Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gofretim Benim :)

qralahmet01

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar Az Önce yani saat 18:30 sıralarında bir pet shoptan su kaplumbagası aldım

adamin dediklerini yaptım

herşeyi ayarlı fkat kuru alana cıkmıyor

tek basına

suyu soguktu petegi acip yanına koydum ısınıor yavaştan

yemeğini yemiyor

acaba adam doyurmusmudur ?

yoksa daha yeni alısmadıgı içinmi öle

Merhabalar.Öncelikle bir hayvan satın almakla onun tüm bakımlarını üstlenmiş bulunuyorsunuz.Bunun bilincinde olduğunuza eminim.
Bilginiz var mı bilmiyorum ama plastik kapta bakılan kaplumbağalar için en fazla 1 ay ömür biçiyoruz.Onu yaşatabilmek için en az Orta boy bir akvaryum, ısıtıcı, filtre almanız gerekiyor.Akvaryum alabilecek durumunuz yoksa, Plastik taşıma kabı gibi olan kaplar var onun içine bir ısıtıcı alarak ve ufak bir kayadan kuru alan oluşturarak onun için En cüzi yaşam şartlarını sağlayabilirsiniz.Kaplumbağalar için ısıtıcı yaşam destek sistemi gibi birşeydir.Yem yememesi, halsiz olması, Uygun ortamda bakılmadığından kaynaklanıyordur.En kısa sürede en kötsünden bile olsa 15TL ye kıyarak bir ısıtıcı almanız gereklidir.Aksi takdirde hasta olarak başınıza daha büyük dertler açacaktır.

Düşük bütçeli bir plaudaryum örneği;
mailto:/forum/butun-ekipmanlari-ile-tane-su-kaplumbagasini-ucretsiz-veriyorum-t-2230.html
Bunun gibi birşey yapabilirsiniz.
Bunun aynısını oluşturmak ısıtıcı+kap En fazla 25TL tutacaktır.Evinizde çalışma lambası vardır, onuda kuru alan ısıtıcısı olarak kullanırsınız.

Kaplumanyak' Alıntı:
Merhabalar.Öncelikle bir hayvan satın almakla onun tüm bakımlarını üstlenmiş bulunuyorsunuz.Bunun bilincinde olduğunuza eminim.
Bilginiz var mı bilmiyorum ama plastik kapta bakılan kaplumbağalar için en fazla 1 ay ömür biçiyoruz.Onu yaşatabilmek için en az Orta boy bir akvaryum, ısıtıcı, filtre almanız gerekiyor.Akvaryum alabilecek durumunuz yoksa, Plastik taşıma kabı gibi olan kaplar var onun içine bir ısıtıcı alarak ve ufak bir kayadan kuru alan oluşturarak onun için En cüzi yaşam şartlarını sağlayabilirsiniz.Kaplumbağalar için ısıtıcı yaşam destek sistemi gibi birşeydir.Yem yememesi, halsiz olması, Uygun ortamda bakılmadığından kaynaklanıyordur.En kısa sürede en kötsünden bile olsa 15TL ye kıyarak bir ısıtıcı almanız gereklidir.Aksi takdirde hasta olarak başınıza daha büyük dertler açacaktır.

mailto:/forum/butun-ekipmanlari-ile-tane-su-kaplumbagasini-ucretsiz-veriyorum-t-2230.html
Bunun aynısını oluşturmak ısıtıcı+kap En fazla 25TL tutacaktır.Evinizde çalışma lambası vardır, onuda kuru alan ısıtıcısı olarak kullanırsınız.

