Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Herkese teşekkürler

busra

Bronz 4 Üye
Başlıkta dediğim gibi öncelikle herkese teşekkür ederim özellikle cem hoca ve forum yönetimine
Sayenizde uygun fiyatlı sağlıklı bir ortam hazırladım kaplişlere ve plastik kaptan kurtuldular sayenizde

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Herkee teşekkürler

hayırlı olsun sıpalara. ısıtıcı tam batan model değil mi onu ve dereceyi dipten 10 cm civarında bir yükselti olacak şekilde indir. hortumu kıskaçlamışsın ama filtre üstüne çıkıp yerinden sökebilirler. onu yandan aşağı doğru sarkıtabilirsin. ama bu şekilde de durabilir takılırlarsa da akvaryum içine düşer.

plastik bitkiyi bu şekilde kullanman iyi olmuş tutunup dinlenebilir akşamları da uyuyabilirler. yalnız kuru alan çevresine bir karton çevirmen iyi olur oradan firar edebilirler. lamba mesafesi uygun değil mi ?

1-1.5 sene arası seni rahat götürür. yalnız mango kökü zamanları geldiğinde o biraz problem çıkaracaktır. keşke ende bir 10 cm daha uzun olsaymış çok güzel olurmuş.

teşekkürler cem hocam,
ısıtıcı yerden yaklasık 10cm kadar yukarda, sen bana bu modeli tavsiye ederken istersen tam batırarak kullanabilirsin demiştin bilmiyorum şimdilik ısıları gayet iyi, dereceyi daha aşağıya indiririm
filtrem 10 numara oldu tam akvaryuma göre, Allah tan büyük olanı değişti juenpet

evet bitkiyi çok seviyorlar orda dinleniyorlar, kuru alanı daha aşağıya çektim çok daha iyi oldu şimdi

inşl 1.5 seneye çok daha iyi bi akvaryuma geçerim bizim kaplişler bunda sıkışırsa

tekrar çok teşekkürler

öyle demişsem batıyordur. herkes ile ilgilenince haliyle karıştırıyorum kimde ne var hesabı. bu ısıtıcıyı da tabandan 8-10 cm yukarda konumlandır.

evt güzel olmuşgüle güle kullansın senin kereta :)

Cvp: Herkese teşekkürler

cem' Alıntı:
öyle demişsem batıyordur. herkes ile ilgilenince haliyle karıştırıyorum kimde ne var hesabı. bu ısıtıcıyı da tabandan 8-10 cm yukarda konumlandır.

Cem hocam tavsiyen üstüne karides i kestim stick yem vermeye başladım ama ufak olan yemiyor büyük yiyor sadece 2gün oldu daha ısrar etmeli miyim 
çok iştahlı yiyordu 2side karidesleri 2 yem de raffly marka üzülüyorum halsiz düştü hala yemiyor
ne yapmam lazım

pazartesine kadar bekle bu arada gün içi ara ara bir stick yemi vermeye çalış yemez ise pazartesi gammarus verirsin. ertesi gün tekrar stick yeme dönersin. 2 gün stick 1 gün gammarus yaparsın.

emre (AEK) ilk aldığında hayvanlardan birisi 2 hafta yememişti. sonra düzeldi. bir kaç günden sıkıntın olmasın. bünyeleri açlığa talimli sadece fazlasıyla inatlar. yarın ayrı bir kapta yumurtayı haşlayıp beyaz kısmından verebilirsin önce değişik tatlara alışsın sonra yem çeşidi gelir. gammarus isteği körelsin.

cem' Alıntı:
pazartesine kadar bekle bu arada gün içi ara ara bir stick yemi vermeye çalış yemez ise pazartesi gammarus verirsin. ertesi gün tekrar stick yeme dönersin. 2 gün stick 1 gün gammarus yaparsın.

emre (AEK) ilk aldığında hayvanlardan birisi 2 hafta yememişti. sonra düzeldi. bir kaç günden sıkıntın olmasın. bünyeleri açlığa talimli sadece fazlasıyla inatlar. yarın ayrı bir kapta yumurtayı haşlayıp beyaz kısmından verebilirsin önce değişik tatlara alışsın sonra yem çeşidi gelir. gammarus isteği körelsin.

