Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

haftalık ek besin sayısı

nameste108

Platin 2 Üye
merhabalar. Konu açtım ama cevap gelmedi.tekrar açıyorum

Kaplumbağalrıma hafta da 14 öğün yem veriyorum bunun 4 öğünü ek yem (raffy royal, raffy I, raffy mineral, haşlnmış yumurta)

haftalık olarak 10 temel besin (raffy p, tetra reptomin) + 4 ek besin dengeli midir ?

Yoksa ek besini biraz arttırayım mı ?

not: haftalık sera reptilin kullanıyorum.

Cvp: haftalık ek besin sayısı

Aynı soruyu bende soracaktım. Şuanda ana yem olarak sera raffy p kullanıyorum. Arada tetra raptomin veriyorum. Haftada da 3 karides .Yeşillik yemiyorlar haftada 1 de yumurta akı :)

Nasıl beslemeliyiz eksiklikler fazlalıklar nelerdir :)

nameste108' Alıntı:
merhabalar. Konu açtım ama cevap gelmedi.tekrar açıyorum

Kaplumbağalrıma hafta da 14 öğün yem veriyorum bunun 4 öğünü ek yem (raffy royal, raffy I, raffy mineral, haşlnmış yumurta)

haftalık olarak 10 temel besin (raffy p, tetra reptomin) + 4 ek besin dengeli midir ?

Yoksa ek besini biraz arttırayım mı ?

not: haftalık sera reptilin kullanıyorum.

1 yaşına kadar sizinde bildiğiniz gibi protein ağırlıklı beslenmeliler, ve yanlış hatırlamıyorsam sizin kaplumbağalar 1 yaşın altıydı. Marul v.b şeyler yiyorlarsa arada öğünlerini öyle yapabilirsiniz. Ana yemin ağırlığını azaltabilirsiniz biraz, ana yem 8 öğün, ek yemler 6 öğün olabilir. Minerali arttırın bence.

Tohlii' Alıntı:
Aynı soruyu bende soracaktım. Şuanda ana yem olarak sera raffy p kullanıyorum. Arada tetra raptomin veriyorum. Haftada da 3 karides .Yeşillik yemiyorlar haftada 1 de yumurta akı :)

Nasıl beslemeliyiz eksiklikler fazlalıklar nelerdir :)

Bence 1 gün raffy p birgün de reptomin kullanın, yeşillik yemiyorlarsa yapacak birşeyiniz yok maalesef.

10 cm civarına kadar protein ağırlıklı yemlere ara vermeden devam :)

Burak Bey, ek yem miktarınızı biraz arttırabilirsiniz.Örneğin haftada 4 gün ana yem yanında ek yemlerinizi de dengeli bir şekilde verebilirsiniz.
Ek yemlerinizin nitelikleri fazla yakın birbirlerine.
Aklınızda bulunsun sera reptil Herbivor ve sera vital gibi bitkisel yemlere alışmaları anlamında ek yem olarak kullanmaya başlamanızı öneririm :)
JBL tortil gibi dip yemler kullanmanızda kapluşlarınızın eminim hoşunuza gidecektir :)

Mecit Bey, Bence tetra ve serayı gün aşırı Umut beyin dediği şekilde kullanmanız daha doğru.
Yukarıda yazdığım yemleri aynı şekilde size de tavsiye edebilirim :)

herbivor büyük ve sert yem olarak okumuştum yiyemezler diye düşündüm ist.a gidince görerek alacağım :)

vitali de daha 5-6 aylıklar büyüsünler öyle alayım demiştim.

Dip yemini de kesin benim afacan olan kaplumbağam diğerleri ile paylaşmadan tek başına yiyecektir :D

ben yemleri biraz daha araştırayım sorularımı sorarım :)

sera carnivor için ne dersiniz?

Herbivor yuvarlak ve büyük.
Ben bile hala parçalayarak kullanıyorum.

