Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Haftalık Beslenme Programı Önerileriniz

azrael

Gümüş 5 Üye
Göz kararı bir programım var. Bunu kağıda döküp günlük olarak, kesin olarak uygulamaya sokmak istiyorum. Aşağıdaki çeşitliliğe göre uygun bir program önerirseniz çok sevinirim.

mailto:/27xnghx.jpg

RE: HAFTALIK BESLENME PROGRAMI ÖNERİLERİNİZ

Hayvanın boyu kaç cm di?

Birde o bitkiseli yemekte isteksizlik yok değil mi?

Cvp: HAFTALIK BESLENME PROGRAMI ÖNERİLERİNİZ

Şimdi ölçtüm; kabuk boyu 8.5 - 9 cm.
Bitkisel yeme de hiç iştahsızlığı yok. Gayet seviyor. :)

Günlük tek öğün kafa hacmi kadar verilmeli.
Ptesi: raffy p
Salı: reptomin
Çarşamba: gammarus
Perşembe: aç gün (taze sebze verilebilir)
Cuma: herbivor
Ctesi: gammarus+raffy p
Pazar: reptomin+herbivor

Her pazar reptominin biri vitamin damlatılıp verilmli.
İki pazarda bir ıslak bir reptomin mürekkep balığı kemiği tozuna bulanıp berilmeli.

Vitamin, mürekkep balığı kemiği günleri değişebilir.
Aç gün her hafta değişirse daha uygundur.

Cvp: RE: HAFTALIK BESLENME PROGRAMI ÖNERİLERİNİZ

AEK' Alıntı:
Günlük tek öğün kafa hacmi kadar verilmeli.
Çarşamba: gammarus
Cuma: herbivor
Ctesi: gammarus+raffy p
Pazar: reptomin+herbivor

Her pazar reptominin biri vitamin damlatılıp verilmli.
İki pazarda bir ıslak bir reptomin mürekkep balığı kemiği tozuna bulanıp berilmeli.

Vitamin, mürekkep balığı kemiği günleri değişebilir.
Aç gün her hafta değişirse daha uygundur.

Çok teşekkür ederim. Fakat vitamini ne ölçüde vermem uygundur? Tüm yeme mi vitamin damlatılmalı, yoksa tek bir stick'e mi?

Tek yeme tek damla. Ama bunu yavrulara veriyoruz. İki damla yeter. Mürekkep balığıda iki yem olabilir.

Cvp: RE: HAFTALIK BESLENME PROGRAMI ÖNERİLERİNİZ

AEK' Alıntı:
Tek yeme tek damla. Ama bunu yavrulara veriyoruz. İki damla yeter. Mürekkep balığıda iki yem olabilir.

Mürekkep balığı ufak bir baskıyla hemen ufalanıp toz haline geliyor. Direkt olarak mürekkep balığından minik bir stick yem kadar parça koparıp veriyorum. İştahla yiyor. Bir zararı olmaz sanırım?

Srick yemden biraz ufak olursa uygun. Kalsiyumun fazlasıda zararlı olur.

Yemleriniz çok güzel maşAllah..........

Çarşamba: tetra gammarus+herbivor
Cuma: raffy p
Ctesi: raffy I+herbivor
Pazar: reptomin+mineral (raffy p'deki kırmızıları ayırıp vereceksin)

emre bu şekilde daha iyi olur gibi. reptoda yosun içeriği var zaten herbivor kurutulmuş yemle iyi olur yalnız önce herbivor verilmeli kurutulmuş önce verilirse yemeyebilir. mineral yem bitene kadar vitamin damlaya gerek yok. bittiğinde pazartesi raffy P'ye damlatılıp verilebilir. pazar günü de sadece repto devam edilir. aslında gammarusun biri ve herbivora gerek yoktu. taze sebzede verilecek. reptomin daha önce biteceğine göre herbivorun yanına carnivor alınıp protein oranı dengelenebilir. gammaruslarda da hangisinin tarihi önce bitiyorsa o eritilip diğeri sonraya kadar durabilir.

cem' Alıntı:
Çarşamba: tetra gammarus+herbivor
Cuma: raffy p
Ctesi: raffy I+herbivor
Pazar: reptomin+mineral (raffy p'deki kırmızıları ayırıp vereceksin)

emre bu şekilde daha iyi olur gibi. reptoda yosun içeriği var zaten herbivor kurutulmuş yemle iyi olur yalnız önce herbivor verilmeli kurutulmuş önce verilirse yemeyebilir. mineral yem bitene kadar vitamin damlaya gerek yok. bittiğinde pazartesi raffy P'ye damlatılıp verilebilir. pazar günü de sadece repto devam edilir. aslında gammarusun biri ve herbivora gerek yoktu. taze sebzede verilecek. reptomin daha önce biteceğine göre herbivorun yanına carnivor alınıp protein oranı dengelenebilir. gammaruslarda da hangisinin tarihi önce bitiyorsa o eritilip diğeri sonraya kadar durabilir.

" tetra gammarus" bu hafta biter. azalınca raffy I'yı aldım. sanyu yemi kullanmama gerek yok sanırım? nadiren, çeşit olsun diye veririm belki?

işin açıkçası sanyu pek makbul bir yem değil. ama sen bilirsin.yerse arada eritebilirsin. herbivor yemesi güzel benimkiler sevmemişti. ama büyüyüp ot ağırlıklı noktaya geldiklerinde alabilirim. tahminen 15 cm gibi. içeriğinde protein var mı ? ben unuttum. varsa yüzdesiyle birlikte yazar mısın.

Üzerinde yazan; Ham protein %16,5

Vital kadar protein varmış. Ya vital ya herbivor artık gerekir bence. Herbivor bitince vital alınır çeşit olur.
Cem in yöntemde uygulanabilir. Büyük fark yok.
Ben olsam sanyu yemi denize dökerdim.

Cvp: Haftalık Beslenme Programı Önerileriniz

Bu arada mineral yemler bitene kadar vitamin vermeye gerek yok demişti Cem. Mürekkep balığınada o bitene kadar gerek olmaz. Kırmızı yemler bitince vitamin ve mürekkep balığı kemiği uygulanabilir.

Kırmızı mineral yemler de mi kafa büyüklüğünde verilmeli, yoksa tek bir stick mi?

MaşAllah yemleriniz çok fazla...

Mineral yem haftada bir gün sadece o verilip kafa büyüklüğünde verilebilir. Yada bir stick az yanına Cem in önerisi.

Geri