''En Fazla 1 Ay Ömür Biçiyoruz.'' , ''Bunun Aynısını Oluşturmak Isıtıcı+Kap En Fazla 25Tl'' , ''En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyarak Isıtıcı Almanız Gerekir.'' Bunların Hepsi Yanlış İfadeler Kaplumbağa Ölüm Fanusunda 2 Ay Hatta 3 Ay Yaşayabilir Ama Ölüm Riskiyle Beraber Hangi Akla Dayanarak Bunu Dediğinizi Anlamıyorum.Isıtıcı+Kap En Fazla 25 Değil En Az 40 Tutar Tabii Dandik Markalar Almazsak.En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyıp Bir Isıtıcı Alınız İfadesi En Yanlış Olanı 15Tl'ye Kıyıp Aldığınız Isıtıcı mailto:/forum/kaplusu-kaybettik-t-2204.html Linkindeki Gibi Bir Duruma Yol Açabilir.
Lütfen Daha Dikkatli Olalım..

Esen Kalın...

Size alışması için biraz sabır gösterin ve fazla rahatsız etmemeye bakın size alışınca her şey çok güzel olacak inanın :)

:) yarin bitane masa lambası almayı düşünüyorum ısıtmak için

pet shoptan aldıgım hani 10TLye satılan renkli kap gibi şeyler warya

içinde taşları vb. bitanede ağaç var xDD

yarin hemen bitane ısıtıcı lamba alıcam

parami biriktirip 1tane orta boy akvaryum bakarım

yeni aldıgım için ayıptır ilk suya koydugumda suyu soguktu

suyunu biraz ılıttım petegin ayarini 2ye getirip

plastik akvaryumuyla beraber koıydum petegin yanina

sabaha kdar sabretsin ısıtıcısını fln alıcam :):):)

ya sürekli ayni yerde bi sağ bi sol gidior

neyse yarın hallettcem onda yaşatsam bi 10gün ölmez demi :S: S:S:

yeni akvaryum alıcamda

qralahmet01' Alıntı:
Arkadaşlar Az Önce yani saat 18:30 sıralarında bir pet shoptan su kaplumbagası aldım

tek basına

yemeğini yemiyor

Eğer Kabın Kenarlarına Dağru Kaçmaya Çalışacak Davranışlar Varsa Yem Ve Kuru Alan Problemi Yoktur Alışmasını Bekleyin Fakat En Geç 1 Hafta İçinde Küçük De Olsa Bir Akvaryum Ve Güzel Bir Isıtıcı Alın Filtre Şart Değil Elle De Temizlenebilir Ama Akvaryum+Isıtıcı İkilisi Şart Eğer Ayrıntılı Bilgi İstiyorsanız Özel Mesajdan Bildirin Geniş Bir Araştırmayla Size Yardımcı Olurum Sitemize Hoşgeldiniz..

Esen Kalın...

qralahmet01' Alıntı:

yeni akvaryum alıcamda

Eğer Suyunu Sıcak Tutarsanız Ve Yem Yedirmeyi Başarırsanız 10 Gün Dayanır Diye Düşünüyorum Sağa Sola Gitmesi Alışamamasındandır..

yazdıklarının hepsi war

kabın kenarlarinda yüzmeye çalısıyor

yüzemeyince kafayı cıkartıo yukarı

bazende kafasını cıkartıp öle bi 1-3dk arasi sabit duruor :)

az önce kuru alana cıktı

yarına kadar bişe olmaz demii

hemen alcam ısıtıcıyı
PeyniR~PörtleK' Alıntı:
qralahmet01' Alıntı:

tek basına

yemeğini yemiyor

Eğer Kabın Kenarlarına Dağru Kaçmaya Çalışacak Davranışlar Varsa Yem Ve Kuru Alan Problemi Yoktur Alışmasını Bekleyin Fakat En Geç 1 Hafta İçinde Küçük De Olsa Bir Akvaryum Ve Güzel Bir Isıtıcı Alın Filtre Şart Değil Elle De Temizlenebilir Ama Akvaryum+Isıtıcı İkilisi Şart Eğer Ayrıntılı Bilgi İstiyorsanız Özel Mesajdan Bildirin Geniş Bir Araştırmayla Size Yardımcı Olurum Sitemize Hoşgeldiniz..

