Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hangi yemleri tavsiye edersiniz?

Erik

Bronz 4 Üye
Biliyorum forumda bir çok sayıda konu var bununla alakalı ama içlerinden hangilerini çekip alıcam bilemedim onun için sizlere soruyorum.. tospalarımı alalı 4 ay falan oldu fakat tam olarak yaşlarını bilemiyorum doğum tarihlerini bilmediğim için..biri 6cm biri 8cm civarlarında..şu ana kadar Serra raffy I ve serra raffy P kullandım..uzun süreden beri de P'yi ana yem olarak sürekli veriyorum I'yı bıraktık..ama artık tospaların yem çeşitliliği olsun istyorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum saygılar :)

Cvp: Hangi Yemleri Tavsiye Edersiniz?

jbl agil,calcil - sera mineral çeşitlilik yemleri olarak iyidir sera raffy p ve tetra reptomin de iyi birer ana yemlerdir

Raffy ı yı kesmeyin kaplumbağalarınız daha yavru. Haftada üç gün ek yem olarak kullanmaya devam edin. 1 yaşından sonra yavaş yavaş kesmeye başlarsınız.

Serra mineral, Sera carnivor, JBL Agil, Sera Vital önerebileceğim diğer çeşitli ek yemler. Raffy P bitince de tetra reptomine dönebilirsiniz. Arada yeşillik vermenizde sakınca yok. Yavaş yavaş alışsınlar. Salatalığın çekirdeksiz kısmı ve kıvırcığın yaprak kısmından verebilirsiniz. Raffy I yı bırakmayın, ama kısmen azaltabilirsiniz. Kaplumbağaların ikisinide günde tek öğün besleyin. Birde büyük olan sanırım 1 yaşına yaklaşmış. Onu haftada bir gün aç bırakmaya başlayın.

AEK' Alıntı:
Serra mineral, Sera carnivor, JBL Agil, Sera Vital önerebileceğim diğer çeşitli ek yemler. Raffy P bitince de tetra reptomine dönebilirsiniz. Arada yeşillik vermenizde sakınca yok. Yavaş yavaş alışsınlar. Salatalığın çekirdeksiz kısmı ve kıvırcığın yaprak kısmından verebilirsiniz. Raffy I yı bırakmayın, ama kısmen azaltabilirsiniz. Kaplumbağaların ikisinide günde tek öğün besleyin. Birde büyük olan sanırım 1 yaşına yaklaşmış. Onu haftada bir gün aç bırakmaya başlayın.

1 yaşına yaklaşmış sanırım diyorsunuz ama pek zannetmiyorum ben :) aldığım daha 4 ay falan oldu tabi petshopçu 6 aylık tospa satmadıysa daha en fazla 6 aylıklar :) ama eşim sağolsun biraz fazla beslendiler..giderek büyüyorlar..

Aldığınızda kaç cm idi, onu da bilmek gerekir. Eğer daha küçük olduğunu düşünüyorsanız bir kaç ay daha bekleyebilirsiniz. Ama eğer 10 aylıktan küçük ise gerçekten çok hızlı büyümüş. Bu çok kötü olmasada ideal süre değil.

8ci ayda ölçüp not etmiştim ikisi de 3,7 cm imiş..

Gerçekten hızlı büyümüş. Muhtemelen üçüncü veya dördüncü ayda bir yaş gibi düşünülebilir. Her gün tek öğüne yılbaşına kadar devam edip ondan sonra tavsiye ettiğim diyete geçebilirsiniz. Bir yaş şart değil. Benimkiler sekiz aylıktan sonra bu diyete başladı.

benimkiler agil ile calcil'i yemediler daha sonra kutusuna baktım. boyu 10 cm'den büyük olan kaplumbağalar içinmiş. bu jbl yemler küçüklere yaramıyor galiba. Allahtan tarihleri 2014'te doluyor. o zamana kadar büyürler de veririm. ziyan olmazlar. sera ürünlerini havada götürüyorlar.

JBL tortil ve pro baby yavrular için ideal yemler. Ufak kaplumbağalar rahatlıkla tüketebilir. Çeşitlilik isteyenler için alternatif olarak belirteyim dedim.

Cvp: Hangi yemleri tavsiye edersiniz?

serra raffy p'nin yanına bir de agil aldım sabahları p veriyorum akşamları agil veriyorum..fakat agil verdikten sonra bizim sıpalar aşırı mıçmaya başladılar buna anlam veremedim dip sürekli kirlenior ama raffy p de öyle bi sorunla karşılaşmıyorum..bu normalmidir ki acep

Hatırladığım kadarıyla içinde lifli bitkisel gıdalardan vardı. Ondan olabilir. Ben kullanıyorum ama bir fark görmedim. Dikkat etmemişte olabilirim.

ben şu anda yem olarak jbl agil ve tetra gammarus veriyorum. Acaba doğru bir besleme yöntemi mi?

Ana yem olarak reptomin yada raffy p daha iyi. Ben agil yemini ek yem olarak kullanıyorum. Gammarus da ek yem olarak veriliyor zaten.

Geri