Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hediye gelen kaplumbağa

Selenn

Bronz 1 Üye
Doğum günümde arkadaşım plastik kapta 2 tane kaplumbağa getirdi biraz araştırim dedim ekipmanlardan falan bahsediyorsunuz şuan alacak durumum yok plastik kapta besliyorum daha yavrular 2 çeşit yemi var biri gammarus karides diğeri pet family stik en iyi şekilde nasıl bakabilirim ? Oturduğum yer sıcak şehir olarak onuda belirtim.

Cvp: Hediye gelen kaplumbağa

Belli başlı ekipmanlar var forumda ayrıntıları ile mevcut. Şu an maddi olarak imkan yoksa teker teker edinmeye çalışın. Ana yem turtle stick bittiğinde sera raffy p alın. Kuru alan yapmanız gerekli. Herhangibir kaya ile yapabilirsiniz. Plastik kaplumbağa bahçesi yerine plastik saklama kabı kullanabilirsiniz. İlerde akvaryuma geçersiniz.

Evet maddi açıdan pek imkanım yok stick bitince alırım sera raffy p yi. Saklama kabında nasıl yapacağım yani nasıl başlayabilirim neleri almalıyım param olunca öncelikli almam gereken şeyleri yazabilirseniz çok memnun olurum. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim

Öncelikle almanız gereken akvaryum.Kaplumbağaların çok hızlı büyüdüğünü unutmayın.Özellikle de bebek kaplumbağalar.Bu yüzden sizi en az 2 yıl idare edecek bir akvaryumu başta alırsanız fazladan masraf yapmamış olursunuz.İçine ısıtıcı ve filtre almalısınız.Ayrıca kuru alan yapıp sıcaklığını 32 C de sabit tutmak için masa lambası alıp kuru alanı ışıklandırmalısınız en az 8 saat.
Şuanda ekipman alamıyorsunuz ama günlük güneşlendirmeyi unutmayın.Bu bebiş kapluşlar için çok önemli.

Geniş ve derin olan bir plastik kap alın.İçine yüzebilecekleri fakat kaçmayacakları kadar su koyun.İçine yaz ya da kış,yaşadığınız yer ne kadar sıcak olursa olsun suyu 29 C de sabit tutacak bir ısıtıcı almanız yeterli olacaktır şimdilik.Isıtıcılar çok pahalı değil.15-20 tl. Büyük bir taş alın kuru alan olarak kullansınlar.Güneşlendirme için önce forumdaki konuları okuyun.

50x40x40 gibi bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum. Ama 2 hafta kadar bu plastik kapta beslemem gerekiyor. Evde derin ama biraz küçük bir kap var onu suyla doldurdum kuru alanı yok bi sorun olur mu ? Birde ara sıra yaklaşık 1 saat kadar verdikleri plastik kabın içine koyuyorum kuruması için bi sorun olur mu bu şekilde ?

Tamamen suyla doldurduğunuz kaba bir taş koyun, yorulduklarında dinlenebilsinler. Kuru alan önemlidir. Kendi istedikleri zaman çıkıp kurunmaları bazen de dinlenmeleri gerekir. Yapabilirseniz kaba bir kuru alan yapın kaya ile.

Suyun seviyesini biraz düşürim öyleyse dünden beri suda beklettiğim taşlar var kaplumbağalara zarar vermeyecek şekilde taşlar dışarıdan almıştım bi zararı olur mu ?

Kaynar su ile temizlediyseniz sorun olmaz. Bir kısmı su üzerinde kalacak şekilde koyarsanız kuru alan olarak bir süre idare eder.

tam kaynar değil ama sıcak suda temizlemiştim 2 defa ama hala suyun içindeler sabahta suyunu değiştirmiştim taşların içime sindi yani temizliği bir süre idare etse iyi olur 2 hafta sonra akvaryum ve ısıtıcısını alabileceğim

Evinizde sirke varsa sirkeli su ile yıkayıp durulayıp kullanabilirsiniz.

2 tane küçük kaplumbağa...Çoğunlukla güneşte dursun ama çok deil.Güneşte vitamin alır ve büyürler.günde 3 4 yem yeter.Yemin kalitesi ve büyüklüğüne de bağlı tabii.kabı büyültmeni tavsiye ederim küçük kapta 1 yaşına gelince kaplumbağanın büyümesi durur.Fakat büyük kap alırsan büyürler.Kabın ısısı önemli 27 28 29 derece olabilir.

Güneşe çıkartıyorum 1 saat kadar. Daha alışamadıkları için yada suyun soğukluğundan dolayı 1 i az yiyor 1 i ise nerdeyse hiç yemiyor stik yemediği için şu 1 hafta aç kalmasınlar diye karides veriyorum 2 tane alışsınlar stik yemeleri için uğraşıcam. 2 hafta plastik kaba dayanmaları lazım 2 hafta sonra anca akvaryum ve ısıtıcılarını alabilecek durumum olacak.

şöyle bir şey yapabilirsiniz.Karidesi ve stick yemleri bir kaba alın az bir miktarda.İçine çilek,şeftali yada kayısı gibi meyvelerden 1 tane alıp ezin.Yemleri içine koyun onları da ezin.bir poşete koyup 10 dk dolabın dondurucusunda tutun ve kaşıkla ya da elinizle küçük parçalar şeklinde vermeyi deneyin.Faydası olacaktır.

saat 11.30 gibi stik koydum kuru alana 6 tane yemişler onları ama hangisi az yedi hangisi çok yedi bilmiyorum yanlarında olduğumda dokunmuyorlar yemlerine

Geri