Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Günü güne yem programı

mertcanerdinc

Taç 2 Üye
Merhaba arkadaşlar . Aslında yem programım var ama kafama göre değiştiriyorum . Artık sistemli yapma vakti geldi . Günde tek öğün vermiyorum . Önerilerinizi 2 öğün şeklinde yazarsanız sevinirim . Yemler ; raffi p , jbl agil , sera vital , sera mineral .

Cvp: Günü güne yem programı

pazartesi: sabah Sera p; akşam Jbl agil
salı: sabah Agil ; akşam Vital
çarşamba: sabah Raffy p; akşam Agil
perşembe: sabah Vital; akşam raffy p
cuma:sabah Agil ; akşamRaffy p
cumartesi: sabah raffy P; akşam Agil
pazar: sabah Mineral; akşam Mineral

Mertcan seninkilerin boyu ne kadardı ? Eğer vital yeme boyuna geldilerse 8 cm üzeridir herhalde ve öyle ise aç kalacak günde ayarlarız. Şimdilik bir program yaptım. Yalnız iki tane ana yemin yanına bir tane ek yem yani gammarus iyi olur. Bir tanede raff I ayarladık mı hem protein yönünden hemde çeşitlilik bakımından halletmiş oluruz.

Emin abi sera I almak istemiyorum . Küçük olduğu için benimkiler gormuyor . Evet 10 cm ikiside . Bu programa uyucam teşekkürler :)

Cvp: RE: Günü güne yem programı

mertcanerdinc' Alıntı:
Emin abi sera I almak istemiyorum . Küçük olduğu için benimkiler gormuyor . Evet 10 cm ikiside . Bu programa uyucam teşekkürler :)
Benimkiler daha küçük ama rahatlıkla görüp yiyorlar. Sera raffy 1 şarttır bana göre.

Küçük derken yemler küçük . Koca agil i heyecandan zor görüyor . I yiyemezler gibime geliyor

bende bir program istyorum arkadaşlar. elimde reptomin sera p ve jbl calcil var tortvit ve d vit 3 ve açık karides var
calcil 250 lik kutuda fakat önmzdeki ay son kullanma tarihi bitiyor. reptomininde yarısı kadarı var sera p yeni alındı.
almamı önerdiğiniz yemler neler olur? birde nasıl bir program izleyeyim? kabuk boyu 15 cm şu anda. ek olarak marul gibi yumurta gibi şeylerden verdim bi kaç defa bir kerede elma yedi.

mertcanerdinc' Alıntı:
Küçük derken yemler küçük . Koca agil i heyecandan zor görüyor . I yiyemezler gibime geliyor

Mertcan, raffy ı benimkilere de ufak geliyor. Bütün yemleri elle veriyorum ama Raffy ı küçük olduğu için göz kararı ikisine yetecek kadar akvaryuma boşaltıyorum. Normalde bunun dezavantajı aknvaryumu azda olsa kirletmek oluyor ki benimkiler o kadar aç ki toz halindeki zerrecikleri bile bırakmıyor suda :smile: elindeki yemleri bununla tamamlayabiliriz. Seni bilirsin yine de. Haa birde royal var bunun büyük halini düşünürsek ama oda en az 1000 ml halindeki kutularda satıldığı için benim gibi iki hayvan besleyenlere fazla gelir ve neredeyse yarısı çöp plur diye alamıyorum.

Aç bırakılacak günüde ekleyince bir kaç değişikli oluyor beslenmede değişiklikler kırmızı ile belirttiklerim.

pazartesi: sabah Sera p; akşam Jbl agil
salı: sabah Agil ; akşam Vital
çarşamba: Aç bırakılacak gün. (öğle az bir şey marul verebilirsin)
perşembe: sabah Vital; akşam raffy p
cuma:sabah Agil ; akşamRaffy p
cumartesi: sabah raffy P; akşam Agil
pazar: sabah Mineral; Akşam: 1/2 mineral, 1/2 agil veya Raffy p

Birde iki öğün vermenin bir sebebi var mı ? tek öğün verilme çağı gelmiş geçiyor bile :smile:

jarti' Alıntı:
bende bir program istyorum arkadaşlar. elimde reptomin sera p ve jbl calcil var tortvit ve d vit 3 ve açık karides var
calcil 250 lik kutuda fakat önmzdeki ay son kullanma tarihi bitiyor. reptomininde yarısı kadarı var sera p yeni alındı.
almamı önerdiğiniz yemler neler olur? birde nasıl bir program izleyeyim? kabuk boyu 15 cm şu anda. ek olarak marul gibi yumurta gibi şeylerden verdim bi kaç defa bir kerede elma yedi.

Güney sende bir ek yemle tamamlayabilirsin beslenme durumunu. Raffy ı-calcil veya gammarus türlerinden biri olabilir. Calcil bitince raffy p nin içerisinde ki kırmızı yemleri kullanırsın. Kabuk boylarını yazarsan uygun bir program hazırlayalım.

Evet Emin abi royali bende aynı sebepten alamıyorum . 2 öğün vermemin sebebi annem :) az yem veriyorsun açlar diyip duruyor :) günde tek sefer vericem dersem öldürür beni :) aç bırakmayı da gizli yapicam . Hergün soruyor yem verdin mi diye :)

Mertcan, Emin in verdiği program bence güzel. Ama pazar gene komple mineral olsun derim. Birde ya raffy I yada daha iri olsun dersen tatihini sorup bulursan tropical river shrimp al. En olmadı gene tropical dried fish al. Bunlardan biri gerekir ve en azından haftanın 1 tam günü yada dağınık iki öğünü vermelisin. Agil yada raffy p olan öğünlerden seçerek.

