Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

göz hastalığı

berker00

Bronz 4 Üye
kaplumbağam 3-4 gündür gözlerini açmıyor hastalığın ilk 2 gününde yemek yemedi ama 3. günde yedi şu anda gene yemiyor gözleri kapalı genelde suda geçiriyor vaktini ve suda yüzüyor akvaryumda tüm ekipmanlar var elimle kuru alana koyuyorum gene kendisi aşağı atlıyor akvaryumun ve kaplusumun resimlerini telefon kamerasıyla çektim
mailto:/2h2mqmc.jpg
mailto:/25zpm5v.jpg

Cvp: göz hastalığı

herkeste aynı sorun mevcut kuru alanın ısısı yeterli değilse onun için suya atlıyordur bide antibiyotik kullanıyor musunuz?

Suyu kaç derece ? Kuru alan lambanız varmı?

eskiden ölüm fanusunda bakıyordum ama güneş için eski kabına koyup güneş alan balkonda kabuğunu kurumasını sağlıyorum eğer hiç kuru alan çıkmıyorsa gene kabuğunu kurutması için sıcak bir lambanın altına koyuyorum eski kabıyla sonra gene akvaryuma koyuyorum antibiyotik kullanmıyorum suyu ısıtıcı 31 dereceye ayarlı ama su ısısı 27-28 derece

sonunda kuru alana çıktı
mailto:/33ux3f8.jpg

Gözlerini hiç açamıyorsa antibiyotik kullanmaya başlayın. Terramycin merhem ya da gentagut göz damlası.

bir hafta terramycin kullanın eğer etkili olmazsa gentagut denersiniz.

biraz önce 3-4 dk felan 2 gözünüde açtı ama iltihaplı olan gözünü ovuşturdu şimdi 2side kapalı teramcyini hergün kullanırsam kaç günde geçer hastalığı

Sabırlı olmak gerek biraz. Tedaviye yanıt veredebilir vermeyedebilir siz elinizden geleni yapın sadece. 1 hafta kullanın eğer bir faydası olmazsa birde gentagut deneyin. Anladığım kadarıyla 1 gözü açıkken şimdi 2 gözüde kapanmış öyle mi?

gengagut damla olduğu için kullanımı daha kolay olur.

Bana göre aksine daha zor olur çünkü gözlerinin içine damlatılması gerekiyor arkadaşın kaplumbağasının gözleri zor açılıyor onun için terramycin daha kolay uygulanır terramycini göz kapaklarına sürebilir en azından.

genelde 1 gözü açık iltihaplı olan kapalı ben teramcyin sürüyorum pamukla ama akvaryumu aldığım petshop ta hastalıklar için ilaçlar satılıyormuş bu gün oraya gidip ilaç alcam şu anda üzgünüm yem de yemiyor

tamam birde petshopta satılanı deneyin o zaman durumunda gelişme olursa mutlaka bildirin bu sorundan çok fazla muzdarip olan arkadaşlar var forumda onlarda yararlansın.

mutlaka bildircem merak etmeyin ama yem yemiyor o sorunu nasıl çözcem bilmiyorum

burnuna yanaştırırsanız kokusunu alır bir parça olsa yer sanıyorum.

Sizde lapa halinde yapıp şınrıngayla vermeye çalışabilirsiniz.

Bunun için önce ağzını açmak gerek eğer ağzını açabilirseniz güzel bir yöntem.

gittiğim petshop ta bana terramiycin önerdi eğer geçmezse gel ben sana ilaçları vericem dedi heralde sattığı ilaçlar daha ilerik hastalıklar için ama bu gün biraz biraz 2 gözünüde açtı oculotect diye suni göz yaşı damlası kullanıyorum gözündeki iltihabı temizlesin diye bence etkilide oldu o damlayı kullandığımdan beri 2 gözünü biraz biraz açıyor
ağzını biraz açıyor şırınga ile verebilirim ama şırıngam yok bide burnuna yaklaştırmayı denedim yaklaştırdım ama yemedi petshoptan aldığım yemin markası jbl alman markasıymış ve seradan daha iyiymiş bunu sevmicek kaplumbağa yok dedi ama genede yemedi hastalıktan dolayı yemiyor sanırım

Olur kullanabilirsiniz yemi ama aç kalması pek iyi değil.

Ağzını açmayı başarıyorsanız eczaneden şırınga alın öyle mama vermeyi deneyin. Hasta olduğu için iştahı yok. Şırıngayla ağzına vitamin takviyeside yapabilirsiniz.

Geri