Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Engellerini yok edin

Cvp: Engellerini yok edin.

insan var, insan var. bazısı kolaya kaçıp uyutur. bazısı da iyi günde kötü günde deyip sahip çıkar.

Can ya ^^ ''Can'' işte! Bizim gibi, nasil anlamazlar nasil kıyarlar bilemiyorum.

Yaşadığım yerde bir kaç kere bu şekilde hayvanları dolaştıranlara denk gelmiştim. Bir gün biri ile konuştum. Bana süreci anlattı. Veteriner bu şekilde yaşamasının hayvan içinde zor ve eziyetli olacağını isterlerse uyutabileceklerini söylemiş. Ancak 10 senedir yaşadığım hayvanı uyutmasına nasıl izin vereyim dedi. Evet onun içinde hayat çok zor, koşamıyor istediği gibi hareket edemiyor dedi. Tabi hayvan evcilken zaten hareketleri kısıtlanıyor, birde bu halde gece yatarken ve sabah uyanınca da sahibine mahkum. Ancak sahibi karar verecek yada bir saat belirleyecek ki sabah-akşam hayvanın aparatı sökülsün yada takılsın.

Yani bazen onlar için iyi gözüken durum daha fazla işkence halini alabiliyor. Bu hayvan doğada olsa zaten o bacakla başka hayvan öldürmese dahi avlanamadığı için açlıktan ölecek. Ters açıdanda bakılabilecek bir durum olduğunu düşünüyorum.

Bu hayvanın uyutulması daha doğru değil mi? O bacaklar yıllarca iyileşmeyecek. Acı çekecek sürekli?

Eğer dili olsaydı neyi tercih edeceğini bilemezdik! Elbette ki zor. Hem hayvan için hem bakan kişi için. Ben de tereddüt etmedim değil. Ölümü tercih etmek hiç bir canlı için kolay değildir diyerek düşündüm ve YAŞAM sonucuna vardım kendimce. Ama şu da ayrı bir gerçek bakan kişi çok önemli. Bu durumu hayvana işkence haline getirmeyecek. Tüm imkanları sağlayabilecek ve hatta kendinden önce onun rahatlığını düşünebilecek bir kişi olmalı.
Eğer mecburiyetten ve öylesine bir bakım yapılacaksa elbette ki uyutulması hayvan açısından daha iyi.

Çok ince konular.

tabi hayvanın durumunun ağırlığına göre tercih yapılabilir ama şahsen bir canlının hayatına son vermek gibi bir durumla karşılaşmakta istemem. gerçi yapmıyor muyum da diyemem. kurban kesme ve olta balıkçılığı yapıyorum.

Tedavi ve iyileşme aşamasında olanlar için bence uygun ama bu durumda hayat boyu devam edecek hayvan için uyutma bence makuldür. Bakıcının özverisi ne olursa olsun bu hayvan koşmaktan mahrum ve sabah uyandığında bu aparatı takacak biri hazır olmalı. Daha tahmin edemediğimiz birçok bakıcınında elinde olmayan eziyet söz konusu. Ama resim olarak hayvanlara gösterilmesi gereken hassasiyet anlamında örnektir. En azından hayvana değer verilmesi gerektiğini diğer insanlara aşılar.

Geri