Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Haftalık Yem Programı

Gelmir

Altın 2 Üye
Arkadaşlar merhaba;

Alt kabukta yaşanan plakalaşma* ve üst kabukta oluşan hafif deformasyon sonucu yem programında revize’ye gittim. Haftalık şu şekilde yem diyeti uyguluyorum. Sizce nasıldır? Eksik gördüğünüz ya da değiştirmem gerektiğini düşündüğünüz bir şey var mı?

Pazartesi: Sera Raffy P (1 adet) Tetra Reptomin Baby (1 adet)
Salı: Sera Carnivor (1 adet)
Çarşamba: Tetra Reptomin Baby (3 adet) Sera Raffy I (2 adet)
Perşembe: JBL Agil (1 adet) Sera Raffy I (1 adet)
Cuma: Tetra Reptomin Baby (3 adet)
Cumartesi: Raffy P (1 adet) Tetra Reptomin Baby (1 adet)
Pazar: Tetra Reptomin Baby (3 adet) Sera Raffy I (2 adet)

Not: Şuan vitamin kullanımını kestim, su sıcaklığı 27-28 derecelerde.

* mailto:/forum/Konu-alt-kabuk-sorunu--11133.html

Şimdiden herkese teşekkürler.

Bu arada kabuk boyu 6 cm ve son 2 aydır gelişme göstermedi. Öncesinde yaklaşık olarak ayda 0,4 cm boy artışı grafiği gösterdi kendileri :)

Cvp: Haftalık Yem Programı

hayvan 6 cm kabuk boyunda ise verdiğin yemler çok az bu da gelişmemesine etken oluşturmuş. gün toplamını sabah akşam olmak üzere toplamda 5 hatta 6 adete çıkar. raffy P ayarı olarak bu kadar. bu zamanları gelişim açısından en iyi performans gösterdiği zaman enerjisini bu yönde harcayacağı için obez olma durumu olmaz.

reptomin baby'nin iki tanesini bir tane gibi kabul et. gammarusta aynı şekilde

Yem miktarın bana az gibi geldi Soner. 2 carnivor yada 3 raffy p kafa hacmini yakalar bence. Raffy p olan kırmızı Mineral yemleri ayrı ver. Böylece zaten vitamin fazla gelir. Zaten carnivor olanında ortası mineral. Şu şekilde daha iyi olur bence.

Pazartesi: Sera Carnivor
Salı: Sera Raffy I
Çarşamba: JBL Agil
Perşembe: Raffy p içerisindeki kırmızı mineral yemler
Cuma: Sera Raffy P
Cumartesi: Sera Raffy I
Pazar: Tetra Reptomin Baby

Aslında yem miktarları daha fazlaydı ama kabukta oluşmaya başlayan deformasyondan ötürü son 2 gündür bu diyete geçtim. Günde tek öğün, o da akşamları olacak şekilde besleme yapıyorum. Sabah ya da öğlen yemleme imkanım yok maalesef. Şimdi, yönlendirdiğiniz şekilde yemlemeye devam edeceğim.

Deformasyon yem miktarıyla olmadığı için yani aşırı beslenmeye bağlı olmadığı için beslenmeyi kafa hacminde devam etmen gelişim için iyi olacak. Hatta konu deformasyon bile değil plaka atamama durumu.
Bir süre büyüme dursada tekrar başlayacaktır.

Dikkat edersen tek tip öğünle dağıttımki oranlamada ayar kaçıklığı olmasın. Sonuçta hayvan bir haftada gereken miktarı ve çeşitleri tükettikten sonra günlük karışık yem vermeye ve ayar yapmaya gerek kalmıyor.

Aslında konunun ilk mesajında da yazdım; kabukta ufak tefek deformasyonlar var. Hafif üçgenleşme söz konusu. Bu yüzden de yem konusunda düzenleme yapmak istedim. Bunun haricinde tüm ekipmanlar mevcut ve su ısısı 27-28 derece civarı.

Günlük tek tip beslenme kafa hacmini tutturması açısından kesinlikle daha rahat olacaktır. En azından ben beslemediğimde eşim beslerken rahat edecektir. Şimdi ona göre değişiklik yapacağım. Teşekkürler Emre.

Geri