Esen Kalın...

qralahmet01' Alıntı:

yeni akvaryum alıcamda

Eğer Suyunu Sıcak Tutarsanız Ve Yem Yedirmeyi Başarırsanız 10 Gün Dayanır Diye Düşünüyorum Sağa Sola Gitmesi Alışamamasındandır..

yani şimdi suuyu ılık soguk arası bişey
petegin yanında petek yanıyor ısınır demi

yarin hemen halledcem bunları :)

Sabah Güneş Alan Bir Yere Koyun Fakat Peteği Çok Açmayın Su Çok Isınabilir Derece Varsa Ölçün Max. 29 Derece Olsun Sıcaklık 1-2 Gün Isıtıcı,UVB Lamba Olmadan Ve 1 Hafta Akvaryum Olmadan İdare Eder..

''En Fazla 1 Ay Ömür Biçiyoruz.'' , ''Bunun Aynısını Oluşturmak Isıtıcı+Kap En Fazla 25Tl'' , ''En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyarak Isıtıcı Almanız Gerekir.'' Bunların Hepsi Yanlış İfadeler Kaplumbağa Ölüm Fanusunda 2 Ay Hatta 3 Ay Yaşayabilir Ama Ölüm Riskiyle Beraber Hangi Akla Dayanarak Bunu Dediğinizi Anlamıyorum.Isıtıcı+Kap En Fazla 25 Değil En Az 40 Tutar Tabii Dandik Markalar Almazsak.En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyıp Bir Isıtıcı Alınız İfadesi En Yanlış Olanı 15Tl'ye Kıyıp Aldığınız Isıtıcı mailto:/forum/kaplusu-...-2204.html Linkindeki Gibi Bir Duruma Yol Açabilir.

Esen Kalın...

Polemiğe girmek istemiyorum.Fakat Kaynaklarımı açıklayayım=>

-İstanbul Fatih'te TEKNİK AKVARYUM'da QC sertifikalı ALHİJAZ marka bir ısıtıcı var.Oradan 15TL ye almıştım 1 yıldır sorunsuz çalışıyor...100TL verip aldığımız ısıtıcılarda bozulabilir.Elektronik aletlere güven olmuyor.Fakat tabikide en iyisini almak gerekli.

-Plastik kaba gelince, bir hırdavatçıda 10TL ye görmüştüm.

-1 Aylık ömüre gelince, ben tanrı değilim 1 haftada olabilir 1 yılda... Ben sadece sahip olduğum deneyim ile tahmini ömür biçiyorum.

Dediğim gibi gereksiz polemik yaratmak istemiyorum.Sadece kafadan atmadığımı kaynaklarla belirtmek istedim.

PeyniR~PörtleK' Alıntı:
Sabah Güneş Alan Bir Yere Koyun Fakat Peteği Çok Açmayın Su Çok Isınabilir Derece Varsa Ölçün Max. 29 Derece Olsun Sıcaklık 1-2 Gün Isıtıcı,UVB Lamba Olmadan Ve 1 Hafta Akvaryum Olmadan İdare Eder..

peteğin ayarını

2ye getirdim

yani 2de kac derece olmus oluor

yarin bi maasa lambası alıyımde

ısıtıyım gofretimi :):):)

weya 25L bi kap alıyım ??

kuru alana sert kayalar koyuyum

kuru alan için bitane masa lambası weya UVB

alıyım ??????????????????????

sizce nasıl olur peynir~pörtlek ?

