Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Günlük yem programı

syhs

Yeni Üye
Herkese merhaba,
4-5 gün önce bir kaplumbağa sahiplendim. Sahiplendiğim kişi daha önce plastik fanusta bakmış hayvana. Ben ekipmanları tam olan bir akvaryuma aldım. Hala alışamadı. 1 yaşında olduğunu söylediler fakat kabuk boyu 4 cm. Ya 1 yaşında değil ya da sağlıklı gelişememiş.
İnternetten sera carnivor ve tetra gammarus sipariş verdim birkaç güne gelir sanırım. Evde bir de devit var. Ek olarak almam gereken bir şey var mı? Bir de bunlarla nasıl bi beslenme düzeni oluşturabilirim? Daha önce bu yemlerle beslendiğini düşünmüyorum ki şuan ben de bu yemler gelene kadar pet shoptan aldığım bi yemle besliyorum. Bu yemlere alışması sorun olur mu? Yemlere ek sebze-meyve haftada kaç gün vermeliyim?

Beslenme kisminda hangi kabuk boyunda hangi yemleri ne kadar verilmesi yaziyo bakabilirsin yinede cem abi soyliyebilir tabi

Evet gördüm onları ama daha önce hep kalitesiz yemlerle beslendiği için birden bu yemlere geçerse bünyesi kaldırır mı kaldırmaz mı emin olamadığım için yeni konu açtım

Yaş doğrudur. Sistem uygun olmadığı yada sağlıklı beslenmediği taktirde boy uzamaz yada az uzar. Hasta olduğunda boy uzaması durur.

Alacağın yemlere ek olarak gammarusta al. Sera raffy I, tetra, jbl, prodac, tropical markaların gammarusu olabilir.

Bu dönem protein içerikli yem yerler meyve, sebze verme. 6 cm kabuk boyuna kadar reptomini de verme. 6 cm kabuk boyu itibariyle vermeye başlarız. Bu ot türevli yiyeceklere alıştırma yemidir aynı zamanda.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonrasında tek öğün ve günlük toplamı kafa hacmi kadar olacak.

Bu konuyu da incelemeni öneririm.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Reptomin almadım tetranın gammarusunu aldım, sanırım yanlış okudunuz :)
6 cm olduğunda reptomin de alırım sanırım şu an bu 2 yem yeterli
Linki inceledim. Çok teşekkür ederim.

Evet yanlış okumuşum. Tetrada sürekli reptomin aldığımız için ona odaklanmışım. Tamam bu iki yem yeterli. Sabahları birini akşamları birini ver.

Merhabalar, benim kaplumbağalara günde 3 öğün her seferinde kafalarının yarısı kadar veriyordum. Cem beyin bilgilendirmeleri ile miktarı tüm gün yem toplamı 1 kafa olacak şekile indirdim. Ancak hiç doymuyorgibiler sürekli atlayıp zıplayıp elime saldırmaya çalışıyorlar 1 hafta kadar fazla yedirdiğim için mi böyle yapıyorlar acaba gerçekten açlar mı ?

Şimdi son yemlerini yediler hep aç olan diğerine saldırmaya başladı açlıktan sanırım ne yapmam lazım

Bu hayvanlar kış uykusuna yatan hayvanlar grubundan oldukları için yağ depolama eğilimleri vardır. Bu da açlık eşiklerinin yüksek olmasına neden olur. Beyinleri doyduklarını geç anlar. Hayvanlara doğru oranı vermekte önemli biri diğerinden fazla yiyebilir. Birisi bir stick yemi kıra kıra yavaş yer diğeri bir hamlede 3 yemi birden yutar. İlerleyen yaşlarda bir hayvan 50 adete yakın yem yiyor böyle olunca oturup sayamıyorsun. O durumda göz kararı atıyorsun. Birkaç yem fazla gidebiliyor. Onun harici kendi dışkılarını da yiyorlar.

Bir iki fazla verirsin bunu tolere ederler. Zamanla düzene alışırlar. 3 öğünden tek öğüne düşünce hayvanlar bocalamıştır. Tabi bu demek değil yaklaştığında sana doğru gelmeyecek. Yetişkin hayvanlar dahi yem amaçlı hamle yapar yaklaşırlar ama bir süre sonra yem verilmeyeceğini anlayınca kendi hallerine dönerler.

Tabanda silis kum olsun. Yem kırıntıları kuma düştüğünde inip mayın arar gibi eşelenip bu kırıntıları arayıp kumla birlikte yerler hemde oyalanıp vakit geçirirler.

Bu vakit yem verilmez. Tek öğünde yem verme sabah ile öğle arasıdır. En geç 21:00’de uyumalılar. Uykusunu iyi almayan hayvan hırçın olur sebepsiz saldırır.

Tek öğün değil de 3 kere minik minik öğünler yaptım. Dediğiniz gibi birden azaltınca bocalayıp yem için kavga ettiler resmen baskın olan 5-6 kere diğerinin kafasını ısırmaya çalıştı diğeri yazık arkasını dönüp gitti. Şimdi yem verme işleminin bittiğne kanaat getirdiler yine Sakin sakin yüzüyorlar. Uyku konusuna dikkat etmemiştim hiç edeyim bundan sonra. Ben biraz fazla yediriyordum herhalde eskiden şimdi yavaş yavaş normal olması gereken miktara geçiricem onları obez olmalarını istemiyorum.

Üç öğün yapma en azından bir hafta iki öğün arkasından tek öğüne geç. O da için rahat etsin diye yoksa 1 hafta 10 güne alışırlar. Isırmaya gelirsek o her zaman olacak hadise, sebep çok.

Tamamdır dediğiniz gibi 2 ye indireyim teşekkürler tekrar yardımlarınız için

Geri