Önerdiğim yemlerin hepsini kullandığım için gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliyorum :)

Carnivor yine protein ağırlıklı bir yem.Sizde bu kadar protein ağırlıklı yem varken bence başka çeşit almanız daha uygun.
Carnivor da hem ana hem de ek yem özelliği olan bir yem.Aynı herbivor gibi.

hmm . O zaman sera vital ve reptil herbivoru alayım. Böylece iki ek besinim daha oldu. Bu iki yemi hafta da kaç kez vereyim ? Nisandan sonra yavaş tavaş ek besinden çıkarıp ana besine döndürmeyi düşünüyorum.

jbl herbil organic green için ne dersiniz almaya gerek var mı ?

jbl herbil dediğiniz ürünü bnde almayı düşünmüştüm.Ama tamamen kara kaplumbağalarına yönelik olduğunu düşünüyorum.

Ben deneme amaçlı jbl agivert aldım.Ama çubuk yemler su formuna uygun değil.Direkt dibe çöktüğü için yemesi zor oluyor.

Vital ve herbivoru şu anda ana yemin yanında haftada 2- e kere kullanmanız yeterli olur.

Kaplumbağanız 1.5 yaşını falan doldurmadan tam olarak bitkisel yeme geçmeyin.
Ben 6 yaşında ki kaplumbağama hafta 1 kere tetra reptomin ve carnivor gibi ana yemlerden de veriyorum.
Zamanla bunun ayarını tutturursunuz :)

teşekkür ederim hafta da bir gün herbivor bir gün vital olmak üzere hafta da iki gün kullanırım.

Hafta da 8 öğün ana yem 4 öğün ek yem 2 öğün bitkisel yem yapayım.

Uygun mudur ?

Bitkisel yemleri yiyeceklerse eğer uygundur, yalnız bir şey dikkatimi çekti sürekli sera marka yemleri kullanıyorsunuz bence biraz marka çeşitliliğine gidebilirsiniz. JBL, TETRA gibi.

ana besin olarak tetra ve sera kullanıyorum gammarus zaten pek fark etmiyorum serayı ek olarak royal ve mineralini kullanıyorum. Ana yem olarak jbl ve tetra tavsiye ederseniz onları da alabilirim.

Sera hem güvenilir bir marka hem de afiyetle yiyorlar özellikle sardalya ve büyük karidesleri parçalamaları çok güzel oluyor .

Tetra hepsinden üstün benim gözümde.Sonra jbl sonra ise sera sıralaması geliyor benim için :)

Ama hepsi kendisini kanıtlamıs markalar :)

Aslında bu işin doğrusu yok. Tabiki temel kuralları baz alacaksınız. Ancak hepsinden azar azar ve düzenli vermek kaydıyla tüm besinleri ve yemleri kullanabilirsiniz. Hangi gün veya nasıl olduğu önemli değil.

Kimi ana yemleri bir gün eek yemleri bir gün veriyor, kimi gün içinde tüm yemleri eşit veriyor. Bu tercih meselesi.

Emin bey haklı, temel kuralları baz alarak kendi diyet programınızı hazırlayabilirsiniz kaliteli yemler ve çeşitlilik dahilinde tabi ki.

jbl marka önerebileceğiniz raffy p ye eş değer bir yem var mı ?

JBL Turtle Food ve JBL Agil fena değildir.

JBL ek yem olarak ise; calcil' i kullanabilirsiniz.

tavsiyeler için teşekkürler ama dip yemi kullanmayı düşünmüyorum 4 kaplumbağam olduğu için hangisinin ne kadar yediğini anlayamam.

Bu arada kaplumnağalrım her birine 1 TL genişliğinde marul yediriyorum her gün zararı olur mu? Fazla mı?

Marulun hiç bir zararı olmaz, ben her gün bir yaprak veriyorum. İstediğiniz kadar verebilirsiniz kıvırcık marul, roka ve her türlü su bitkisini..

Emre Bey,

JBL Turtle Food'un içeriği nasıl bir şey stick şeklinde mi yoksa gammarus gibi ufak tefek şeyler mi? Netteki resimlerden seçemedim. Ben raffy royal gibi ele gelen büyük yemlerden istiyorum vermesi daha kolay oluyor.

Bu arada ben calcili dip yemi sanıyordum stick şeklideymiş. Ek besin olarak ilerleyen zamanlarda düşünebilrim :)

Geri