Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

göz kapanması

votkaburn

Bronz 5 Üye
arkadaşlar kapluş'unuzun göz rahatsızlığıyla ilgili konularda yardımcı olabilirim, başımdan bir kaç kez geçmesi üzere tecrübe edindim sizlerle paylaşmak isterim... 1 seneden fazla dır kapluş besliyorum profil resmimdeki kapluşumdur, kimsenin kapluşu hasta olmasın. :)

kardeş tecrübelerinin arasında gözleri tamamen kapanan (beyaz bir perde gibi) kaplumbağlar için neler yaptın hiç başına geldi mi?

Teşekkürler yardım edebileceğiniz için diğer üyeler sorunca orada yardımcı olabilirsiniz

İyi Forumlar;

evet yaklaşık 5-6 ay evvel başıma bahsettiğin gibi bir hadise geldi, detaylı bir araştırma yaptım birincisi kapluşun bu hastalığa neden kapıldığını bulmak oldu bulunduğu yer hatalıydı cam kenarında idi güneş görsün diye yalnız pencerenin acılan kısmında kalıyordu güneş görmesi iyi ama ceyranda kalması nedeniyle enfeksiyon kapmıştı göz kapakları beyazladı ve kapandı göz kapaklarının altında gözleri aslında sağlıklı ama vücudu enfeksiyonu ve mikrobu atmak için yenilenebilir göz kapaklarına vuruyor çözüm ve tedavi süreci biraz sancılı ilk olarak paludaryum unuzun yerini ceyran yani rüzgar almayan ama aydınlık gören bir noktaya taşımanız daha sonra eczaneden gangut antibiyotikli göz damlası ve teramisin kremi alıyorsunuz kapluşunuzun göz kapaklarına günde 1 veya iki kere güneş ışığında veya aydınlıkta sudan çıkarıp 2 şer damla damlatıyorsunuz hemen suya bırakmayın bir süre kapluşu elinizde veya kuru bir zeminde bekletin kapluşunuzun kuruması sizi korkutmasın ama bu işlem için 8-10 dakika yeterli, gözünü aralamaya çalışmayın yada göz kapağına dokunmayın kabuk yaparsa koparmayın bu işlemden sonra kapluşu yarım saat suya salın bu dezenfekte amaçlıydı suyunu dinlenmiş su olarak yada içme suyu olarak kullanın çeşme suyunu dinlendirmeden kullanmayın varsa kaplumbağa vitamini ve mikrop kırması için akvaryumcularda satılan contra (mavi mürekkebe benzer) parazitleri öldürür alın suyunuza 2-3 damla damlatın bir cimdik varsa kaya tuzu çok az olmak şartıyla suyuna atın suyun ısısını 30 dereceye kadar yükseltin düzenli takip edin 31 dereceyi geçmesin 28 derecenin altına düşmesin yarım saat sonra kapluşunuzu tekrar alın 2-3 dakika susuz bir zeminde bekletin ve teramisin kremini bur kulak pamuğu ile sadece göz kapaklarına gelecek şekilde sürün ve 8-10 dakika bekletin sonra suyuna geri bırakın kapluşunuzun en fazla iki hafta içinde iyileşmesi gerekiyor bu işlemi her gün mutlaka en az bir kez tekrar etmelisiniz eğer imkanınız varsa uvb ışık kullanın eğer söylediğim şekilde kapluşunuza bakarsanız iyileşecektir geçmiş olsun.

hastayken böyleydi... :((

mailto:/i/091020101958.jpg/

iyileşince böyle :)

http://img340.imageshack.us/g/23012011211.jpg/

Geri