Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

göz kapanması

şapşal

Bronz 5 Üye
merhaba arkadaşlar hediye olarak canım kaplumbağam geldiği akşamdan beri sitenizi takip ediyorum.Üye olmak bugüne kısmetmiş. :) Çoğu konuda bilgilendim.Şapşal'a akvaryum ısıtıcı süsler ilaçlar ve bir arkadaş aldım.Annem de bir gün kabuk koruyucu almış,prospektüsü okudum ve kullandım.Ne yazık kı o zamanlar yan etkisinin olucağını düşünemedim ve şapşal gözlerini kapadı.İlk günlerde tabi eliyle oynadı,elimdeyken açıp kapadı gözlerini ancak suda hiç açmadı.Hemen sitenizden yararlandım,ilaçlara başladım.Terramycin ve bir göz damlası kullandım,hala kullanıyorum,ama bir iyileşme yok.Bir ay oldu elimle önüne koyuyorum yemlerini,arada vitaminliyorum,aksatmadan ilaçlarını da kullandığımı düşünüyorum.başka bir şikayetimiz de yok.Dua ediyorum başka hastalık olmasın diye,şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum..
Kusura bakmayın biraz uzun yazdım ama onlara çok değer veriyorum ve seviyorum..

Cvp: göz kapanması

Acaba fotoğraf koymanız mümkün mü? Bir de gözlerini hiç mi açamıyor? Şişlik kızarıklık mevcut mu?

Yem yediğine göre basit bir göz enfeksiyonu olabilir, yukarıdaki soruları cevaplarsanız yardımcı olabiliriz.

Bu durum akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak mı meydana geldi? Kapluşta akciğer enfeksiyonu var mı? Kuru alana sık çıkma, ağzını açma, alt kabukta kızarıklık, hapşırma, yan yüzme gibi?

Akciğer enfeksiyonu sanırım yok çünkü yem yediğinden bahsetmiş.

Başta yem yiyebilir ama sonradan hastalık ilerledikçe iştahsızlaşabilir.

Evet ne yazık ki hiç açmıyor.Fotoğrafları hata verdi ama koyucam yakın zamanda.çok hafif şişlik var gibi.Ağzını açma dediğiniz bazen yapıyor,ancak diğer belirtiler yok.

Hafif şiddette akciğer enfeksiyonu olabilir ya da akciğer enfeksiyonundan ayrı olarak gözleri mikrop kapmıştır. Siz terramycin kullanmaya devam edin ve vitamin takviyesi yapın. A vitamini eksikliği varsa da vitamin takviyesiyle düzelecektir.

Suyu bir süre 30dereceye yükseltmeniz faydalı olabilir.

Acaba A vitamini için önerebileceğiniz bir ürün var mı? bir de karanlıkta mı durması gerekir

ÖZellikle A vitamini bilmiyorum ama sera'nın multi vitamini veya biyo tortivit multi vitamin (kaplumbağalar için) kullanılabilir. Hastalık süresince haftada 2-3 kez, normal zamanlarda haftada bir kez yemlerine 3-4 damla şeklinde damlatılabilir.

Kaplumbağa vitamini kullanırsanız zaten onun içinde A vitamini de var. Bunun haricinde havuç yedirebilirsiniz kapluşlara. Birde Emre beyin dediğim gibi suyu 30 dereceye yükseltmenizde fayda var :) Geçmiş olsun..

Geri