Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hareketli ama yem yemiyor

gkhnkrdmr0

Bronz 5 Üye
Benim ejderlerden erkek olanlardan biri hiç yem yemiyor. Buna karşın çok hareketli neden olabilir.
Diğer ikisi sömürüyor .

Cvp: Hareketli ama yem yemiyor

Kabuk boyu nedir? Hangi yemleri kullanıyorsun, diğerleri baskın geliyorsa beslenemiyor olabilir mi? Diğer 2 si kaç cm?

Bir tane var 16 cm diğer ikisi 14 cm yemeyen erkek sera raffy kullanıyorum sera cornivor bitti yarın filan gelir herhalde

Artik bitkisele gecmeli eldeki yemler ne ona gore yem eklemesi yapip program yapalim ac gunde olmali artik

Hatta buyuk icin 2 ac gun

Eldeki yemler ne ona gore ne alinmali soyleyip bir program yapayim

Ali Bey şimdilik idareden sera raffy ı var küçük yarın bir gün cornivor etçiller için olandan gelicek istenilen yemleri alabilirim. Sağlıklı olabilmesi için ne olursa .

Tamam size bir program yapiyorum yanliz bu programi uygulamadan bir emre yada cem abinin de onayini bekleyin
Haftada 1 gun tetra reptomin
Haftada 1 gun jbl agil
Haftada ard arda gelmeyecek sekilde 2 gun vital
Haftda 1 gun ac gun
Bir gun sera royal veya gammarus 1 litrelik var birtek royalde bitiremessiniz sanirim
Haftada 1 carnivor

Ikinci hafta carnivor yerine mineral

Sonra tekrar ayni sistem

Diger hayvanda 15 cm olunca iki ac gun olacak bu sefer calcil falanda eklenip aylik programda yapilabilir

Belki emre yada cem abi suanda bile diger hayvana iki ac gun yapip aylik program yapmayi tercih edebilir

Alinacak yemler vital agil gammarus(jbl,tetra,sera,tropical) ve reptomin oluyor yani carnivor zaten varmis

O zaman onlarında yorumlarını bekleyim başlayayım.
Zaman ayırdığınız teşekkürler

Şimdi bunlar bu yaşlarına kadar tek çeşit ile geldiler sorun olmaz değilmi

raffy I bitince royal al 1000 ml netten al yarı fiyatına alırsın. yanında olması gerekenler tetra reptomin, jbl agil, raffy p, sera vital ve sera mineral. bu yemler elinde olması gerekenler.

hayvan diğerlerinden dolayı yiyemiyorsa buna ayrı bir köşede verip elinle set yap diğerleri yaklaşmasın. hayvanın üstten ve yüzünün resmini çek bakalım başka bir sorundan dolayı mı yemiyor. şu andaki yemin tarihi geçmiş mi onu da kontrol et. bayat yemi de yemezler.

Ali Sarp güzel yapmış. Zaten hemen iki aç güne geçmesin. Diğerleri 15 cm olunca tümünü iki aç gün yapıp devam edilir. Buda uyum zamanı ile 4-6 ayı bulur. Bu esnada diğer yemlerde temin edilir. Hatta tarih boşa geçmesin diye hemen değil 14,5 cm olunca alınır. Sana yaptığım programı bulursan hazır şimdiden verebilirsin Ali Sarp. Bir kenara not alınıp 15 cm olunca uygulanır. İki aç günde haftalık karışık olduğu için aylık çok güzel oranlanıyor.

Vital yemide 1000 lik al. En çok onu tüketecekler. Boşa ufak kutuları çabuk tüketip zarar etme. Hatta bir süre sonra bir ana yemide böyle almayı uygun bulursun. Royal yerine jbl energil almanı öneririm. İkisi tamamen aynı yem. Sendeki hayvanlar iri, royalde ufak balık çok var. Energildeki en büyük balığı ikiye hadi olmadı üçe bölsen yerler. Boyuna ufacık balıklarla uğraşma.

Zaten bitirirler ama ne olur ne olmaz jbl tarihi genelde daha ileri oluyor.
Gerçi bu iyimi kötümü bilemem. Çok düşünmüşümdür onda koruyucu daha mı fazla yoksa sera dahamı garantici diye. Yada acaba jbl risk alıp yemi tam bozulma sınırına kadarmı götürüyor. Neyse konuyu dağıtmıyayım. Ama herkes için bir detay olsun.

