Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Haşlanmış Yumurta Akı Hakkında Sorular

nameste108

Platin 2 Üye
Forumda yumurta hakkında bir çok başlık mevcut ama soracağım sorulara net bir cevap bulamadım.

₪ yumurtayı haftada bir veriyorum doğru mu? Ne sıklıkla vermeliyim ?
₪ yumurta; marul, kıvırcık gibi öğünlerden bağımsız mı verilmeli yoksa yumurra başlıbaşına bir öğün mü olmalı ?

Cvp: Haşlanmış Yumurta Akı Hakkında Sorular

Bunun hakkında birşey bilmiyorum bende.
Haftada 2 gün veriyorum ara öğün olarak kapluşların kafa boyu kadar.

bir çok belirsizlik var herkes farklı yapıyor... Bunlardan optimum bir sonuç çıkarmaya çalşıyorum.

Marul gibi yemlerden bağımsız mı verilmeli yoksa bir öğün mü olmalı yumurta?

Bir de 5,5 6 aylık bir kaplumbağa için hafta da 1 öğün bitkisel 4 öğün ek 9 öğün ana yem ideal mi? Değişiklik yapılmalı mı?

Bunun bir kuralı yok. abartmamak kaydıyla 7-10 günde bir verebilirsiniz. O yüzden belirli bir ölçüsü yoktur.

Emin Bey, marul gibi bağımsız mı verilmeli yoksa bir öğün olarak mı verilmeli ?

Yumurta akı protein içerir ve protein açlık anında en son tüketilir.
Yani normal bir öğün yemeklerini yedikten sonra tok halleriyle ara öğün olarak verilebilir.
Marul vb. sebzeler safında sınırsız olarak verilemez.Haftalık bitkisel öğünlerini hergün vermekte yarar var diye düşünüyorum(tabiki yerlerse)

anladım, peki ne kadar vermeliyim ben normalde günlük yarımşar kafadan iki öğün veriyorum. Yumurta verdiğim gün 1/3 kafa mı vereyim ? Yoksa normal mi?

Yemlerini normal olarak ver yumurtada fazladan ek olacaktır.Bunun için diğer günleride dengelemek bakımından yumurta vermediğin ara öğünlerde sebze verebilirsin.
Yani şöyle ana ögünlerini günlük 1 kafa boyu veriyorum 1 kafa boyuda yumurta 24 satte etti 2 kafa boyu yem.Yani yumurta vericem diye ana yemlerinde (ör:Tetra ReptoMin) azaltma yapma.
Ben böyle yapıyorum yanlış yapıyorsam benide bilgilendirirseniz sevinirim.

öğlenleri çok yemek vermek istemiyorum da ondan sordum .

2 haftada bir mi versem acaba ?

Marul gibi içinde bolca su ve mineral barındıran sucul bitkiler dahil bu grup neredeyse hiç yağ ve protein içermediği için kaplumbağa yediği sürece verilebilir. Sadece fazlası ishale neden olur ki 1 yıldır yaşamadığım bir sorun bu.

nameste108' Alıntı:
öğlenleri çok yemek vermek istemiyorum da ondan sordum .

2 haftada bir mi versem acaba ?

Ben haftada 2 gün 1 er öğün veriyorum şimdiye kadar bir sorun çıkmadı yumurta konusunda.

yardımlarınız için teşekkürler.

Diğer bir sorum:

5 - 6 aylık kaplumbağaları için 8 öğün ana yem 4 öğün ek yem 2 öğün bitkisel yem nasıl değişiklik yapayım mı?

Not: Haftalık sera reptilin marka vitamin ve öğlenleri ek olarak marul veriyorum.

Geri