Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözleri kapandı

Notions

Yeni Üye
Merhaba, 1-2 aydır 4 kaplumbağa besliyorum paludaryumun içinde. Su sıcaklıkları 27 derece ve iç filtresi de var, kuru alanı da. UV ışığını da günde 3-4 saat çalıştırıyorum fakat bir hafta önce içlerinden bir tanesinin gözleri kapandı hemen ayrı bir kaba aldım. İlk 2-3 gün az da olsa açıyordu gözlerini ara sıra. Veterinere götürmeden önce internette belirtliler üzerine bir araştırma yapmaya çalıştım ve ayrı bir kapta başka bir termostatla sıcaklığını 30a çıkardım. Gözleri kapandığı için de elimle yedirmeye başladım. Tetrafauna Gammarus ve Stick Turtle verdiğim yemler. Hastalığının ikinci günü veterinere götürdüm ve enfeksiyon kaptığını söyledi, günde 2 kez 1'er damla neokort verdi. damla tedavisinin 3 günde geçmemesiyle tekrar veterinere gittim ve bu kez terramicyn (yazılışı doğrudur umarım) sürmeye başladım günde 2 kez sabah ve gece. Neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum filtresiz bir kapta fakat sabah akşam suyu da değiştiriyorum elimden gelen herşeyi yapıyorum. Bazı konularda kedi maması verilmesi önerilmiş ne kadar doğrudur sizce? Veterinerlerin bile tınlamadığı bir dönemde yardımlarınızı bekliyorum.

Edit tubidik: Konu başlığı içerikle alakalı olmalıdır. Başlıkta acil, yardım gibi ifadeleri kullanmak yasaktır.

RE: 1 Haftadır hasta! Acil yardım..

Tek sorun göz kapanması mı? Yem mememe, kuru alanda durma, suya girmeme, alt kabukta pembeleşme, burun akıntısı, sık sık esner gibi ağız açıp kapatma... Bu belirtiler de varsa antibiyotik tedavisi gerekir. Eğer sorun sadece gözlerdeyse Gentagut antibiyotik göz damlası öneririm çok hızlı etki ediyor. Siz yinede hastalıklar konusunu inceleyin forumdan. Teşhiste hata olursa tedavi de başarısız olur. Geçmiş olsun...

Yemin kokusunu aldığı anda yiyor aslında o konuda bir problem yok.. kuru alana neredeyse hiç çıkmıyor. Hatta dün kuru alandan aşağı atladı zor buldum. Esnemesine de hiç rastlamadım. Burun akıntısı nasıl anlaşılıyor elime mi alıp bakmam gerekiyor? Diğer konulardaki akciğer enfeksiyonu yaşayan kaplumbağalardaki gibi pembelik de yok.

UV lambanızda problem olabilir.Yanlış UV kullanımı sonucunda çeşitli göz hastalıkları olabiliyor.Başıma geldiğinden biliyorum.Size tavsiyem iyice iyileşene kadar UV kullanmayın.UV nizin marka modelini bizimle paylaşırsanız yorumlayabiliriz...

Gentagut diye bi ilaç var onu kullan olmadı bencede UV lambanda bi sorun vardır oda gözünü rahtsız etmiş olabilir.eger UV lerde sorun varsa üzgünüm ama yapack bişi yok kör yaşıcak gibi

ya dürüst olmak gerekirse UV dediğim 40 wattlık şeffaf ampuldü şimdi baktım da farklıymış bu lambalar. Yine de etki eder mi dersiniz? Eve şimdi geldim veterinerde gentagut satılmıyormuş eczaneden almam gerekiyormuş. Yarın sabaha kaldı artık.. Bir de bu kaplumbağa ısıtıcının yanında duruyor arada sırada? Bu normal midir, diğerleri de duruyordu gerçi bazen..

Geri