekipmanlar mevcut onları da incele.

Raffy I yerine pro baby zaten çok şart bir değişim değil. Ama iki yavru için ben en az iki kutu bitiriyordum. Yani bir kutu kesin biter. Dediğim gibi lezzetli bir alternatif.

Bu arada imkan dahilinde ikinci ana yem olarak reptomin bencede iyi olur. Derece hatırlatmanda iyi olmuş. Yoksa alınmalı.

şimdi baktım 100 ml'likmiş. bende 250'lik sandım. sen iki kutu deyince baktım. tamam o da olabilir.

Öncelikle teşekkür ederim,akvaryum ölçülerim boy 50 cm en 20 cm yükseklik 32 cm kaç torba kum almam gerekiyor?
Birde önerdiğiniz lamba şu an için bütçemi epey aşıyor alternatif birşey önerebilirmisiniz?Benim masa lambasında kullandığın spot ışığı türevi bir ampul 60 vattlık görünüm bakımından bu linktekinin aynısı mailto:/urun_detay.aspx?urn=13210&ad=jbl-reptil-spot-neodim-ampul-100-w&kat=0

Birde forumda okuduğum kadarıyla kabuk fırçalama olayı varmış bu konuda detaylı bilgi verebilirmisiniz,fırçalama işlemi ne ile nasıl ve ne sıklıkta yapılmalıdır tabi birde benimki kadar ufak yavrularda yapılırmı?
Teşk ederim...

Extreme durumlar disinda kabuk fircalama islemi yapmaniza gerek yoktur

Geri