Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gammarus yem bozuk mu?

yapragimben

Yeni Üye
Arkadaşlar Tropical Gammarus yem aldım folyoda. Yalnız inanılmaz kötü kokuyor ve rengi siyah. Bu normal mi? Son kullanma tarihi 2016 diyor. Kokusu o kadar ağır ki midem bulandı. Resmi aşağıda;

mailto:/BZylnp.jpg

Normalde kullandığım yem açık renkli ve normal kokulu onunda resmi böyle;

mailto:/YvOzAE.jpg

Ne yapayım sizce atayım mı çöpe renginin siyah olması ve ağır kokması normal mi?

RE: Gammarus yem bozuk mu??

Malesef bozuk. Tropical kurutulmuş yemde gerçekten kaliteli bir marka normalde kırmızımsı turuncu renkte oluyor gammarusları. Siyah ve kokuyor olması bozulduğuna işaret. Geri götürün aldığınız yere değiştirsinler.

Cvp: Gammarus yem bozuk mu??

rengi siyah değildir. ikinci resimdeki gibi açık sarı olur. kokusu olur ama o kadar ağır değildir. poşette değil kutuda satılır. o yemleri çöpe at. bunun içinden parazit yumurtası dahi çıkar. kutusuz ve kutuda dahi olsa ambalajı açılmamış ürün olmalı.

sanki tazelemek için tekrardan kavurmuşlarda yakmışlar gibi.

Cem :) çok mu kavurmuşlar diyorsun :)
Gammarus bozuk bende bir petshopta görmüştüm adam isyan ediyordu yeni aldım içi boyle çıktı diye.

kuru yemişçilerin bir kısmı satış az olduğunda bayatlamış, nemlenmiş yemişleri kavurarak tadını biraz düzeltip satar bu da öyle olabilir.

cem' Alıntı:
rengi siyah değildir. ikinci resimdeki gibi açık sarı olur. kokusu olur ama o kadar ağır değildir. poşette değil kutuda satılır. o yemleri çöpe at. bunun içinden parazit yumurtası dahi çıkar. kutusuz ve kutuda dahi olsa ambalajı açılmamış ürün olmalı.

sanki tazelemek için tekrardan kavurmuşlarda yakmışlar gibi.

Ne yazıkki internetten aldım bu yemi. Bizzat kendim poşetinden açtım daha önce açılmış falanda değildi. Tarihide geçmiş değil anlayamadım. evcilal.com'dan almıştım. Poşetide şöyle;

mailto:/YvOYnE.jpg

geri iade yap diyeceğim harcı borcunu korutmaz. ama gerçek şu ki o ürün bozuk. tarihi geçmiş olmasa da saklanma koşulları da bir ürünün bozulması için yeterli neden olabiliyor. bu kendi poşeti olduğuna göre fazla fırınlanmış olabilir veya dipte kalan artık ürünleri bu şekilde poşetlemişler. bunda bir iş var. ben yeni kutuda aldım tertemiz.

bunu evcil al sitesine şikayet yazısı yazarak resmi veya linkini atabilirsin. şimdiye kadar aldığım hiçbir üründe bu renk gammarusa rastlamadım. petshoplarda açıkta satılan gammaruslar da dahil.

cem' Alıntı:
geri iade yap diyeceğim harcı borcunu korutmaz. ama gerçek şu ki o ürün bozuk. tarihi geçmiş olmasa da saklanma koşulları da bir ürünün bozulması için yeterli neden olabiliyor. bu kendi poşeti olduğuna göre fazla fırınlanmış olabilir veya dipte kalan artık ürünleri bu şekilde poşetlemişler. bunda bir iş var. ben yeni kutuda aldım tertemiz.

bunu evcil al sitesine şikayet yazısı yazarak resmi veya linkini atabilirsin. şimdiye kadar aldığım hiçbir üründe bu renk gammarusa rastlamadım. petshoplarda açıkta satılan gammaruslar da dahil.

Birde Sera reptil raffy L aldım o gayet güzel çıktı. Benim şansızlığım herhalde bana denk geldi bozuk olan. Şimdi şikayet yazısı yazıcam. Teşekkür ederim herkese.

Satıcı ya Cem in dediği gibi düzgün koşullarda muhafaza etmedi. Yada ürün Hatalı çıktı. Gerçi satıcıda sattığının bozuk OLDUĞUNU bilmeyebilir. Üretimde de otomatik poşetleme mevcut. Üreticininde nadiren bu şekilde hataları olabiliyor. Benim tahminim poşetlemeden önce ya ürünler yada poşet nemli kalmış ve küf yapmış. Yani bozuk ürün. Ama bilinçli bir şey OLDUĞUNU sanmıyorum. Ayıplı mal diye resim atıp yenisini talep etmeli.

