Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözlerini açmadığı için ağzına şırınga ile lapa halinde yem vermek istiyorum ama??

heath

Bronz 3 Üye
Kaplumbağam gözlerini açmıyor sadece kıymayı kokusundan tanıdığı için ağzına bir parça alıyor sonra tekrar uzattığımda kaçıyor bende yemini lapa haline getirip şırınga ile vermeyi denedim ama ağzını açmıyor ne yapabilirim? Nasıl yemek yemesini daha doğrusu ağzını nasıl açmasını sağlayabilirim lütfen yardım edin :(

Cvp: Gözlerini açmadığı için ağzına şırınga ile lapa halinde yem vermek istiyorum ama??

Hiç yemiyorsa kötü sizde akvaryumda tüm ekipmanlar tamam mı? Ne kadardır yem yemiyor ?

Cvp: Gözlerini açmadığı için ağzına şırınga ile lapa halinde yem vermek istiyorum ama??

Ekipmanlar tamam antibiyotik kullanıyorum ama hala bir gelişme yok çaresizlikten ağlıycam nerdeyse :(

Veterinere götürebilirmisiniz gentagut damla kullandınız mı?

evet kullanıyorum inanırmısınız 7 veterinere danıştım yok anlayan birisi kafayı yiycem siteden bir arkadaş daha götürücekti Seda hanım onunda kapluşu benimle aynı durumda o da doğru düzgün bir veteriner bulamamış o da çaresiz :(

Şırıngayla olabilir ama kaplumbağanın ağzına zarar vermeyecek şekilde olmalı ancak öyle yerler.

arkadaşlar benimde kapluşum aynı durumda bundan iki ay önce bir gözü şişti kapandı sonraki ay diğer gözü şişti kapandı sonra suyunu sıcak tutmaya çalıştım gözlerini geri açtı.ekipmanlarım tam değildi maddi imkansızlıklar yüzünden şimdi akvaryum aldım taşlar koydum içine kuru alan sağladım. ısıtıcısı filitresi ve diğer ekipmanlarını arıyorum onlarıda en yakın zamanda alacağım.
Fakat şimdi iki gözüde kapalı bir şekilde akvaryumda doşalıyor kafasını akvaryumun içne koyduğum taşlara vuruyor.yaklaşım 15 gündür yem yemiyordu ilk defa bugün öğlen 2 adet yem yedi kaynamış yumurta akı tuzsuz pişmiş kıyma attım ama yemiyor anlamadım ikamet ettiğim ilde danışacağım yararlanacağım hiç kimse yok kaplumbağa yemi bile yok o kadar yani. bana ne tavsiye edersiniz arkadaşlar eczaneden yada başka bir yerden herhangi bir ilaç almam lazım mı? kusura bakmayın durumu biraz karışıl anlattım ama lütfen yardım edin? Bende ağlamaklı durumdayım neredeyse...

açmıyor ki ağzını nasıl açabilirim? Bir tavsiyeniz var mı? Onu incitmekte istemiorum.

severek yediği bir şey varsa onu yakınlaştırın ağzına doğru ..muhtemelen o an ağzını açacaktır.o anda nazikçe dayayın ağzına şırıngayı :)şimdiden kolay gelsin .. umarım başarabilirsiniz..

heath' Alıntı:
evet kullanıyorum inanırmısınız 7 veterinere danıştım yok anlayan birisi kafayı yiycem siteden bir arkadaş daha götürücekti Seda hanım onunda kapluşu benimle aynı durumda o da doğru düzgün bir veteriner bulamamış o da çaresiz :(
malesef!!!!aynı durum ben antıbıyotiği bırktım 10gun oldu çünkü kullanalı...çaresizim bende!

Şırınga ile ağzına vermekte çok zor umarım ağzını açtırmayı başarısınız çok geçmiş olsun...

Enjektörle ağzının kenarına hafif bastırmayı deneyin. İlacın enjeksiyonla yapılması malesef küçük kapluşlarda sakıncalı. İyi olsun derken hayvanın felç kalmasına neden olunabilir. Kapluşunuzun gözlerinin son halinin fotoğrafını ekleyebilir misiniz?

Gözlerini açamıyor kapalı halini eklesem olur mu?

Gözlerinde kızarıklık, su gibi akıntı, sarı akıntı, yanık gibi baloncuk, yeşil akıntı gibi şeyler var mı? Farklı bir durum olabilir mi diye soruyorum gentagutun ya da teramisinin işe yaramayacağı bir hastalık mı var acaba diye. Ekleyin isterseniz fotoğrafı kapalı da olsa.

mailto:/2qarc0k.jpg

Gözlerini açınca kenarlarında beyaz yaş bir sululuk var.

Göz kapağının kapandığı yere günde 3-4kere gözleri kapalıyken çizgi halinde teramisin merhemi sürün(resimdeki gibi) Burnu da tıkalı galiba. Bu ara evde nezle grip gibi bir hastalık geçiren oldu mu? Teramisini kullanıyordunuz galiba. Kaç gün oldu kullanmaya başlayalı ve nasıl sürüyordunuz gözüne?

Nezle grip geçiren biri olmadı tüm göz kapağını kaplayacak şekilde sürüyordum

Kapluşu boyamış gibi göründüğü için resmi kaldırdım geri. Tetrasiklin tedavisi yapıyor musunuz? Gözlerinden ilaç emilirse göz kapağının arasından gözüne temas eden yerden emilebilir sadece. Şişliği indirmek için antienflamatuar tedaviler denenebilir belki ama kapluşa ağır gelebilir. Teramisinin kaçıncı günündesiniz? Elinizle gözüne dokunduğunuz zaman göz kapağını aralama şansınız var mı?

terramycin sürdüğüm zaman bazen çok nadir gözünü aralıyor terramycini kullanalı bir hafta oldu galiba. Tetrasiklini daha önce hiç duymadım o nasıl bir ilaç?

Ben tetradox uyguladım kapluşum daha kötü oldu sanki :( Bide tobrex diye bir merhem varmış gözlere iyi gelen...

Geri