Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

göz bulanıklığı

pıtırım

Altın 3 Üye
arkadaşlar bugün pıtırın suyu deri değişiminden dolayı fena durumdaydı o yzden suyunu değiştirdim yerine koymak için getirdiğimde gözlerinde donukluk farkettim ve yem yemiyordu! çok korktum kör olduğunu sandım ve veterineri aradım o da hemen getirin dedi bende götürdüm. Normalde dinlenmiş su kullanmamam rağmen bugün üşengeçliğime(!) geldi ve direk çeşmeden doldurdum ve bu yüzden sudan enfeksiyon kapmış. Neyse ki donukluğu farkettikten sonra yarım saat içinde yavaş yavaş düzeldi ama ben yine de veterinere götürdüm.. iğne yaptı ve ilaç verdi. enfeksiyonun ilerlemediğini söyledi daha başlangıçmış ölümcül değil dedi içim rahatladı :)

aman siz siz olun dinlenmemiş su kullanmayın! mavi damlayı damlatana kadar gözleri mikrop kaptı...

Cvp: göz bulanıklığı

Geçmiş olsun, gerçekten kaplumbağalar sanılanın aksine çok hassas hayvanlar. Aklımıza dahi gelmeyecek şeylerden hasta olabiliyorlar. Çok dikkatli olmak lazım :)

evet gerçekten öyle ama daha önce de çektiğim fotoğraflarda gözlerinin çok parlamadığını farketmiştim bugünde yaptığım hata bilinçlenmemi sağladı çok şükür ciddi değil
zaten 2 seferdir sınav zamanlarımda hastalanıyor..

dermet' Alıntı:
Çok geçmiş olsun.

teşekkür ederim

Umut bey Bursa'da kaplumbağalarla ilgilenen veteriner biliyor musunuz? bizimki çok para alıyor. 2 seferdir veterinere verdiğim parayla güzel bir akvaryum yapardım neredeyse

Hande hanım açıkcası ben Bursa' yı o kadar iyi bilmiyorum ve Görükle' de oturuyorum burada da bir iki tane veteriner var. Onlarda o kadar iyi değiller.

Benim size tavsiyem Veterinerlik Fakültesinin hastahanesini kullanın. Veterinerlikte okuyan arkadaşlarım egzotik bölümünde iyi hocalarımız var diyorlar. Başka bir yerde de kaplumbağalarını götüren kişiler sonuçtan memnun olduklarını yazmışlardı. Ama ben hiç gitmedim onu da söyleyeyim, 1 seneye yakındır bende kaplumbağam ama herhangi bir rahatsızlığı olmadı. Biraz da şans işi.

Enfeksiyondan çok bana çeşme suyundaki klor hayvanın gözlerini yakmış ve temiz suya temas edince düzelmiş gibi geldi. Enfeksiyon 1-2 saat içinde başlayıp, hemen bitmez. O sudan gözlerinin etkilenmesi için en azından 1 gün geçmesi gerekirdi. Ayrıca bilinenin aksine çeşme suları epey temizdir çünkü klor bir dezenfektandır.

Yani veterinere gitmeseydiniz de düzelecekti. Ama geçmiş olsun. Ben her zaman içme suyu kullanma taraftarıyım.

ben gözündeli bulanıklığı yaklaşık 1 haftadır farkediyordum zaten çektiğim fotoğraflarda parlak çıkmıyordu gözleri direk çeşmeden su doldurunca da nüksetti çok kötüydü gözleri donuktu ve yeme tepki vermedi ölmek üzere sandım telaşla aradım veterineri götürdüm enfeksiyon dedi iğne yaptı ilaç verdi

annemde saolsun kaplumbağaları bizden çok önemsiyorsu dedi bana tafra yaptı bir ton :) veteriner damacana suyu kullan dedi annemden korkuma onu bile yapamadım dinlendirilmiş su kullandım :) aman iyi olsunda pıtır başka şey istemiyorum 'hayvan sonuçta ölürse ölür senle mi yaşıcak' diyenlere de sinir oluyorum! onunda canı var sonuçta gücüm yettiğince iyi bakıcam...

Sizin mavi damla değil
Sera aquatan kullanmanızda lazım.. :) mavi damla işe yaramaz çok fazla.

pet sahoplarda bulabilir miyim? peki o dediğiniz tam olarak ne?

Geri