Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hangi yem

kermit şarlot

Bronz 5 Üye
Evet arkadaşlar size zor olmayan bir soru sormak istiyorum.Sizler kaplumbağanız için hangi yemi kullanıyorsunuz ve ek olarak ne veriyorsunuz

Cvp: Hangi yem

Ana yem: Sera Raffy P, Tetra Reptomin, Sera Carnivor, JBL Calcil, JBL Agil

Ek yem: Sera Raffy I, Sera Raffy Royal

Ev yapımı: Haşlanmış balık ve tavuk, uygun yeşillikler

soner bey gereklı acıklamaları yapmış :)

aynen. yavruysa etçil ağırlıklı beslemeniz uygun. büyükse otçul.

Estağfurullah, hatta Sera Raffy Royal'i büyük ve sert oldukları için kullanmıyorum şimdilik. Yavrular için yemesi zor oluyor. Sera Carnivor'u da en küçük boy aldım ve haftada 1 vitamin ile yumuşatıp veriyorum.

bende reptomin aldım büyük geliyo biraz ama zorlana zorlana yiyolar artk :) gammarus için çıldırıyorlar resmen

yavruları etçil ağırlıklı 1 yaşından itibaren daha otçul ana yem tetra reptomin ek yem sera raffy royal

Ana yemler: tetra reptomin, tetra reptomin baby, sera carnivor, jbl agil, jbl rugil.
Destek yemler: sera mineral, sera vital, jbl calcil.
Ek yemler: tetra gammarus, jbl energil, jbl pro baby, sera royal.
Bunlar dışında tropical vita rept karışık yem var.
Bunları yavru ve genç kaplumbağalar arasında uygun dağılımla veriyorum.

Daha önce kullandıklarım ve almaya gerek duymadığım yemler ise jbl tortil, tropical dried fish ve tropical river shrimp.

ana yemler: sera raff P, sera carnivor, tetra reptomin, jbl agil, jbl tortil
destekler: jbl calcil, sera mineral, jbl agivert (bunu yanlışlıkla vital yerine aldım. zoraki yer gibiler, aman bundan almayın)
ek yemler: tropical repto tabin, sera raffy I, sera royal

bunlar harici haftada en az iki defa marul veya kıvırcık (ortasındaki körpe yapraklardan), ayda bir yumurta küp şeker kadar, ayda bir 1 tl kadar olgunlaşmamış açık renk çilek, 2 ayda bir en kaliteli pastırmanın çemensiz temiz orta kısmından 2 tane 1 tl kadar.

bu arada soner calcil haftada bir uygundur. fazla verme.

Taze yeşillik olarak bende kıvırcık ve kabuğu soyulmuş salatalığın sulu olmayan kısmından veriyorum. Nadirende havuç.

emre havucu ne şekilde kesip veriyorsun benimkilere yediremedim. koparamıyorlar. salatalığı mevsimi gelmeden vermesen iyi olur hormonu basıyorlar ben korkuyorum açıkçası. çileği de hormonsuz olan tek meyve dedikleri için veriyorum.

Teşekkürler Cem. Salatalık konusunda seni dikkate alayım. Ancak çileklerde hep mevsimsiz satılıyor ve doğal olmayabilir. Eskiden belli bir mevsimde bulurduk. Onuda iyi araştırmalı.
Havucu şu şekilde veriyorum. Hani salatalık ve havuç soyma bıçakları varya onlarla zar gibi kesip sonra bölerek stick yem gibi ağzına veriyorum. Komple yutuyor hınzırlar.

JBL Calcil konusunda haklısın Cem. Biraz araştırdım bende. Ve ilk defa kullanmaya başladım bu markanın ürünlerini. Eskiden pek yoktu piyasada. Birde bana fason bir marka gibi gelmişti ilk. Pek güvenemiştim :) Şimdi sayenizde öğrendim ve işlerinde başarılı olduklarını gördüm. Zaten benim Hayri çok küçük olduğu için yem tüketimi de oldukça az. Ama yem çeşitliliğini fazla tutmaya çalışıyorum. Calcil'i de haftada 1 veriyorum.

Baştan çeşidi çok verince yem seçmesinin önüne geçmede büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Calcil yiyebiliyorsa çok iyi. Mineral bir nebze daha kolay yenebilen bir yem. Özellikle yavrular için. Tırnaklarını takarak uğraşmaları ve bu şekilde yemeleri de iyidir.

Protein değerlerinde Sera daha başarılı, vitamin katkısıda jbl yemlerde daha iyi.

Evet, bende aynı düşünce ile hareket ediyorum. Tek bir yeme alışmaması için oldukça çeşitli besliyorum. Bir yemi aynı gün bir daha yedirmiyorum. Hatta bazı yemlerini 3 günde, bazılarını da haftada bir yiyor. Belli bir yaştan sonra yem çeşitliliğine alıştırmak daha zor olabilir.

pastırma falan agızlarının tatlarını iyi biliyorlar ya :)

Geri