HİÇ yiyecek gibi görünmüyor ama p.tesiye kadar beklerim
hala yemezse mecbur geçecem gammarus a
gammarus u o gün yedikten sonra tekrar stick yiyeceğini sanmıyorum
halbu ki gammarus almadan en adi stick yemi bile yiyordu
onun tadını alınca heralde onu istiyor
neyse bakalım ne olacak
2 hafta yemeden nasıl yaşamış o hayvan?

Sanıldığının aksine tabiatları gereği dirençleri yüksektir. Zaten doğduklarında başlıyorlar talime. Petshoplarda da o düzen devam ediyor. Haftada bir ya da iki gün. düzenli yem verilmeden duruyorlar. Adamlar her gün yem verse hayvanlar büyür alan olmaz.

cem' Alıntı:
Sanıldığının aksine tabiatları gereği dirençleri yüksektir. Zaten doğduklarında başlıyorlar talime. Petshoplarda da o düzen devam ediyor. Haftada bir ya da iki gün. düzenli yem verilmeden duruyorlar. Adamlar her gün yem verse hayvanlar büyür alan olmaz.

hala yemedi bende dayanamadım verdim gammarus
onu bile ne iştahlı yerdi çıldırıdı yerken şimdi 2-3 tane zor yiyor
iyice halsiz düştü

cem' Alıntı:

cem hocam benim kapliş ak. enf olmuş olabilir mi?
halsiz, kuru alanda vakit geçiriyor uyumak istiyor
çok canım sıkkın

ısıtma lambası varsa su sıcaklığı uygun ve cereyanda kalmadıysa sorun yoktur. bir kaç günün açlığı sebebiyle hayvan metabolizmasını kapamıştır. sindirim sistemi çalışmadığı için normal zamanda yediği gibi yemez yavaş yavaş düzene girer. yedirebilirsen raffy P'deki minerallerden yedir. yoksa damla vitamin alıp ağzına damlat. kendi haline bırak.

cem' Alıntı:
ısıtma lambası varsa su sıcaklığı uygun ve cereyanda kalmadıysa sorun yoktur. bir kaç günün açlığı sebebiyle hayvan metabolizmasını kapamıştır. sindirim sistemi çalışmadığı için normal zamanda yediği gibi yemez yavaş yavaş düzene girer. yedirebilirsen raffy P'deki minerallerden yedir. yoksa damla vitamin alıp ağzına damlat. kendi haline bırak.

:///
peki inşl düzelir

cem' Alıntı:

Bu arada göz kapakları da şişmiş galiba
https://db.tt/NXDDIZFg
ölecek mi:-(

cem' Alıntı:

Cem hocam lütfen yardım
tüm belirtiler akciğer enf.  Gösterio
Doxyhexal diye antibiyotik varmış
çok canım sıkkın

-Akvaryumun yerden yukarıda durabileceği bir platform varsa;kullanılmalı,yoksa;odanın havalandırılması oda kapısı açılarak sağlanmalı.Soğuk hava sıcak havadan daha ağır olduğu için odanın hava akımına maruz kaldığı durumlar ısıtıcının daha fazla çalışmasına sebep olduğu gibi kuru alan çevresindeki ısının değişmesine de sebep olur.Bunu önlemek için kuru alanın bulunduğu akvaryumun köşesine mukavva konulabilir.
-Kuru alan ısısının kontrol edilmesi gerekiyor.Yeterli ısıya sahip olmadığı için vücut ısısını düzenleyemeyen kaplumbağalarda da hastalık gözlemlenebilmektedir.
-Akvaryumun bulunduğu odada sigara içilmemesi gerekmektedir.

Doxyhexal,doksisiklin içerikli bir antibiyotiktir ve dozajının iyi ayarlanması gerekmektedir.Bunun yerine enrofloksasin içeren baytril ya da gentamisin içeren genta kullanılabilir.Ancak veterinere götürülme imkanı varsa;bu seçenek kullanılmalıdır.