aama suanlık idareten

qralahmet01' Alıntı:
PeyniR~PörtleK' Alıntı:

peteğin ayarını

2ye getirdim

aama suanlık idareten

Aslında Ev Güneş Alıyorsa Lambanın Acelesi Yok Peteğin Derecesiyle Isıyı Bilemezsiniz Bir Yerden Termometre Bulmanız Gerekiyor Plastik Kap Almayın 15 Tl Daha Verin Güzel Bir Akvaryum Alın..
Kaplumanyak' Alıntı:
''En Fazla 1 Ay Ömür Biçiyoruz.'' , ''Bunun Aynısını Oluşturmak Isıtıcı+Kap En Fazla 25Tl'' , ''En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyarak Isıtıcı Almanız Gerekir.'' Bunların Hepsi Yanlış İfadeler Kaplumbağa Ölüm Fanusunda 2 Ay Hatta 3 Ay Yaşayabilir Ama Ölüm Riskiyle Beraber Hangi Akla Dayanarak Bunu Dediğinizi Anlamıyorum.Isıtıcı+Kap En Fazla 25 Değil En Az 40 Tutar Tabii Dandik Markalar Almazsak.En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyıp Bir Isıtıcı Alınız İfadesi En Yanlış Olanı 15Tl'ye Kıyıp Aldığınız Isıtıcı mailto:/forum/kaplusu-...-2204.html Linkindeki Gibi Bir Duruma Yol Açabilir.

Esen Kalın...

Polemiğe girmek istemiyorum.Fakat Kaynaklarımı açıklayayım=>

-İstanbul Fatih'te TEKNİK AKVARYUM'da QC sertifikalı ALHİJAZ marka bir ısıtıcı var.Oradan 15TL ye almıştım 1 yıldır sorunsuz çalışıyor...100TL verip aldığımız ısıtıcılarda bozulabilir.Elektronik aletlere güven olmuyor.Fakat tabikide en iyisini almak gerekli.

-Plastik kaba gelince, bir hırdavatçıda 10TL ye görmüştüm.

-1 Aylık ömüre gelince, ben tanrı değilim 1 haftada olabilir 1 yılda... Ben sadece sahip olduğum deneyim ile tahmini ömür biçiyorum.

Dediğim gibi gereksiz polemik yaratmak istemiyorum.Sadece kafadan atmadığımı kaynaklarla belirtmek istedim.
Öncelikle Tanrı Değil ALLAH Tanrı Demek İsterseniz De ''T''sini Büyük Yazınız.Hırdavatçıda Satılan Plastik Kabın İçine Emanet Koyulmaz.Biz Petshopların İçeriğini Onayladığı Ve Satışa Sunduğu Büyük Kaplardan Bahsediyoruz.Petshopta Satılan Ölüm Fanusu Ya Da Hırdavatçıda Satılan ''0'' Olduğu Kesin Olmayan Kaplardan Bahsetmiyoruz.O Büyük Kaplardan 10 Tl'Ye Görürseniz Satan Adama Doktor Raporu Ya Da Selamımı Gönderin.''1 Aylık Ömür Biçiyoruz'' Lafıyla ''1 Haftada Olur 1 Yılda'' Cümlesi Çıkmaz.''En Fazla 1 Ay'' Demektir Bu İfade.Kafadan Atmaya Gelince Hırdavatçıda Gördüğünüz Malzemelerin Fiyatlarını Yazmış Olabilirsiniz;Fakat Yeni Gelen Üye İlk Mesajında ''Petshop'' Diyor ''Hırdavat'' Demiyor.15 Tl'Ye Aldığınız Isıtıcı Pazarlıkla 22.5 Tl'den Felan Düşmüş Olabilir;Fakat Kap+Isıtıcı En Fazla 25 Tl Olmaz Sadece Kap 30 Tl'dir Isıtıcı Da 15 Tl Diyorsunuz.30+15=45 Tl Eder :)
Gerçekten Bazı Şeyleri Zor Anlayan Bir Üyesiniz...

Esen Kalın...

PeyniR~PörtleK' Alıntı:
qralahmet01' Alıntı:
PeyniR~PörtleK' Alıntı:

peteğin ayarını

2ye getirdim

aama suanlık idareten

Aslında Ev Güneş Alıyorsa Lambanın Acelesi Yok Peteğin Derecesiyle Isıyı Bilemezsiniz Bir Yerden Termometre Bulmanız Gerekiyor Plastik Kap Almayın 15 Tl Daha Verin Güzel Bir Akvaryum Alın..