Bende iki hafta önce tropical gammarus aldım. Plastik kutulu. Gayet güzel çıktı.

bakıldığı zaman belirgin biçimde ham kül gözükmüyor. bu da nemlendiğinin kanıtı. ya da poşetlendiğinde nem oranı yüksekti. emre sen küf derken dikkatimi çekti.

Cvp: Gammarus yem bozuk mu?

AEK' Alıntı:
Satıcı ya Cem in dediği gibi düzgün koşullarda muhafaza etmedi. Yada ürün Hatalı çıktı. Gerçi satıcıda sattığının bozuk OLDUĞUNU bilmeyebilir. Üretimde de otomatik poşetleme mevcut. Üreticininde nadiren bu şekilde hataları olabiliyor. Benim tahminim poşetlemeden önce ya ürünler yada poşet nemli kalmış ve küf yapmış. Yani bozuk ürün. Ama bilinçli bir şey OLDUĞUNU sanmıyorum. Ayıplı mal diye resim atıp yenisini talep etmeli.

Galiba poşetin içine hava girdi çünkü poşeti açtıgımda cips poşetlerindeki gibi şişkinlik yoktu içindeki havası sönüktü. Rutubetten yada nemden küflenmiş olabilir. Banada ders oldu bir daha poşetli almıycam plastik kutulu alıcam sadece :dontgetit:

Bu arada yolladığım şikayet yazısı üzerine dönüş yapıp aradılar. Başka bir markanın yemini gönderelim yada hediye çeki verelim nasıl isterseniz dediler. Bende başka markanın yemini göndermelerini istedim. Sorun halloldu şimdilik :smile:

Sevindim. En azından maddi kayıp yok. Çünkü ne satıcının ne üreticinin kötü niyetli bir satış içeren durum değildi. Bazen böyle arızalı paketler çıkıyor. En azından satıcı düzgün ve ahlaklı davranmış.

olivia-peter' Alıntı:
Cem :) çok mu kavurmuşlar diyorsun :)
Gammarus bozuk bende bir petshopta görmüştüm adam isyan ediyordu yeni aldım içi boyle çıktı diye.

Hahahhahahahahahahahhahaha neslihan :D
Sanirim cem abi dikatli okumadan gecince anlayamamis, kumu diyor cok mu kavurmuslar ? :)

Hahahahahahahahah aynen onu kurtamaya calisicaz artik birlikte, ozlemisim forumu

Arkadaşlar merhaba. Ben de 10 gün kadar önce Petshopcunun kendi paketleyip sattığı kurutulmuş gammarustan aldım. 2 Gün önce de iki yeni yavru kapluş aldım. İlk gün 5-6 tane kadar verdim, normal yediler. Bu sabah da yine aynı miktarda verdim yediler. Fakat 10 dakika kadar sonra akvaryumun camına bir baktım, küçük küçük sarı renkte çok minik boyutlarda kurtçuklar gördüm. Cama yapışmışlar ve hareket ediyorlar. Sanırım açık yemden dolayı oldu. Merak ettiğim şimdi ne yapayım? Acaba gerçekten yemden mi oldu, yoksa hayvanlara bulaşıp dışkısından falan mı çıktı. Ben de mavi renkli dezenfektan var. Suyuna mı damlatayım, hayvanlara bir zarar gelir mi önerilerinizi bekliyorum acil...

Bunu sürekli yazıyorum açık yem sakın almayın bayat olacağı gibi parazit yumurtası da taşıyabilir. Parazit yumurtaları suya değdiği andan itibaren canlanır.

Onları maşrapa ile al. Tabanda kumu da incele gördüğünü al dip sifonu ile daha kolay alınır. Ama iş çığırından çıktı ise kumu komple temizlemektense atıp yenisini almak daha iyi olur. Akvaryum içi komple suyu ile temizlenmelidir. Bulaşık süngeri ile köşelerden geçilmeli çıkıntılı ürünler fırçalanıp sıcak su ile yıkanmalı.

Burada esas endişe edilecek şey akvaryum değil hayvanlar bu asalakların bazıları hayvan canlı yuttuğu ya da içinde yumurtadan çıktığı taktirde hayvanın belli organlarına yapışıp içten yemeye başlar ve sonuçta hayvanı öldürürler. İnşallah o tip asalaklardan değildir.

Bunlar o kadar küçük ki kumda görmem mümkün değil. Camda bile zor görünüyor. Akvaryum kocaman 1 metre ve daha iki gün önce temizliğini yaptım. Saatler sürüyor temizliği. Ama temizlik şartsa mecburen yaparım artık. Peki dış filtre falan var onuda mı terkrar elden geçirip temizleyeyim?

Geri