Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Guvenilir kuru alan olcumu nasil olur

Tayfun Bayrakli

Bronz 2 Üye
Kuru alanimin ustune dereceyi koydugumda yaklasik 5 dakikada 30 dereceden 33 dereceye cikiyor gosterge, ancak bi 5 dakika daha beklersem 34 yada 35 derece oluyor,biraz daha bekletirsem daha da yukseliyor, yani dogru olcum nasil olabilir ki bu sekilde, yani mesela derecem oda isisinda masanin ustunde dururken 20 yi falan gosteriyo,bunu kuru alana koydugumda kac dakika durdugunda saglikli sonucu verir?

Cvp: Guvenilir kuru alan olcumu nasil olur?

sabit kalması gerekli ona göre lambanın uzaklığını ayarlamalısınız diye düşünüyorum tabiki modlar daha düzgün bir bilgi verirler

RE: Guvenilir kuru alan olcumu nasil olur?

Eger derecenizin dogrulugundan eminseniz;
Dereceyi en az 10 dk sabit tutun ve ölcun. eger istediginizden fazla olcuyorsa lambayi uzaklastirip 10 dk daha bekleyin. Istediginiz sicaklik sabitleninceye kadar tekrarlayin.
Derecenin 10dk sonunda ulastigi sicakligi dikkate alin.
Ben boyle yapiyorum farkli bir yontemi varsa yazar arkadaslar.

Tayfun,
Neslihan'ın dediği yöntemi uygulayabilirsin. Yalnız tam emin olabilmek için 20 dk bekletebilirsin. Söylediğine göre her geçen zaman diliminde daha da artıyor sıcaklık. 20 dk sonunda duruma göre ayarlama yapabilirsin

Bekledikçe arttığına göre dereceyi 15-20 dk bekletmek gerekecek. Şu anki halinin fazla ısıttığı kesin. 5 cm uzaklaştırıp tekrar ölçüm yapmalı.

Evet her 5 dakikada 1 derecede olsa artiyo bu sekilde,20 dakika bekletin diyosunuz yani en fazla,tamam o zaman bu sekilde deneyeyim tesekkurler

Suanki ısı belliki yuksek, uzaklastirip tekrar olcmek lazim. Ne kadar uzun sure durursa sabit sicakliktan okadar emin oluruz.

Evet, sıcaklığın son noktası önemli. Ölçümü lambayı yaktıktan kısa süre sonra yapıyorsan hem ölçüm zamanı için beklemeye hemde bölge ısısının artışına denk geliyorsundur Tayfun. Birde evdeki kalorifer sabahtan ısıtmaya başladımı oda ısıya katkıda bulunur ve tahminen öğlen ve sonrası gibi en yüksek sıcaklığı elde edersin. Bu sebeple net ölçüm için lamba yandıktan 2-3 saat sonra yada öğlen gibi dereceyi koyup 15-20 dk beklersen daha net ölçüm yaparsın gibime geliyor. Neticede ısı oturmuş olacağından sadece derecenin ölçümünü bekleyeceksin.

Evimiz sobali emre abi odaya pek katkisi oldugu soylenemez kendisinin :) ama pek sogukta degil yani odam bi hirkayla durulabiliyo, su anda lambam 2 saattir acik sobada yaklasik 3 saattir yaniyor :) ve yarim saattir kuru alanda olan derecelerimden biri 33u digeri ise 34u gosteriyor yeterlidir herhalde bu olcumler diye dusunuyorum

Bence son ısıya gelmiştir Tayfun, yeterli. Eğer su ısın 28 derece ise kuru alan ısın uygun. Ancak 26 derece ise kuru alan ısısını 31 maksimum 32 yap.

Senin hayvan 8 cm gibi boydaydı sanırım. Yani yavruluktan çıktı. Ben bu boyda su ısısını bu türler için 26-27 kuru alanıda 31-32 yapıyorum. Yazın zaten istemsiz artıyor ısı. En azından hayvan metabolizması bir nebze dinleniyor.

Su isisi tam uygun emre abi 28-29 derece falan.evet abi 8 cm boyunda,hayvan buyudukce su ve kuru alan isisini dusurecez mi yani? Bi de yazin isiticiyi kapatacaz tamamen herhalde ve o zaman kuru alanina isitici tutacaz mi gene de 32 derecelik falan? Ama bu durumda yazin su isisi mesela 30 olursa kuru alani da mecbur 34 falan mi yapacaz?