Ev Güneş Alıyorda Benim İçim Rahat Etmez

Onun Vebali Benim Üstüme

Herşeyi benden sorulcak onun

petegın sıcaklıgı 14-18C Arası Bişey Galiba

25L Bir Kap Alıcam

Ekte Paylaştıgım Gibi

Burda 1 üyemiz kendi setini komple satıyor bakamadıgından burda

alım satımda
------------
ekime bakarsınız

bitane 25L kap 3-4tane sert kaya taşlar fln

halledicem

bitane masa lambası alıcam suanlık ısıtma içn

ondan sorada uVB lamba alıcam

mailto:/img259/2448/newdscf0706.jpg

[ımg]'ler Küçük Harfle Olacak.Lambanın Acelesi Yok Dediğim Gibi Isıtıcı Ve Kabı (Ya Da Akvaryumu) Halledin Gerisi Gelir İnşallah.. :)

PeyniR~PörtleK' Alıntı:
Öncelikle Tanrı Değil ALLAH Tanrı Demek İsterseniz De ''T''sini Büyük Yazınız.Hırdavatçıda Satılan Plastik Kabın İçine Emanet Koyulmaz.Biz Petshopların İçeriğini Onayladığı Ve Satışa Sunduğu Büyük Kaplardan Bahsediyoruz.Petshopta Satılan Ölüm Fanusu Ya Da Hırdavatçıda Satılan ''0'' Olduğu Kesin Olmayan Kaplardan Bahsetmiyoruz.O Büyük Kaplardan 10 Tl'Ye Görürseniz Satan Adama Doktor Raporu Ya Da Selamımı Gönderin.''1 Aylık Ömür Biçiyoruz'' Lafıyla ''1 Haftada Olur 1 Yılda'' Cümlesi Çıkmaz.''En Fazla 1 Ay'' Demektir Bu İfade.Kafadan Atmaya Gelince Hırdavatçıda Gördüğünüz Malzemelerin Fiyatlarını Yazmış Olabilirsiniz;Fakat Yeni Gelen Üye İlk Mesajında ''Petshop'' Diyor ''Hırdavat'' Demiyor.15 Tl'Ye Adlığınız Isıtıcı Pazarlıka 22.5 Tl'den Felan Düşmüş Olabilir;Fakat Kap+Isıtıcı En Fazla 25 Tl Olmaz Sadece Kap 30 Tl'dir Isıtıcı Da 15 Tl Diyorsunuz.30+15=45 Tl Eder :)
Gerçekten Bazı Şeyleri Zor Anlayan Bir Üyesiniz...

Esen Kalın...
Polemiğe girmek istemediğimi söylemiştim..Sırf tartışma yaratmak için saçmalıyorsunuz.Doktor raporu derken anlayamadım.Plastik ürünler ülkeye gerekli yasal prosedürlerden geçtikten sonra girer.QC, TSE, CE gibi belgeleri olmayan kaplar zaten hiçbiryerde satılmaz.Bu arada hırdavatçıda 10TL ye gördüğüm kaplar gıda saklamak için üretilmiş ürünlerdi.Fakat Cam sağlıktır.Plastiklerini hertürlüsü inorganik materyel içermektedir.(plexi glass hariç)

mailto:/img259/2448/newdscf0706.jpg
O Kaptan Evde Var o Kayalardan 2-3Tane o Taşlardanda Var
kayaları alırım hemen
hadi mutlu mesut resimlerimizi paylaşırım yakında :)

