Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Günlük beslenme

nachtmerie

Altın 5 Üye
Öncelikle merhaba

20 günlük bi kaplumbağcı olarak sizlere danışmam gereken bişey var :)

günlük olarak sera raffy p 3 4 stik + 2 3 karides veriyorum 1 kaplumbağa için.

haftada 1 kerede et ( tavuk balık ) veya yumurta akı veriyorum.
nadirende marul :)

fazla yada eksik midir acaba?

nette görmüştüm torvit multivitamin diye bir ürün ayriyetten almama gerek varmı henüz yavrular yemleri ve verdiğim ek proteinler yeterlimidir yoksa vitamin de ayriyetten vermeliyim?

şimdiden teşekkürler :)

Cvp: Günlük beslenme

Genelde 1-2 yaşına kadar kaplumbağalar en aktif şekilde gelişirler. O yüzden bir multivitamini haftada 1 kez stick yemlerin üstüne damlatırsanız onların gelişimi için faydalı olacaktır.

Ayrıca karidesi hergün değil de ana yemin yanında haftada maksimum 3 gün verirseniz iyi edersiniz. Kaplumbağalar her ne kadar gençlik yıllarında protein sayesinde gelişseler de fazla protein onların iç organları ve kabuk gelişimleri için sakıncalıdır. Verdiğiniz günlük 3-4 raffy P nin yanında istediğiniz kadar marul, roka gibi yeşillikler ve haftada 2-3 defa karides uygun olacakıtr.

Verdiğiniz balığın tatlı su balığı olduğunu bildikten sonra bir sakınca yok, tavuk eti de yağsız göğüs eti olduktan sonra 10 günde bir verilebilir. Kaynanmış yumurtanın suyu da haftada bir akvaryumlarına süzülerek ilave edilebilir.

Bunlar dışında haftada yada 15 günde bir muz, elma, havuç gibi sebzeler de faydalı olacaktır :)

ben 1 2 kere hamsi verdim ya ve yağlıydıda doğal olarak.. bunlara dikkat ederim bundan sonra.
karideside azaltmalıyım anlaşılan :)

Şöyle bir program tercih edebilirsiniz. Ana yemler her gün,her türlü ek yem haftada maksimum 3 gün :)

söylediğiniz gibi ayarlamaları yapıcam bundan sonra artık. birde biriki kere denk geldi çöpçümün dip yemini yedi kaplumbağa yakınında görünce bazen yiyebiliyo açsa bi zararı olmuşmudur veya olur mu ?

Arada sırada olmasının bir sakıncası olmayacaktır :)

nachtmerie' Alıntı:
ben 1 2 kere hamsi verdim ya ve yağlıydıda doğal olarak.. bunlara dikkat ederim bundan sonra.
karideside azaltmalıyım anlaşılan :)

Hamsi tuzlu su balığı olduğundan bünyesinde tuz barındırır ve bilhassa kırmızı yanaklı su kaplumbağaları için doğal besin değildir :)

o zamannn her bulduğumuu vermiyomuşummm :)

yağsız ve tuzsuzz proteinlerle beslerim artık. .

teşekkürlerr sn.eminemre ve sn.ecemkoten bütün açtığım konularda beni çok hızlı bi şekilde bilgilendiriyorsunuz :D

Rica ederim, kaplumbağalarınız mutlu ve sağlıklı olsun yeter :)

Rica ederiz Anıl bey :) Kaplumbağalarınızla ilgili olduğunuz belli :) Her türlü yardım ederiz :)

Geri