Odontochelys' Alıntı:
-Akvaryumun yerden yukarıda durabileceği bir platform varsa;kullanılmalı,yoksa;odanın havalandırılması oda kapısı açılarak sağlanmalı.Soğuk hava sıcak havadan daha ağır olduğu için odanın hava akımına maruz kaldığı durumlar ısıtıcının daha fazla çalışmasına sebep olduğu gibi kuru alan çevresindeki ısının değişmesine de sebep olur.Bunu önlemek için kuru alanın bulunduğu akvaryumun köşesine mukavva konulabilir.
-Kuru alan ısısının kontrol edilmesi gerekiyor.Yeterli ısıya sahip olmadığı için vücut ısısını düzenleyemeyen kaplumbağalarda da hastalık gözlemlenebilmektedir.
-Akvaryumun bulunduğu odada sigara içilmemesi gerekmektedir.

Doxyhexal,doksisiklin içerikli bir antibiyotiktir ve dozajının iyi ayarlanması gerekmektedir.Bunun yerine enrofloksasin içeren baytril ya da gentamisin içeren genta kullanılabilir.Ancak veterinere götürülme imkanı varsa;bu seçenek kullanılmalıdır.

mailto:/forum/konu-akciger-ve-goz-enfeksiyonlari-tedavileri.html
şurda yazılanları uygulayacağım yarın

Doksisiklin 25-50 mg/kg şeklinde uygulanmalı.Bunun dışındaki uygulamalar canlının sağlığını riske edecektir.Kaş yaparken göz çıkarma gibi bir durum oluşmaması için gerekli uyarıyı yapayım.

Şayet kendiniz edecekseniz baytril %5 , genta Oft. % 0,3 damla ya da gentagut % 0,3 damla alınmalı.Önceliğinizin veterinere gitmek olduğunu göz ardı etmeyiniz.

Cem hoca da offline
keşke bi yorum da o yapsaydı
elimden geldiğince iyi baktım neden böyle oldu :-(
1 litre suya 1 kapsül koyup 6 saat bekleteceğim
doğrumudur
1saattir araştırıyorum bunu öneriyorlar
ama cem hıca eğer yem yiyorsa vitamin ve genta ver demiş arada kaldım çokta üzgünüm
böyle oolmamalıydı

Karantina akvaryumu temin edilmeli.Bu akvaryum için de ısıtıcı gereklidir.
Tedavi ısıtıcının çalışabileceği bir su seviyesinde olmalı ve kaplumbağanın üzerine çıkabileceği bir kaya/taş ile kuru alan yaratılmalı.Bu kuru alanın ısısı da sabit olmak üzere su sıcaklığından 4-6 °C daha fazla olmalıdır.

Doksisiklin kullanımında dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır.Bu yüzden tekrar söylüyorum ilk seçenek veteriner olmalı.Hem hastalığın teşhisi için hem de tedavide uygulanacak antibiyotiğin tercihi ve kullanımı için.

Cem aktif olduğunda kaldığı yerden ilgilenecektir.

https://db.tt/8g1tDuu2
şu anki hali
agzı ile garip hareketler yapıyor

Dünden beri forumu okuyorum göz enf. Olduğuna karat verdim genta damla ve terramisin aldım sürdüm
agzına dvit damlattım
kuru yere koydum
bakalım inşl düzelir

geçmiş olsun o konuya bakma o konu eski o yöntemi kullanmıyoruz artık. eczaneden genta damla al gözlerine kuru yerde sabah akşam 2'şer damla damlat. ayrıca kabuk boyu 6 cm civarı ise günde 3 damla da ağzına damlat açmıyorsa vitamin damla gibi ağız çevresine sürersin. su 28 derece kuru alan 32 derece olsun. kuru alan için dereceyi kuru alana yatırıp 20-30 dakika kadar beklet. sonra bakıp mesafeyi ayarlarsın. stick yem yemeye başlayınca 3 damlayı yemine damlatıp suya değdirmeden ağzına verirsin.

Geri