Yarin Bitane Maasa Lambası alıyım şuanlık

hani nası desem
img.php

Şöle Bitane Lamba koydum bugunluk hani kabının üstüne

actım ampulu herhangi bir sorun yaratmaz demi
beni bugunluk idare etsin yeter
[30dk yeter demi ]

bide 10dk önce koydum 30dk dursun kapatıcam yarında geçişleri yapıp ısıtıcı weya masa lambası alıp

kaplusumla mutlu mesut yaşıcaz
suanda suda uyuor :)

Ben Isıtıcı lambamı ve filtremi 12 saat açık, 12 saat kapalı olarak kullanıyorum. (timer ile)Eminim sizinde düzeniniz yavaş yavaş kurulacaktır.

ayy ayy canım gofretim yaa :D

yatmaya başlamadan önce suyu sogumus üşümüş belli

petegin oldugu yere dogru yaklaşmış uyumaya calıısıyordu :)

gece lambasını koyunca :)

direk onun ıstıttıgı yere koşarak geldi :)

orda uyuyor

12 saat acık tutsam bişe olmaz demi

gece lambasıını??

PeyniR~PörtleK' Alıntı:
Kaplumanyak' Alıntı:

''En Fazla 1 Ay Ömür Biçiyoruz.'' , ''Bunun Aynısını Oluşturmak Isıtıcı+Kap En Fazla 25Tl'' , ''En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyarak Isıtıcı Almanız Gerekir.'' Bunların Hepsi Yanlış İfadeler Kaplumbağa Ölüm Fanusunda 2 Ay Hatta 3 Ay Yaşayabilir Ama Ölüm Riskiyle Beraber Hangi Akla Dayanarak Bunu Dediğinizi Anlamıyorum.Isıtıcı+Kap En Fazla 25 Değil En Az 40 Tutar Tabii Dandik Markalar Almazsak.En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyıp Bir Isıtıcı Alınız İfadesi En Yanlış Olanı 15Tl'ye Kıyıp Aldığınız Isıtıcı mailto:/forum/kaplusu-kaybettik-t-2204.html Linkindeki Gibi Bir Duruma Yol Açabilir.

Esen Kalın...

Sayın PeyniR~PörtleK.
Ne demeye çalısıyorsunuz ?
Amacınız ne ?
Ben söleyeyimmi amacını ?
Sen başkalarına diyorsun şu kelimen yanlış bu kelimen yanlış.Kendine baktınmı peki hiç ?

En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyıp Bir Isıtıcı Alınız İfadesi En Yanlış Olanı 15Tl'ye Kıyıp Aldığınız Isıtıcı mailto:/forum/kaplusu-kaybettik-t-2204.html Linkindeki Gibi Bir Duruma Yol Açabilir.

Bumu senin doğru ifaden ?
Sen ısıtıcı almamaya yönlendirmeye çalışıyorsun!
Kesinlikle ısıtıcı lazımdır...Kırılırsa çatlarsa diye korkup almazsak...

Sayın PeyniR~PörtleK.
Ne demeye çalısıyorsunuz ?
Amacınız ne ?
Ben söleyeyimmi amacını ?
Sen başkalarına diyorsun şu kelimen yanlış bu kelimen yanlış.Kendine baktınmı peki hiç ?

En Kötüsünden Bile Olsa 15Tl'Ye Kıyıp Bir Isıtıcı Alınız İfadesi En Yanlış Olanı 15Tl'ye Kıyıp Aldığınız Isıtıcı mailto:/forum/kaplusu-...-2204.html Linkindeki Gibi Bir Duruma Yol Açabilir.

Bumu senin doğru ifaden ?
Sen ısıtıcı almamaya yönlendirmeye çalışıyorsun!
Kesinlikle ısıtıcı lazımdır...Kırılırsa çatlarsa diye korkup almazsak...

Sonunda beni anlayan bir arkadaş... :)Teşekkürler.

heh bugun Orta Boy Akvaryum alıcam 12-1 gibi

kuru alanı fln yapıcam

masa lambası alıcam 1haftalık onla ısıtacam

weya ıstıcısına bakıcam uygunsa alırım

Geri