Bilemiyorum yarin resmini çekicem digerleri yerken cok firsati oluyor ama agzini dahi acmiyor. Burnunun ustu biraz koyu digerlerine gore bir hastalik belirtisimi eskiden varmiydi hatırlamıyorum

Resme Bakmak gerekir. Isırma sıkıştırma varmı diğer hayvanlarda? Strese girmiş olmasın?

Gözlemledim kendimce ikisi bunu hic takmiyor bu beni gorunce tirmanmaya çalışıyor yarin resmini aticam. Kucukten beri beraberler sonradan kavga olabilirmi?

Bu kaplumbağa aleminde dislanma olabilirmi ikisi ust uste uyuyorlar bazen 3 u de ust uste uyuyorlar bende anlayamadim . Disimi diye merak ettim kuyrugu baya kalin ve uzun sabah bir daha bakicam Aksama fotografini atarim

Bilgilendirme amacli vital yem otcul agirlikli ben cornivor bitince sera reptil vermisti petshop yemediler . Sonradan cozdum otcullar icin oldugunu vitali yemeyip ac kalmasinlar?

Vital yemide yemeliler. Sürekli proteinsel beslenme zararlı. Özellikle belli yaştan sonra. Gerekirse kandırma yöntemiyle gerekirse aç kalarak öğrenecekler. Bitkisel beslenme şart. Bitince sera reptil vermişti derken anlamadım. Devamı ne, reptil herbibor ise o daha çok kara kaplumbağalarının tercih ettiği bitkisel yem. Bunlarda yer ama bazıları seçiyor.

Kavga cinsiyet ayırt etmeksizin her zaman olma ihtimali olan bir durum. Bu cinsel uyumsuzluk veya aynı cinsiyetin çekişmesi ile olabilir. Ayrıca yer darlığından daha büyük olasılıkla meydana gelebilir. Yani büyüdükçe daha geniş alana ihtiyaç durumu. Daha az ihtimal olsada yavrudan beraber büyüyenlerde dahi olabiliyor. En büyük sebep yetmeyen su alanı.

Genelde bir erkeğe ya bir dişi ya iki dişi iyidir. İki erkekte çekişme ihtimali dışlanma ihtimali olabilir.

O zamanlar formu bilmiyordum sera reptilide yer dedi atiyom agizlarina aliyorlar parcalayip birakiyorlardi. Son dedigin olabilir gibi bu erkek hep ayri takiliyor diger ikisi buyuk ihtimal bunu dislamis olabilirler anlayamadim erkekmi disimi üst üste uyuyorlar yiyorlar. Maşallah saglikli gibi duruyorlar aksam fotoğrafları aticam.

Reptil herbiror

Isısrma saldırma olmayıp sadece dışlama sorun olmazda yem yememesi bir stres kaynağınada işaret ediyor. Diğeri dışlansa ya umursamaz ya saldırır, yemden kesilmez. Yemleme yaparken diğer ikisine bir tarafta buna ayrı tarafta vermeyi dene.
Kuru alana beraber çıkıyorlar mı?

Evet herbivor yemi yemiyen kaplumbağa sayısıda az değil. Sanırım vital protein oranı kısmen deha yüksek olduğu için lezzetli geliyor.

Benim program soyle ayda 1 calcil carnivor verilen hafta
Ayda iki carnivor
Ayda iki mineral bu ikisi iki hafta arayla ayni haftalarda olmayacak
Ayda iki agil bu istenilen yemle verilebilir
Ayda 7 vital
Ayda 8 ac gun
Ayda 4 reptomin
Ayda 4 energil royal gammarus
Diger hayvan 15 cm olunca bunu gunlere bolup uygulayabilirsiniz ben bir yillik programi yaptim bile

Emre bey formu okumaya baslayinca kuru alan olmasi lazim olduğunu anladim . Normalde sulari islanicak kadarlar eskiden (en son hatırladığım 1 hafta once idi) nasil yapiyorlarsa ust uste cikiyorlardi 3'u birden . Sonradan yem bitince bakmaya basladim yeni yemi yiyorlami diye? Formu okuyunca akvaryum yaptirmaya karar verdim.

Ali bey sizin hayvanlar benimkilerden iri ve yasli ayni programi uygulasam bir sey olurmu?

Emre abi olmayacagini soyledi 15 cm den sonra icin iyi bir program bu

Geri