Bu ara river shrimp piyasada yok gibi bir şey. Her yerde daphne var. Geçen sene juenpet dahil bir çok yerde bulunuyordu.

jarti' Alıntı:

Calcil bitince raffy p içerisindeki kırmızı mineral yemleri kullanmak gerekir. Bu ikisinden biri haftanın bir tam günü verilsin. Calcil tarihi bitince atılmalı. Tüketmeye çalışmamalısın. Bu destek yemlerin hepsi bitincede ilave almayıp vitamini yeme damlatarak verip birene kadar destek sağlanır. Buda haftada bir stick yeme bir damla ile doğrudan ağıza verilir.

Devit 3 zaten haftada bir yeme bir damla doğrudan ağıza veriliyor. Diğer vitamine geçince aynı güne gelmemelerine hatta birkaç gün ara olmasına dikkat etmeli.

Bunun dışında haftanın bir günü aç kalsın ve her hafta farklı bir gün tercih edilsin.

Yumurta ve meyve kesinlikle vermemeli.
Açık yemide kesinlikle atıp yerine raffy I yada tetra gammarus alınabilir. Yada tropical dried fish yada tropical river shrimp alınabilir.

Geriye kalan 5 gün var. Bunlardan biri reptomin, biri raffy p, ikisi sera vital ve biri bir üst paragraftaki kurutulmuş yemlerden biri olsun.

Aç gün ve başka bir gün daha öğlen azar azar marul verilebilir. Hatta bazen vital günün birinde soyulmuş salatalığın susuz ve çekirdeksiz tarafından ince ince kesip verilebilir.

Bence bu öğün bu hayvanı 2 sene götürsün ve iki sene yada kabuk boyu 20 cm olunca aç gün konusunu ve oranları tekrar kontrol edelim.

Sağlıklı büyüsün...

eminemre' Alıntı:
Bu ara river shrimp piyasada yok gibi bir şey. Her yerde daphne var. Geçen sene juenpet dahil bir çok yerde bulunuyordu.

Evet Emin. Bende juen den almıştım. Gerçi royal varken bunlara yönelmiyorum artık ama hayvan sayısı az olanlar için alternatif kurutulmuş kutulu ürünler araştırılabilir.

tetra gammarus ve sera vital almam yeterli olacak o halde? birde tortvit iyi bi vitamin mi? birde ben bir türlü yeterli beslendğinden emin olamyorum başı kadar blyorum ama.

şöyle söyleyeyim yaklaşık 5 aydır 100 gr reptomin bitmedi. 4/3 ü bitti. ve calcil kutusununda 4/3 ü dolu. böyle bakınca az gibi.

Evet ikisinden biri yeterli olur.
Sera reptilin ve jbl aqua kaplumbağa vitaminlerinden sonra gelir. Deep fix ten kalitelidir bence.
Hacimce başı kadar vermek yeterli. Ama acaba kafa hacminden az mı oluyor değerlendirmeli. Yemleri topak haline getirince başı kadar oluyorsa uygun.

birde şu kalsiyum kemiğini soracaktım o nedir? nası kullanılır?

Mürekkep balığı kemiği. Onu toz haline getiriyorsun ve ıslattığın yemi bu toza buluyorsun. Sonra hayvanın doğrudan ağzına uzatıyorsun. Suya atarsan tamamen dağılır ve etki gider. İki haftada bir kez yapman kafi.
Calcil varsa bu işleme gerek yok. Mineral yem varsa hem buna hemde vitamine gerek yok. Fazlası zarar.

merhaba arkadaşlar

kaplumbağalarım 8 cm yi geçti.Aynı programı ben de uygulayacağım

teşekkürler.

kenco' Alıntı:
merhaba arkadaşlar

kaplumbağalarım 8 cm yi geçti.Aynı programı ben de uygulayacağım

teşekkürler.

Yem çeşitliliğiniz aynımı ki Murat bey ?

AEK' Alıntı:
Evet ikisinden biri yeterli olur.
Sera reptilin ve jbl aqua kaplumbağa vitaminlerinden sonra gelir. Deep fix ten kalitelidir bence.
Hacimce başı kadar vermek yeterli. Ama acaba kafa hacminden az mı oluyor değerlendirmeli. Yemleri topak haline getirince başı kadar oluyorsa uygun.

emre abi sera vital bulamadım. rafy ı tarihi geçtği için götürp geri vermştim yenisi geldi. şu anda sadece rafy p ve rafy ı var elimde calcilin tarihi geçiyor. reptomin 2 günlük kadar var. vitalide bulamadğmı göz önünde bulundurursak. yerine ne alablirm? agil rugil tortil vardı pet shopda. reptominde vardı.

vitale en yakın olan reptomindir. ve protein oranı vitale göre yüksektir. agil kemik gelişiminde 6 cm üstü hayvanlarda uygun. sert yemdir. tortil dibe batan hap şeklinde yemdir. kutusu ufaktır ama ben bir senedir bitiremedim. ikiye kırıp ağız yollu verilmeli dibe iner ve hayvan hemen bulamazsa çabuk dağılan bir yemdir.

Geri