Isitici kapanmiyacak fakat calismayacak cunku isi zaten normal isidanda fazla olacak kuru alan icin sorunuzdan tam emin degilim yanlis bilgi vermiyim

Yanliz olcum konusunda eger civali dereceyi kuru alan zeminine koyuyorsaniz kabuguda hesaba katarak 1-2 derec ustunu baz almalisiniz

Iste zaten isitici calismiycagi icin ha kapatip bi kenara kaldirmissin ha icinde durmus farkeder mi alibey kaldirirsak bi kenara bi malzemenin daha temizliginden kurtulmus olmazmiyiz yani sonucta :) kabugu ben hic hesaba katmamistim bakin onu dogru demissiniz dikkate almak lazim

Bulundugumuz şehre ilçeye göre değişir ama her şekilde gece gündüz ısı farkını dikkate almak lazım, sabit olması açısından ısıtıcı yine kullanılacak. Kuru alanda ki sıcaklık hakkında moderatörlerimizin bilgi vermesi daha dogru olur, Şahsi yorumum da şöyle su sıcaklığı ile oda sıcaklığı yine farklı olacağı için aynı orantıyı yine 1-2 derece ile olsada uygulamamız gerekir galiba, ben yaz döneminde daha çok balkonda gerçek güneşe çıkarmıştım ve daha yavru oldukları için ev içerisinde sıcaklık orantısına aynen devam etmiştim. Gerçi bizim burası hiçbir zaman çok bunaltıcı sıcaklar görmez.

Isiticinin temizligi derken onu temizlemek neden gerekiyorki ? Ya duserse isi diye suda kalmali isitici yani
Kabuk konusuda genelde atlanir ben soyluyorum boyle bir soru oldugunda hep
Neslihaninda dedigi gibi kuru alan isisinda moderetorleri beklemek daha dogru olur

Benim bulundugum yerde oyle neslihan hanim zonguldakta ne kadar isitabilirse gunes tahmin edin iste :) alibey isiticinin yosun tutmasi yada yuzeyinin kayganlasmaya baslamasi(yosun baslangici oluyo sanirsam) gibi durumlara karsi bi kac haftada bir temizliyoruz ya tum malzemeleri o yuzden dedim, ama evet zaten suyun burda gerci 28 I bile bulabilecegini pek tahmin etmiyorum yaz da olsa, o yuzden isiticiyi cikarmamak en iyisi

Hemen açıklayalım. Şimdi kuru alan ve su ısıları için belli değerler olduğu gibi su ve kuru alan ısı farklarıda önemlidir. Bu iki bölge arasındaki fark 4-5 derece olmalı. Hayvanın su ısısna göre ayarlanan metabolizması kuru alanda daha çok ısınarak o sürede hızlanarak sindirim sistemi gibi vücut sistemlerini düzenler.

Ayrıca biz kış uykusuna yatırmadığıız için hayvanın bünyesi hiç dinlenmiyor ve su ısısına bağlı olarak hızlı çalışıyor. ayvanın doğada kışın uyguladığı dinlenmeye müsade etmiyoruz. Bu sebeple yavruluktan çıkmış hayvanı 26 derece suda tutmak daha uygun.
Bir sebebide kışın hava daha soğuk olduğu için oda ısısı yani nefes aldığı hava ısısı ile su ısısı farkı su 28 derece olursa fazla olur. 26 derece olan su ile örneğin 24 derece olan oda ısısı arasındaki fark az olacağı için hayvan bünyesini 26 dereceye adapte edecek ve üşütme riski azalacak. Bu su ısısnın uygun kuru alan sıcaklığı 30-31 derecedir.

Yazın su ısısı evet 30 derece olacak ve ısıtıcı devreye giremeyecek. Ancak geceleri bu ısının altına düşerse ısıtıcı devreye girecek ve stabil ısıyı koruyacak. Belki Temmuz ve Ağustos ayında gecede bu ısıya düşmez ve ısıtıcı çıkartılır. Mevsimin durumuna göre düşünülebilir. Güney illerde bu konu çok daha avantajlı. Su ısısı 30 derece olan dönemde kuru alanı yani hayvanın doğada güneşlendiği esnadaki ısıyı düşünerek ve su-kuru alan ısı farkının yukarıdaki etkilerinide hesaba katarak kuru alan ısısını 34-35 derece gibi tutmak gerekir. Bence bu iki ısıyı ayarlamak zor değil. Yazın ortam ısısı zaten fazla, kışında ortam ısısı düşük. Aynı mesafede oda ısısı 24 derecede iken ile oda ısısı 30 derecede iken zaten aynı kuru alan ısısı olmaz. Belki ufak yakınlaştırma yada uzaklaştırma yeterli olur.

Ali Sarp daha hassa noktaya değinmiş. Genelde ben toleransı kullandığım için hayvanlardaki boy farkı arada kalıyor. Yani kuru alan zeminini ben 30 derece yapıyorum, böylece hayvanın tepe noktası 32-33 üzeri olmuyor. Gerçi sendeki hayvanlar iri olunca senin daha çok dikkat etmen gerekir Ali sarp.

Anladim emre abi yani her zaman icin su ve alan arasinda 4-5 derece farki olusturmak sart diyosun yeterince aydinlatici oldu tesekkur ederim gene bilgiler icin

Bende zemin 29-30 derece su 26,5 uygundur heralde degilmi emre abi bi emin oliyimda

Uygun Ali Sarp. Gayet iyi bir ısı farkın var.

Evet Tayfun. Bu ısı farkı metabolizmalarını dengelemek için gerekli. Sonuçta yazın daha fazla ısıya adapte oluyor ve kurumaya çıktığında sudan daha sıcak bir ortama ihtiyaç duyuyor. Böylece aynı mantıkla bünye çalışmaya devam ediyor.

Geri