Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hareketli Merry, şiş gözü

happy

Altın 3 Üye
Merhaba arkadaşlar!
Beni hatırlıyor musunuz? :)
Ufacık Merry büyüdü büyüdü ve kocaman bir kaplumbağa oldu. Zaten akvaryumu artık ona küçük geliyor. En kısa zamanda ona göre büyük bir akvaryum alacağım. Merry çok hareketli odaya girdiğim anda çırpınıyor dikkat çekmeye çalışıyor. Mama için deliriyor. Yıllardır yemek yememiş gibi yiyor. Çok sağlıklı gözüküyor suyun içinde. Ama dün filtre'yi temizledim ve filtreyi tekrar akvaryuma takmak için onu sudan çıkarttığımda tek gözü kapalıydı sonra açtı. Ama gözü biraz şişmişti. Suyun içinde hiç dikkat çekmiyor ama incelediğimde arada gözlerini kırpıştırdığını gördüm. Gayet iyi ama sağ gözü biraz şiş dediğim gibi.
Bugün tekrar elime alıp bakıyım dedim. Gözü normal gibiydi kapalı değildi. Ama bugün de ağzını açıp kapadı.
Ben happy'i bu yüzden kaybettim. Hala iyiyken ne yapabilirim? Veterinerden şırınga içinde antibiyotik almam iyi gelir mi?
Teşekkürler :)

Cvp: Hareketli Merry, şiş gözü

Tedavi için erken, biraz daha gözlemleyin derim. Ama vitamin takviyesinde bulunmanız faydalı olabilir

Veterinere bir göstermekte tabi fayda var. Erken teşhis tedavinin çabuk bitmesine faydalı olur. Göz enfeksiyonu ile beraber akciğer enfeksiyonuda olabilir. Eren' in dediği gibi vitamin takviyesini yapmanız iyi olur. Aynı durum iki gün daha devam ederse veterinere gitmenizi öneririm.

benim ufak olan sürekli kuru alanda ısınmayı seviyor. gözleri kurur diye iki günde bir gentagut damlatıyorum. sizde kuru alana çıktığında damlatın gözlerine. en azından göz meselesini aradan çıkarın. su ısısınıda 28-29 aralığına alın başlangıç varsa bu iyi gelir. ama bir artış gözlerseniz. emrenin dediği gibi veteriner yolu gözüküyor.

Dediğim gibi bir önceki kaplumbağam Happy'i göz enfeksiyonu ve aynı zamanda akciğer enfeksiyonundan kaybettim. Merry'nin de şiş gözünü görmem beni korkuttu. Su aralığı sürekli 27 derece civarlarında. Vitamin olarak mamaya damlatıp kuruduktan sonra vermekten bahsediyorsunuz değil mi?
Maalesef Merry kuru alanı hiç sevmiyor yani ben onu kuru alanı sadece üzerinden geçerek kullandığını görüyorum. Beni yalgıya düşüren aynı zamanda hala çok hareketli ve hiç bir şeyi yokmuş gibi davranması.
Verdiğiniz bilgilerden dolayı hepinize çok teşekkürler :)

Vitamini damlatınca kurumasını beklemeden yem vitamini çekince verin. Su ısısını bu sıralar 28 altına düşürmeyin.

Tamam. Çok teşekkürler. :)

Geri